@365tipu

TIP#887: Jak nejlépe uspořádat ikonky aplikací na iPhone či iPadu?

Zásadní problém iOSu? Neustále se přemisťující ikonky aplikací, které vám neumožní udržovat nějaké logické rozdělení. Spodní lišta se zásadními aplikacemi sice pomáhá udržet to nejčastěji užívané na každé obrazovce, ale zbytek je peklo, Pokud přidáte novou aplikaci, může vám kompletně posunout vše, co jste doposud měli pracně uspořádané. Pokud při aktualizaci Apple nějakou aplikaci odstraní, tak se vše posouvá také. A vy se nedozvíte, o co jste vlastně přišli.

Osobně si myslím, že Android s neustále nepřetékajícími obrazovkami je více uživatelsky přívětivý. Stejně jako mám za to, že je dobré mít oddělený přehled/seznam všech aplikací a poté obrazovky, na které si umisťujete jejich ikonky. Ale oproti neustále se měnícímu obsazení obrazovek je tohle minimální zádrhel. Na škodu, popravdě, je i to, že otočením iPhone/iPadu se vše přeskupí ještě více. Nemůžete se tak spoléhat na nějaké to „na kraji displeje budu mít něco“. Nic nezůstává na místě.

Jak se navíc vypořádat s tím, že při pár stovkách aplikací přestanete po určité době tušit, co která ikona znamená. A pokud nepřestanete sami, tak se o to postarají tvůrci aplikací, kteří neznámo proč neustále mění ikonky.

Jak tedy uspořádat ikonky aplikací na iPhone či iPadu?

Systém „nejpoužívanější vpřed“ je používaný často a spočívá v tom, že pokaždé když použijete nějakou aplikaci, tak si ji posunete na bližší místa – což se na iOSu dělá těžko, ale můžete prostě opravdu posunout „o jeden čtvereček vlevo“.  Tímhle způsobem vám budou bublat používané aplikace na přední místa, méně používané na další.

TIP: Váš iPad/iPhone má vyhledávání, snadno dostupné. To proto, že běžně budete hledat nějakou aplikaci. Proč? Protože prohlížet 10 a více obrazovek s desítkami ikonek vás nebude bavit.

V kterémkoliv ze systému třídění určitě využijete spodní lištu – tam přijde to, co opravdu používáte nejčastěji. Osobně tam mám Mail, Instagram, Twitter, Facebook, Chrome a … Nastavení. Ano, bohužel i Nastavení. Protože do Nastavení je potřeba na mnoho kliknutí vstupovat i pro tak obyčejné věci jako je připojení k WiFi. To nepochopíte. Každopádně těch šest míst dole je k nezaplacení.

TIP: Jak na Mac OS zacházet s plochou?

Systém „na každé obrazovce si nechám místo“ je  popravdě tak nějak to, co používám já. Třídím aplikace podle častého používání, to ano, ale nikoliv posunováním v pořadí. Prostě ti nejpodstatnější věci dám na první obrazovku. A nechám si pro jistotu jedno nebo dvě volná místa. To aby nic nepřeteklo. A další obrazovky? Podle toho k čemu patří. Mám tedy obrazovku s ikonkami aplikací pro čtení a obsah (Feedly,Pocket, atd). Jinou pro správu sociálních sítí (Buffer, HootSuite, atd). Mohl bych mít jednu s hrami, ale protože skoro žádné hry na iPadu nehraji, tak je mám ve skutečnosti ve složce (což je další podstatná část strategie).

Součástí téhle mé strategie může být i systém „čím méně používáno, tím dále v obrazovkách to je„. Tohle je něco, co je asi univerzálně použitelné – mít vepředu používané věci, nepoužívané na konci. V mém případě to není o ikonkách, ale o druhu aplikací. Proto mám jednu obrazovku s grafickými programy, je jedna z posledních. Stejně jako jsem odsunul do jedné obrazovky většinu aplikací od Apple a aplikace pro různorodé „druhy“ obchodů Google. Prakticky nejsou používané, tak proč se s nimi setkávat.

TIP: Jak najít zbytečné aplikace ve vašem iPhonu či iPadu? A jak se jich zbavit? Pomocník v tom, jak se zbavit věcí co zbytečně zabírají místo v telefonu či tabletu

Systém „Levý horní roh a pár dalších“ je také užitečný, to jsou totiž ikonky, které vždy budou „v levém horním rohu a první řádce“. Vejdou se tam spolehlivě čtyři (při otočení o jednu víc, ale tu už nelze využít). Každopádně právě tohle používám. V rámci určitého druhu aplikací se ty více používané či užitečné prostě vyskytují na začátku obrazovky.

Pokud vás to zajímá, tak mám osm obrazovek a 124 aplikací v iPadu. Při 20 ikonkách na obrazovku je už jasné, že na každé je volné místo.

TIP: Mažte nepoužívané aplikace. V iPadu 1 jsem v prvních dvou letech nashromáždil přes 600 aplikací. Nereálné se v nich vyznat, zbytečné je mít v zařízení. Nejenom pro zabírání místa na obrazovkách, ale také s ohledem na gigabajty dat, které budete zbytečně stahovat při aktualizacích, o případném obnovení raději ani nemluvit. Mažte.

Systém „nepoužívané odložím do složky“ abych na ně potom zapomněl. Ne, vážně, je dobré si vytvořit složku „Ke smazání“ a tam odkládat nepoužívané aplikace. Pokud po pár týdnech aplikaci odtamtud nedáte ven, tak bez milosti mažte.

Složky jsou sice dost užitečná věc, ale moc praktické nejsou – hlavně v tom, že cokoliv do nich odložíte, na to zcela zapomenete. Do iOS 14 to ale byla jediná možnost jak na iPhone ulevit plochám zaplněným ikonkami. Od iOS 14 ale můžete zkusit App Library na iPhone se všemi aplikacemi a jak nemít aplikace na ploše. S iOS 14 navíc je podstatně víc možné přizpůsobit vzhled plochy. Mrkněte do Jak si přizpůsobit vzhled iPhone pomoci fotografií, vlastních ikon a widgetů

Výše zmíněné obnovení iPadu/iPhone vás mimochodem připraví o rozložení aplikací, takhle daleko Apple nedošlo. Ale nic si z toho nedělejte, tohle neumí ani Android. Ale umí to například Xiaomi s MIUI.

Pokud byste chtěli mít zcela vlastní rozložení jako to umí Android? Mrkněte do Jak na iPhone/iPadu mít na displeji prázdná místa a lépe uspořádané ikonky? Dají se vytvořit průhledné ikony?

TIP: V Nepostradatelné aplikace pro iPad či iPhone. Nevíte-li coby, tak poradíme co si pořídit najdete inspiraci, co si do iPhone či iPadu pořídit. Stejně jako v přiložených screenshotech ploch. Na kterých zjistíte, že žádný systém a pořádek není možné dodržovat absolutně

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky