@365tipu

TIP#1724: Co je nového v iOS 14 pro iPhone a iPad. Kompletní přehled

iOS 14 (a iPad OS 14 pro iPad) přichází s několika velmi zajímavými novinkami, ale jak už to tak poslední roky u Apple je běžné, některé změny jsou nešťastné, nefunkční a nedotažené. Dá se to mimochodem říct o nejdůležitější novince, tedy podpoře widgetů – ty funguje pouze na telefonech, na tabletech je (neznámo proč) není možné používat.

Pokud chcete vědět co je navíc nového pro iPad a co tam chybí tak se podívejte do Co je nového v iPad OS 14 pro iPad

Widgety (pouze iPhone)

Jak je to s widgety najdete v Widgety přímo na ploše v iPhone a jak je to v iPadu. Doufejme, že to časem Apple dotáhne alespoň na základní úroveň odpovídající Androidu. První verze widgetů je hodně slabá a velmi dobře je to vidět na „vyhledávacím“ widgetu od Google co ve skutečnosti je jenom složen ze čtyř klikatelných obrázků.

Widgety hrají zásadní roli při nyní podstatně lépe možném přizpůsobování vzhledu vašeho telefonu. Návod v Jak si přizpůsobit vzhled iPhone pomoci fotografií, vlastních ikon a widgetů

Ochrana soukromí

Hodně nového je v ochraně soukromí uživatelů, byť tu nejpodstatnější věc (IDFA) nakonec Apple odsunulo až na počátek příštího roku. Pro podrobnosti se podívejte do Co je nového v iOS/iPadOS 14 co se týče ochrany soukromí

Patří sem i změny v Safari o kterých je řeč dále v tomto tipu.

Fotoaparát a prohlížení fotek

Stejně tak je hodně novinek v aplikaci pro focení i pro prohlížení fotek. Pár věcí je tam klasicky těžko pochopitelných, ale to je u Apple v posledních letech běžné. Zkoumejte v Změny ve Fotoaparát/Camera aplikaci a ve Fotkách v iOS 14

App Library a Skrývání domácích obrazovek (Home Screen) (opět pouze iOS)

Další větší novinkou je App Library. Přehled všech aplikací, které v telefonu/tabletu máte a možnost nemít aplikace na domovské obrazovce. Neznámo proč toto ale také není možné používat na iPadu. Vše potřebné najdete v App Library na iPhone se všemi aplikacemi a jak nemít aplikace na ploše

Pokud jste v editačním režimu plochy (Home Screen jak tomu Apple říká) můžete kliknout na body indikující kolik máte ploch/stránek (dole). To vám zobrazí jejich přehled a je zde ale další novinka (obrázek vpravo) – jednotlivé plochy můžete skrýt (zaškrtávátko pod zobrazením).

Opět je to nepochopitelně možné pouze na iPhone.

Na iPhone i iPadu je možné pouze klikat na body dole pro přesouvání mezi plochami a držením prstu se vlevo/vpravo mezi nimi přesouvat. Možná časem Apple přijde na to, že kliknutím na určitý bod by bylo možné rovnou skočit na danou plochu/stránku.

S App Library souvisí i změna popsaná detailněji v Jak změnit kam se ukládají nové aplikace na iPhone

App Clips (iOS a iPad OS)

Tohle je jedna ze zajímavých funkčností, ale závisí na tom, zda to budou tvůrci aplikací podporovat. App Clips totiž musí vytvořit autoři aplikace a jde o jakousi „menší“ podobu aplikace zajišťující jenom určitou „menší“ funkčnost – to proto, abyste si nemuseli stahovat celou aplikaci.

App Clips by měly být aktivovatelné i přes NFC tagy a QR kódy, stejně tak jako přes zprávy, Mapy či z prohlížeče.

Kritické bude, jestli to vůbec někdo začne podporovat a hlavně k čemu to bude.

Změny v Zprávy/Messages (iOS a iPad OS)

Nově si můžete připnout konverzace do horní části seznamu. Samozřejmě jsou tu nové (zcela zbytečné) možnosti v Memoji a na výběr je pár nových šablon pro odpovědi. Popravdě,  tady stále Apple ztrácí, v Messages se už pár let konverzace prakticky neodehrávají a to že jde stále o uzavřený ekosystém pouze pro Apple nedává žádnou šanci na změnu.

Pomocí zmínek je nově možné přímo směřovat zpráva na určitou osobu ve skupinové konverzaci.

Změny v Mapách/Maps (iOS a iPad OS)

Milá novinka je plánování trasy pro jízdu na kole. Bohužel nikoliv pro Česko, takže tady nic potěšujícího není. Ale to nepřekvapí, podpora Apple pro tak malé a obskurní země jako je Česko vždy byla v Mapách nedostatečná.

Nové jsou i Guides/Průvodci – doporučení kde jíst, dát si schůzku či prostě jenom zkoumat. V Česku nečekejte. Nové je i plánování trasy pro majitele elektromobilů (také bych nečekal v Česku nic). Ve vybraných městech je možné se vyhnout zácpám. Doplněny jsou rychlostní kamery.

Ve městech s problematickou dostupností GPS by Refine Location mělo pomoci s přesnějším určením polohy. Telefon vás vyzve abyste se „podívali okolo“ a aplikace pomocí kamery zjistí, kde že to vlastně jste. Opět to ale funguje jenom v některých městech (a jenom v USA).

Nová aplikace Překladač/Translate (iOS pouze)

Konkurence pro Google Translate v podobě zcela nové aplikace pro překládání (schopná fungovat i offline). Zajímavé by na ní mělo být hlavně to, že to  umí v pomoci při mluvené konverzaci – nemusíte tedy požadovaná slova či věty pouze psát.

Design je v podobě rozdělené obrazvky (tedy prakticky stejně jako Google Translate), lze přepnout na Attention režim pro zobrazení textu ve větší podobě. Podporován je překlad hlasu i text v jedenácti jazycích (češtinu neočekávejte).

Podrobněji v Jak funguje aplikace Translation/Překladač pro iPhone a jak překládat offline

Změny v Počasí/Weather (iOS)

V Počasí se nově dozvíte jak hodně bude pršet v příští hodině (bohužel opět pouze pro USA). Nepřehledná je stále stejně a vybrat si zdroj údajů také možné není. Nemluvě o nějakých srozumitelnějších pohledech na předpověď. A neznámo proč tahle aplikace není na tabletu. Mrkněte do Počasí zítra? Jak zjistit jak bude zítra aneb nejlepší aplikace na počasí pro lepší alternativy.

Novinky v přístupnosti (iOS)

Nově můžete nakonfigurovat co má telefon dělat při určitých poklepáních na zadní stranu. Hodí se to nejenom z hlediska přístupnosti. Jak to funguje najdete v Jak v iPhone nastavit akce na poklepání na zadní stranu telefonu (Back Tap)? Screenshot na poklep, například.

Sound Recognition umožní aktivovat naslouchání telefonem na určité podstatné zvuky (plačící dítě, požární poplach, domovní zvonek, klepání na dveře, mňoukající kočka, atd) aby se objevilo upozornění na displeji. Je to zamýšlené pro osoby s obtížemi se sluchem. Aktivovat můžete v Nastavení/Settings -> Přístupnost/Accesibility -> Sound Recognition kde si po aktivaci můžete vybrat jaké zvuky má telefon sledovat. Má to ale jednu nevýhodu, aktivní Sound Recognition znamená neaktivní Hey Siri.

Novinky pro AirPods Pro

Největší novinkou je Spatial Audio a tím prostorový zvuk – bude to fungovat nejlépe asi u filmů, v Apple Music to nehledejte. Nové je i bezešvě (seamless) přepínání mezi zařízeními (iPhone – iPad – iPod Touch – Mac). Nově se také dozvíte, že sluchátka potřebují dobít hlasovým upozorněním.

Změna pro vyhledávání

Na iPadu má vyhledávání podobu odpovídající Spotlightu na Mac OS – není přes celý displej – i se všemi nevýhodami nepřívětivosti a nepřehlednosti. Zvýrazněna je možnost spouštět aplikace (i na iPhone) tak jak je to právě ve Spotlightu na Macu – včetně toho, že stačí napsat několik znaků a rovnou můžete spouštět.

Safari

Safari 14 (je i pro Mac OS, takže aktualizujte) je rychlejší a má jednu hodně zajímavou věc – Privacy Report co vám ukáže co všechno na konkrétním webu je blokované v rámci Intelligent Tracker Protection. Najdete v menu vyvolatelném přes Aa v adresním řádku.

Novinkou je i hlídání hesel co se objevila v některém z úniků a užitečná je nová možnost překládat obsah webových stránek. S češtinou ale samozřejmě nepočítejte, pouze English, Spanish, Chinese, French, German, Russian,ar Brazilian Portuguese. Pokud je překlad možný najdete ho v „Aa“ menu.

