@365tipu

TIP#1780: Nerušit (DND) na Mac OS. Jak zapnout a vypnout

Nerušit (Do Not Disturb, DND) je na počítači či notebooku s Mac OS užitečná věc, pokud chcete mít klid na práci bez vyrušování upozorněními a zvuky nebo třeba když prezentujete a nechcete aby lidé viděli, co vám vybíhá na pravé straně displeje. Upozornění v DND režimu neuvidíte, ale stále se budou stále shromažďovat v Oznamovacím centru/Notifications Center.

TIP: Soustředění/Focus – jak využít novinku v MacOS, iOS a iPad OS je rozšíření doposud používaného Nevyrušovat. Dorazilo v říjnu 2021

Big Sur: Vyvolejte Ovládací centrum/Control Center – to se nově dělá ikonkou co vypadá jako dvě přepínátka nad sebou v horní liště. Vpravo nahoře v panelu uvidíte Nerušit/DND a můžete kliknout a zvolit jak dlouho případně přejít do Nastavení (předvoleb).

V Předvolbách došlo k mírným změnám.

Před Big Sur: Nerušit/Do Not Disturb můžete zapnout vytažením/zobrazením Oznamovacího centra (ikonka zcela vpravo nahoře)a po popotažení nahoru (ano, schovává se to tam, byť ve starších verzích Mac OS je to dole) vybrat Nerušit/Do not Disturb a přepnout přepínátko (ve starších MacOS neaktivní ikonka znamená, že DND je zapnut a neptejte se proč). Aktivní DND je indikováno i zešednutí ikonky pro otevření Oznamovacího centra.

Můžete také podržet Alt/Option a kliknout na ikonku Oznamovacího centra. Zapnuté to vydrží do půlnoci nebo dokud to ručně nevypnete.  Případně do doby, na kterou bylo zvoleno vypnutí. Tohle v Big Sure přestalo platit.

TIP: Ve Windows? Pomocník pro lepší soustředění (Windows 10 April 2018 Update)

DND lze také aktivovat ve zvolené časy. Najdete v Předvolby systému/System Preferencec -> Oznámení/Notificatons -> Nerušit/Do no Disturb. Je zde možné i nastavit to, že chcete dostávat volání (pro případy kdy máte iPhone a používáte Mac pro telefonování). Podobně jako na telefonu je možné aktivovat povolení opakovaných voláníLze i zapnout příjem volání od všech, žádné skupiny ani oblíbení (jako na iPhone) zde volit nejde.

Užitečné může být zapnout aktivaci DND při uspání displeje nebo při zrcadlení na TV a projektory.

TIP: Jak na iPhone/iPadu používat nerušit (do not disturb) a proč to volajícím zavěšuje?

Pokud byste si chtěli nastavit klávesovou zkratku pro zapnutí/vypnutí DND tak najdete v Nastavení/Settings -> Klávesnice/Keyboard -> Zkratky/Shortcuts -> Mission Control -> Zapnout/Vypnout funkci nerušit/Turn Do Not Disturb On/Off.

Opět nepočítejte s tím, že by bylo možné nějak individuálně přidat výjimky. DND na Mac OS je prostě buď zapnuté nebo vypnuté.

TIP: V  Jak na Mac OS najdete další tipy a triky pro Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky