TIP#1729: Jak funguje aplikace Translation/Překladač pro iPhone a jak překládat offline

iOS 14 (poloviná září 2020) přinesl novou aplikaci Překladač/Translation fungující velmi podobně jako Google Translate. Bohužel pro Česko je zásadní, že češtinu neumí a překládat umí jenom mezi jedenácti jazyky. Aplikace je navíc dostupná pouze na iPhone.

Pro překládání ve výchozí podobě používá cloudové služby od Apple ale můžete si ji přepnout do offline režimu kdy  bude překládat přímo ve vašem zařízení. Bude to ale znamenat horší možnosti překladů. Přepnutí najdete v Nastavení/Settings -> Překladač/Translate -> On-device mode.

Po přepnutí na lokální použití musíte spustit aplikaci a stáhnout si jazyky. Jsou poměrně velké – odhadem půjde až o vyšší stovky MB dat pro jednotlivé jazyky, takže to  určitě nepřehánějte.  Pozor i na to, že aktivované stahování nelze zastavit ani zrušit. Stahování se nezruší ani poté, co přepnete zpět na cloudové překlady.

Na Překladač/Translate aplikace je zajímavé, že umí překládat z hlasového vstupu vedle klasického překladu textového (tedy napíšete text, dostanete překlad), Stačí použít ikonku mikrofonu a větu vyslovit nebo nechat někoho vyslovit.

Po zobrazení překladu můžete uložit do oblíbených nebo si zobrazit slovník, ten vám vysvětli jednotlivá slova (není ale dostupný ve všech jazycích). Kliknutí na přehrávací ikonku začne přeložené přehrávat přes reproduktor telefonu.

V zobrazení na šířku je možné ještě u výsedku překladu přepnout na celoobrazovkový režim.

Pokud zvolíte Oblíbené/Favourites tak se zobrazují nejenom uložené oblíbené, ale i historie nedávných překladů.

Neočekávejte komfort jako u Google Translate – chybí i tak základní věc jako je snadné prohození jazyků.

Neznámo proč Překladač/Translate není dostupné pro iPad. Ani pro dodatečné stažení.

TIP:  V Co je nového v iOS 14 najdete přehled všech novinek