Změny v App Store

App Store bohužel prošel dalším redesignem, takže detaily o aplikaci jsou nově ve vodorovně posouvatelném pruhu. Je to extrémně nepřehledné a nepoužitelné, ale je to v souladu s tím jak mizerný je i předchozí redesign App Store.

Změny v Music

Nová záložka Listen Now nahradila For You ale není o nic lepší. Stále to doporučuje stejně špatně. Zlaté Spotify. Autoplay neskončí s koncem skladby či playlistu, bude pokračovat něčím co Music najde jako odpovídající. Vylepšené je hledání – umí žánry, nálady a aktivity a má nově našeptávač.

Novinkou je i zobrazování slov, pokud tedy Apple má něco takového pro danou skladbu k dispozici.

Nová indikace, že vám někdo volá

Pokud vám bude někdo telefonovat (klasicky či FaceTime), nově se informace nezobrazí na celém displeji. Apple tomu hrdě říkáa Compact design a v řadě případů to může být skutečně praktické -nezakryje vám to celý displej ale jen jeho horní část – tedy pokud nebudete mít problém se trefit na zásadně menší ovládací prvky – swipe dolů nebo kliknutí někam zvětší na celou obrazovku, swipe nahoru ztlumí bez odmítnutí hovoru).

Pokud chcete mít zpět klasickou velkou obdobu tak Nastavení/Settings -> Telefon/Phone -> Příchozí volání/Incoming Calls  (zvlášť v Nastavení/Settings -> FaceTime )

Picture in Picture (PiP)

FaceTime hovor je možné mít na displeji v PiP (Picture in Picture) podobě, stejně jako přehrávané video z jiných aplikací – Pip je nově dostupné na iPhone (dříve pouze na iPadu). Ale například v mobilním YouTube v Safari budete mít smůlu, pouze pro prémiové/platící uživatele. Stejně tak budete mít smůlu v YouTube aplikaci jako takové.

„Okno“ PiP se dá posouvat po obrazovce (ale ne libovolně), odsunout „za hranu“ (objeví se vytahovátko) a pinchem se dá měnit i velikosti (má tři možné).

Aby PiP v určité (video) aplikaci fungovalo, musí to umět přímo ta aplikace. Všechny videa pouštěna v Safari můžete mít v PiP podobě (tedy až na YouTube, kde tomu Google brání).

[02.10.20] PiP v YouTube v prohlížeči je zpět. Proč se zratilo prozatím nikdo nevysvětlil.

Siri také nezabírá tolik místa

Podobně je to se Siri, nebude přes celou obrazovku, ale pouze ve spodní části. Což paradoxně znamená, že se možná ani nevšimnete, že se tam její proměnlivé kolečko objevilo. Tak trochu od zdi ke zdi. Na iPadu se neznámo proč nezobrazuje uprostřed ale napravo.

Výsledky od Siri také nedostanete na celou obrazovku, ale jenom v menším plovoucím okně na vrchu obrazovky.

Změna výchozího prohlížeče a e-mailového aplikace

Nově si můžete nastavit výchozí prohlížeč a výchozí e-mailový klient. Ale pozor, po restartu telefonu to budete muset nastavit znovu (potvrzeno jako chyba a opraveno v iOS 14.0.1). 

Změnu najdete v Nastavení/Settings -> najděte prohlížeč -> Default browser App a vyberte výchozí prohlížeč (ne, opravdu to nejde udělat lépe, jste u Apple). Vybrat prozatím můžete pouze z Chrome, Edge, Firefox a DukDuckGO. Další prohlížeče pokud to doplní tvůrci. Stejně tak u e-mailových aplikací.

Domácnost/Home

Domácnost/Home je bohužel stále stejně obtížně použitelná zmatenost. Nově vám bude navrhovat doporučené automatizace (Suggested Automations) a nový je pruh se stavovými informace zařízení, které nějak vyžadují pozornost. 

Velmi nepříjemná změna je, že v Control Center/Ovládacím centru se objeví všechny zařízení z vaší domácnosti a není možné vybrat, které se tam mají/nemají zobrazovat – lze to pouze vypnout/zapnout (Settings/Nastavení -> Ovládací Centrum/Control Centre -> Zobrazit ovládání domácnosti/Show Home Controls) – Apple uvádí, že tam inteligentně zobrazuje to co byste mohli potřebovat, ale nevypadá to, že by to dávalo smysl. Nový široký prvek „Domácí Oblibené/Home Favourites“ vám umožní otevřít Home/Domácnost aplikaci.

Večerka a budíky

Po mnoha a mnoha letech je konečně možné vypnout budík dříve, než začne budit. Tedy alespoň u „večerky“ (co už večerka není). Přímo na zamčené obrazovce je nově také vidět v kolik bude nejbližší budík  (také věc co celé ty roky chyběla) a kliknutím se dostanete ke Skip/Přeskočit.

Původní Večerka je nově vidět přímo v Clock/Hodiny, ale nachází se v aplikaci Zdraví/Health.

Budíky stále neumí oddělené nastavení hlasitosti od systému. Ale o tom už byla řeč v Jak na iPhone nastavit samostatně hlasitost buzení bez ovlivnění hlasitosti vyzvánění? Zmatení ale v Apple vyřešili tím, že nastavení budíku už vůbec nemá informaci o hlasitosti. Narazíte tam i na šílenou představu o nastavování času (to 7:00 představuje dva posuvníky) a data.

Sdílecí dialog

Pokud vás ve sdílecím dialogu (Share Sheet) rozčilovalo to neustálé vnucování lidí kterým nikdy v životě nic nebudete chtít sdílet, tak v iOS 14 se toho můžete zbavit. Jedna jde ovlivnit konkrétní kontakty (podržte na nich prst aby se objevil Doporučovat méně/Suggest less). Pokud se chcete zbavit kompletně celé otravné nabídky tak Nastavení/Settings -> Siri a hledání/Siri & Search -> Návrhy při hledání/Suggestions when Sharing

Další změny a novinky

Novinkou je i CarKey – možnost používat iPhone/Apple Watch 5+ jako klíče pro vaše auto. Funguje to přes NFC a musíte pochopitelně mít auto, které to podporuje (a klíč auta si dát do Klíčenky). Bude navíc možné i sdílet „klíč“ přes Messages/Zprávy s někým jiným.

Pamatujete na aplikaci Game Center? Zmizela v iOS 10 (a macOS Sierra) ale v iOS 14 je zpět. Tedy, tak trochu zpět. Najdete v Nastavení/Settings -> Game Center. A samozřejmě že Nastaveni/Settings stále není podle abecedy a stále je rozdělené do několika nesmyslných částí.

V iOS 14 dorazilo několik desítek nových emoji a v Apple klávesnici je (konečně) možné hledat Emoji – v horní části je nové vyhledávací políčko co se objeví po kliknutí na smajlík vlevo dole. Osobně Apple klávesnici rozhodně ne a ta od Google umí hledat emoji už docela dlouho.

TIP: Pokud máte Apple Watch tak mrkněte do Co je nového ve watchOS 7

Na jaká zařízení je možné iOS 14 nainstalovat?

Pokud vaše zařízení podporuje iOS 13 můžete mít také iOS 14:

 • iPhone 11 (2019)
 • iPhone 11 Pro (2019)
 • iPhone 11 Pro Max (2019)
 • iPhone XS (2018)
 • iPhone XS Max (2018)
 • iPhone XR (2018)
 • iPhone X (2017)
 • iPhone 8 (2017)
 • iPhone 8 Plus (2017)
 • iPhone 7 (2016)
 • iPhone 7 Plus (2016)
 • iPhone 6s (2015)
 • iPhone 6s Plus (2015)
 • iPhone SE (1st generation) (2016)
 • iPhone SE (2nd generation) /2020)
 • iPod touch (7th generation)

iPad OS 14 je na tom stejně. Tam kde je iOS 13 můžete mít i čtrnáctku

 • iPad Pro 11 (2020)
 • iPad Pro 12.9 (2020)
 • iPad (2019)
 • iPad Mini (2019)
 • iPad Air (2019)
 • iPad Pro 12.9 (2018)
 • iPad Pro 11 (2018)
 • iPad (2018)
 • iPad Pro 10.5 (2017)
 • iPad Pro 12.9 (2017)
 • iPad (2017)
 • iPad Pro 9.7 (2016)
 • iPad Pro 12.9 (2015)
 • iPad Mini 4 (2015)
 • iPad Mini 3 (2014)
 • iPad Air 2 (2014)

TIP: Množství tipů a triků pro iPhone, iPad a Apple Watch najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky