@365tipu

Co je nového v iOS/iPadOS 14 co se týče ochrany soukromí

V polovině září 2020 dorazila nová verze iOSu (a iPadOSu) s číslem čtrnáct a přinesla středně větší množství změn. Některé z nich se týkají i soukromí, tedy lépe řečeno ochrany soukromí.

Pokud nějaká aplikace používá mikrofon nebo kameru, uvidíte to v podobě indikátoru (v horním pruhu, malé kolečko nad indikací síly mobilního signálu). Zelený bod indikuje aktivní kameru (a tím většinou i mikrofon), oranžový bod pouze samotný mikrofon.

Zjistit o jakou jde je možné v Control Center, nahoře bude ikonka mikrofonu a název aplikace – bohužel jenom jedné aplikace i pokud jich je více. Snad to Apple časem dotáhne do použitelné podoby.

Sdílet polohu s aplikací můžete buď detailní (precise) nebo přibližnou (approximate). Nastavení klasicky tam, kde se nastavuje povolení pro sdílení polohy nebo při prvním dotazu. Podívat se můžete v Nastavení/Setttings -> Soukromí/Privacy -> Location Services -> Konkrétní aplikace. App Store od Apple má například nastavenu přibližnou podobu. Pro některé aplikace je samozřejmě nutné aby měli „precizní“ (tedy přesnou). Možnost lépe nastavit přístup k polohovým informací se objevila v iOS 13, viz Jak je to s přístupem aplikací k informacím o poloze

Přístup k fotografiím je nově možné dávat pouze k určitým složkám (album) nebo dát přístup jenom jednorázově. Při prvním přístupu se zobrazí dotaz na nastavení, později se v Nastavení/Setttings -> Soukromí/Privacy -> Fotky/Photos můžete podívat na všechny již nastavené aplikace.  Možné je mezi Vybrané fotky/Selected Photos, Všechny fotky/All Photos nebo Žádné/None. Některé aplikace pouze Pouze přidávat fotorafie/Add Photos only a Žádné/None. Volba Vybrané fotky umožňuje vybírat alba nebo jednotlivé fotografie.

Přihlášení přes Apple ID nově umí převést klasické přihlášení na Přihlášení s Apple. Chcete-li radu, tak rozhodně nikdy nemějte přihlášení přes Apple jako jediné – pokud přijdete o účet nebo pokud se Apple rozhodně danou aplikací/službu přestat podporovat, tak budete mít smůlu. Po zkušenostech s Epic Games a Fortnite je už dost jasné, že Apple kdykoliv toto udělá.

TIP:  Současně s iOS 7 dorazila i aktualizace pro Apple Watch. Více v Co je nového ve watchOS 7

Velmi brzy narazíte  i nový dotaz od aplikací na přístup k zařízením v lokální sítí. Bude to chtít například Facebook a vůbec se nerozpakujte mu ta práva nedat. Jde o další rozšíření ochrany soukromí uživatelů. Opět najdete v Nastavení/Setttings -> Soukromí/Privacy -> Lokální síť/Local Network.

Novinkou bude i dotaz na sledování napříč webem – objeví se vám u aplikací, které dělají aktivity, které by mohly vést k šmírování. V iOSu se to ale objeví až někdy na počátku příštího roku. Apple plánovalo tuto funkčnost zavést už nyní, ale polekali se reakcí a odložili to. Najdete v Nastavení/Setttings -> Soukromí/Privacy ->Tracking.

Aplikace Find My nově podporuje produkty třetích stran tedy různá hardwarová sledovátka (jako například Tile). Novinkou jsou i vylepšená upozornění na lidi nacházející se ve vaší blízkosti. Jak to ale funguje (bude fungovat) ale Apple neuvádí. Nová je i možnost najít zařízení co nejsou připojená k Internetu – musí být ale samozřejmě zapnutá a mít aktivní Bluetooth. Nemusí být ale v dosahu Bluetooth, Apple využíje i další zařízení k rozšíření rozsahu kde bude hledat vaše zařízení.

Hodně podstatné je i to, že se dozvíte, pokud nějaká aplikace bude přístupovat k schránce (clipboard). V okamžiku kdy k tomu dojde se objeví nahoře na displeji krátké upozornění o tom která aplikace přistoupila k obsahu ve schránce z jaké aplikace.

U Wi-Fi připojení si můžete zapnout použití privátních MAC adres.  Najdete v Nastavení/Settings -> Wi-Fi ve vlastnostech konkrétní sítě a ve výchozím stavu je toto zapnuto. Pokud byste potřebovali konkrétní pevnou MAC adresu, tak je to možné vypnout. Týká se i Apple Watch.

TIP: V 📱 Tipy a triky pro Apple iOS najdete množství dalších tipů a triků pro iPhone, iPad i Apple Watch.

Vše co se objevilo v iOS 14 najdete v Co je nového v iOS 14 pro iPhone a iPad. Kompletní přehled

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky