@365tipu

TIP#1480: Jak na iPhone nastavit samostatně hlasitost buzení bez ovlivnění hlasitosti vyzvánění?

Pokud máte iPhone, tak jste na tuhle záhadu museli narazit (konkurenční Android tenhle problém nemá). Nastavení hlasitosti se týká společně vyzvánění i budíků. Pokud si navíc neaktivujete jednu volbu v nastavení, tak se ještě navíc týká i hlasitosti médií (tedy toho jak hlasitě vám například hraje hudba či video).

20191103_082343000_iOS.png
V Nastavení -> Zvuky si alespoň můžete odpojit ovládání hlasitosti vyzvánění a budíků tlačítky na boku telefonu. Ale bohužel, smůla, budík i vyzvánění mají jen jednu společnou hlasitost.

V praxi je to dost velký problém, protože vyzvánění potřebujete mít nastavené hlasité (abyste přes den slyšeli, že vám někdo volá) a budík méně hlasitý (pokud zrovna nepatříte k těm, co prostě budík neslyší).

Řešení to nemá jiné než každý dne večer ručně měnit nastavení hlasitosti na tu potřebnou k buzení a každé ráno to vracet zpět k hlasitosti vhodné pro vyzvánění.

Letité opomenutí od Apple, které se neustále objevuje v dotazech na zákaznických fórech na Apple.com i v řadě další zdrojů nejspíš nikoho z tvůrců iPhone (iOSu) netrápí.

Snaží se to řešit i několik aplikací pro buzení v App Store, ale tam se nemůžete spolehnout, že vás vzbudí. Pokud je neponecháte „na popředí“ (na displeji), tak je neexistující multitasking v iOSu zabije a nebudou vás budit.

TIP: Jak na iPhone/iPadu používat nerušit (do not disturb) a proč to volajícím zavěšuje?

Řešení je, ale ne přes klasické Budíky

Od iOS 12 (bohužel, dřívější verze smůla) je nově v aplikaci Hodiny/Clock (tam kde klasicky nastavujete Budík/Alarm) dostupná Večerka/Bedtime. Pozor na změnu od iOS 14 kde se tohle přestěhovalo do Health/Zdraví a pokud jste to měli již nastavené, tak to stejně musíte nastavit znovu. 

20191103_075834000_iOS.png
Budiky od iOS 12 do
Budíky od iOS 14

Od iOS 14 ale už buzení před (původní) večerku najdete rovnou v aplikaci Clock/Hodiny.

Je ale možné nastavit jenom jedno konkrétní buzení v určité dny v týdnu (třeba od pondělí do pátku), ale to často stačí.

Večerka ale hlavně umí jiné budící tóny a co zejména, pro každý z tónu nastavit samostatně úroveň hlasitosti.

20191103_075854000_iOS.png

Výhoda Večerky/Bedtime je i v tom, že ve vybraném „spacím“ čase umí automaticky nastavit DND/Nevyrušovat (to si ale můžete nastavit ji jinde). Podle nastavení začátku „spacího“ režimu vás telefon i upozorní, že byste měli jít spát a bude vám i „sledovat“, jak se vám to v průběhu týdne daří.

TIP: Pokud máte Apple Watch a chce se vám je nosit i při spaní tak je můžete využít pro buzeni. Umí to jemně vibracemi a ještě v „lepší“ chvíli s ohledem na to jak spíte či nespíte (což samozřejmě berte s rezervou, reálně to moc sledovat nedokáží). A hodit se může Nerušit/DND na Apple Watch. Jak na to.

Nevýhoda Bedtime/Večerky je, že neumí v každý den jinou hodinu, takže pokud máte různá vstávání v různé dny, tak vám to moc nepomůže. Pokud ale vstáváte stejně od pondělí do pátku, je to jediná cesta jak konečně mít to co už Apple mělo doplnit dávno. Vlastní hlasitost budíku.

Snad se jednou v Apple vzpamatují a umožní nastavovat hlasitosti oddělen pro buzení, vyzvánění a média.  Případně by stačilo i jenom prosté doplnění možnosti nastavit hlasitost konkrétní budící melodie/zvuku v nastavení Budíku. Večerka to tak ostatně má, každá z melodií má vlastní nastavení hlasitosti.

TIP: Další tipy a triky pro iPhone, iPad i Apple Watch najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky