@365tipu

TIP#1755: Jak na iPhone/iPadu používat nerušit (do not disturb) a proč to volajícím zavěšuje?

Do not disturb (nerušit, DND) je zásadní funkce (nejen) mobilních telefonů. Umožňuje je přepnout do režimu, kdy nebudou rušit s upozorněními (a tím ani SMS) ani voláním a co hlavně, nebudou pípat ani zvonit. Hodí se zejména na noc, nebo když jste na poradě, ve škole, prezentujete.

TIP: Soustředění/Focus – jak využít novinku v MacOS, iOS a iPad OS je rozšíření doposud používaného Nevyrušovat. Dorazilo v říjnu 2021

Na iPhone/iPadu můžete DND aktivovat pomocí měsíčku ve vytahovacím panelu nebo v Nastavení/Settings -> Nerušit/Do Not Disturb kde můžete i nastavit pravidelné DND (od-do, ale pouze pro všechny dny v týdnu) a některé další parametry (ještě se k tomu vrátíme).

Telefon zavěšuje těm co volají

Jeden zásadní nedostatek DNS u Apple je, že pokud vám někdo bude volat, tak to nebude vyzvánět (ani nepozorovaně) ale volajícímu to rovnou zavěsí. Letitá a opakovaně kritizovaná věc co je navíc nelogická – pro volajícího to totiž vypadá, jako když jste mu to típli.

TIP: Pokud nechcete být telefonem (zvuky) rušení můžete používat Tichý režim/Silent Mode. Tedy přepnout přepínač na boku telefonu. Ten nic tak podivného nedělá

DND ale můžete nastavit aby volání od určitých lidí prošlo skrz – v Nastavení/Settings -> Nerušit/Do Not Disturb je volba Povolená volání(Allow Calls From. Tam můžete vybrat mezi Všichni, Nikdo, Oblíbení nebo zvolit skupiny volajících, kterých se to má týkat,  Pomoci  Oblíbených/Favourites je to poměrně snadné – stejně většinou důležité lidí označujete v kontaktech právě takto. Ale můžete si i vytvořit skupinu a přidávat kontakty tam.

V Phone/Contacts stačí najít daný kontakt a je tam Přidat k oblíbeným. To že je přidaný indikuje hvězdička u telefonního čísla (či jiného způsobu kontaktování). Podobně tam můžete přidávat do skupin

Zapnuté tam také bývá Repeated Calls/Opakovaná volání – znamená to, že pokud někdo zavolá znovu během tří minut, tak druhý hovor už bude vyzvánět (ale nemusíte ho slyšet ani vidět). Což je přesně další ukázka podivné logiky – na první volání to totiž volajícímu zdánlivě zavěsíte, takže logicky buď okamžitě (myslí si že to spadlo) nebo do minuty stejně bude volat znova.

TIP: Jak na iPhone nastavit samostatně hlasitost buzení bez ovlivnění hlasitosti vyzvánění?

Co bohužel nejde nastavit je aby od určitých aplikací upozornění prošla. Byla by to velmi vítaná a potřebná funkčnost.

Nastavitelná je tam ještě další věc – automatická odpověď na přijaté SMS (o kterých se taky nedozvíte) umožňující volajícímu na SMS odpovědět „urgent“ aby se poté mohl dovolat. Pokud vám to přijde zábavně komplikované, tak vítejte do klubu.

Jde tam i nastavit vypnutí zvuku (volání a notifikací) pouze když je telefon uzamčený, takže pokud ho odemknete a používáte, tak sice jste stále v DND, ale SMS, upozornění a volání projdou skrz.

Samostatná věc je možnost aktivovat DND při řízení. Můžete opět zapnout ručně, nebo nastavit automatickou aktivaci při připojení na Bluetooth/ CarPlay v autě. Třetí možnost je automaticky při zjištění pohybu co odpovídá jízdě v autě. Krajně nepraktické, protože takhle se vám telefon dá do DND i když nejste řidič nebo jedete v MHD.

TIP: Nerušit/DND na Apple Watch. Jak na to. a Nerušit (DND) na Mac OS. Jak zapnout a vypnout poradí jak je to na dalších dvou členech jablečné rodiny.

Nerušit na iPadu

DND je dostupné i na iPadu, ale nemá tolik možností. A protože iPad umožňuje přijímat hovory z telefonu (pokud máte oboje), tak tam je i volba pro příjem hovorů – má ale pouze varianty Všichni/Nikdo a možnost volby skupiny. Neznámo proč tam není Oblíbené/Favourites.

Osobně na iPadu DND nepoužívám a mám prostě setrvale staženou hlasitost na minimum.

TIP: V  Tipy a triky pro Apple iOS najdete další tipy a triky pro iPhone/iPad/Watch OS. Jak je to s DND na Mac OS si povíme někdy později

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky