@365tipu

TIP#1709: Počasí zítra? Jak zjistit jak bude zítra aneb nejlepší aplikace na počasí

Předpověď počasí? To je taková ta věda, která vůbec nemusí vyjít. Nejlepší ohledně počasí na zítra je podívat se na předpověď zítra ráno (ehm, tedy, ráno v ten den co se chystáte někam vyrazit). Nebo si to alespoň ráno doladit. U většiny předpovědí totiž platí to, že se mohou během několik hodin změnit. A pokud byste se chtěli spoléhat na něco jako dva až tři dny dopředu, tak to je značná loterie.

Nejjednodušší na zjišťování jako bude počasí je pořídit si nějakou mobilní aplikaci – Počasí/Weather bývá většinou rovnou součástí telefonů takže do začátku můžete zůstat u předinstalované. Většinou to ale bude mít háček v tom, že je to nějaké globální počasí, často nepříliš dobré v našich místních podmínkách. Navíc nemusí zrovna vyhovovat provedením a obsažností a jiná aplikace může mít lepší widgety (pro Android, na iOSu prozatím smůla).

Dlouhou dobu platilo, že nejlepší bylo počasi „od Norů“, tedy Yr.no (App Store, Google Play). V posledních měsících je to s nimi ale takové nějaké zvláštní, pro Česko jim předpovědí příliš nevycházejí.

Čistě české řešení je Meteoradar – ve webové podobě i v aplikací má jednu extrémně užitečnou funkčnost, meteorologický radar i s předpovědí kam se bude ubírat oblačnost a déšť. Bohužel to nemá moc daleko dopředu (nečekejte, že by to jinde mohlo být výrazně lepší). Můžete ho i mít i do mobilu (Meteoradar In-Počasí) – App Store a Google Play.

Vhodné k vyzkoušení je i řešení od ČHMÚ (Český hydrometeorologický úřad). Byť tedy musíte překousnout to, že tady na použitelnost a snadnost využití moc nemyslí. S mobilní aplikací už vůbec ne (Google Play, App Store).

TIP: Pro Android je to jednoduché s widgety, mrkněte se jaké widgety má vaše oblíbená aplikace k dispozici a dejte si ten správný na plochu. Až Apple v iOSu umožní widgety (už brzy), udělejte to stejně

VentuSky na to na webu jde trochu jinak, rovnou mapou, předpověď srážek má klasicky na tři hodiny a pro rychlé zkouknutí předpovědí se moc nehodí, protože i pro tak jednoduchou věc musíte číst z mapy. Jde každopádně o další české řešení. V mobilu je provedení praktičtější – App Store, Google Play.

Pokud nemáte dost radarů tak můžete ještě zkusit iRadar CZ+ (App Store, na Android to nevypadá). Oblíbený býval i Meteor (Weather) » Meteoradar, ale tam je poslední aktualizace v roce 2016.

Tak trochu konkurenci k ČHMÚ je Meteopress – hodit se může 14 denní předpověď, ale opravdu to na víc jak tři dny berte s velkou rezervou. Meteopress je soukromá firma a se státem řízeným ČHMÚ se tak trochu nemají rádi.  Zajímavostí je, že podle všeho vůbec nemají mobilní aplikaci.

Má oblíbená alternativa vychází z Netatmo Personal Weather Station (viz  Netatmo Personal Weather Station aneb jak sledovat počasí venku (i doma) (recenze)) ale to není možnost pro každého. Pořídíte si „krabičku na počasí“ (má i další různé senzory) co vám umožní sledovat venkovní i vnitřní teplotu, vlhkost, tlak a získáte tak zároveň i mobilní aplikaci ve které je předpověď na týden – včetně očekávaného vývoje teploty a srážek. Funguje to docela dobře, protože jde o lokální předpověď, nikoliv něco jako „jak bude zítra v Čechách a jak bude na Moravě“.

Hodit se může i weathermap.netatmo.com s mapou všech meteostanic, snadno tak zjistíte jaké počasí je na libovolném místě světa –  a je tam vidět i předpověď na pět dní.   Pokud máte navíc doma chytré topení od Netatmo tak to pomůže i v lepším ovládání toho kdy a jak hodně topit.

Windy je další alternativa postavena na meteorologické mapě s opravdu velkým množstvím informací – míří na piloty a pro obyčejné smrtelníky je potřeba ji pochopit a naučit se ovládat. A pro obyčejné smrtelníky ji fakt nevytvářejí.  Dostupná i jako aplikace v App Store a Google Play.

TIP: Různé aplikace mají různé zdroje dat. Ty zahraniční často poněkud nepřesné, ale nemusí to být pravidlo. Vyzkoušejte si klidně víc aplikací v mobilu a pár týdnů sledujte jak na tom je předpověď a výsledek.

Ze zahraničních možná AccuWeather (Google Play, App Store) a App Store i Google Play obsahují řadu dalších – Today Weather (Google Play, App Store), WeatherBug, Weather Channel či Weather Underground.

Co už mít nemůžete je Dark Sky, tak trochu legendární a velmi dobře zpracovanou aplikaci pro iPhone totiž koupilo Apple.

Ve vyhledávání v Google se samozřejmě také můžete zeptat na počasí. Prostě napište „počasí“ do vyhledávání. Dostanete i předpověď na něco mírně víc než týden. Předpověď ale berou z Weather.com

V nejhorším případě můžete zkusit některé z pozůstatků českých portálů, mají tam pochopitelně i počasí (je to jeden z taháků na návštěvnost). Seznam má rozsáhlejší Počasí na pocasi.seznam.cz (docela pěkně udělané nutno dodat) a Centrum.cz má Počasí na pocasi.centrum.cz (nic moc od toho ale nečekejte). Na těchto dvou si snadno můžete ověřit, že předpovědi budou často rozdílné.

TIP: Téma jak bude řeší i Jak zjistím, jestli bude pršet a vyrazit na kolo není dobrý nápad? na Kolotipy.cz

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky