@365tipu

TIP#1601: Přechod z Androidu na iOS (2): Jednoduchost užívání a věci okolo GUI/UX

V září 2019 jsem si koupil první iPhone v životě a ze dne na den přešel na iPhone (a také na Apple Watch a AirdPods Pro). Po dekádě s Androidem. Tento seriál je o postřezích z přechodu. Vznikal mnoho měsíců, měl řadu aktualizací. A začíná v Přejít z Androidu na iPhone. Stojí to za to? V čem je to lepší? Je to vůbec lepší? (1) Ovládání dotykem a multitasking. Dílu bude mít poměrně hodně, takže výjimečně vychází i o víkendu.

Někdo tvrdí, že iOS je jednoduchý na používání. NEROZHODNĚ

„Stock“ Android je za ty dlouhé roky extrémně jednoduchý na používání. MIUI od Xiaomi je ve velmi slušném stavu, pokud zrovna nedorazí nová verze, kde to dočasně zcela pokazí. iOS je také jednoduchý na používání, ale dají se v něm najít desítky zbytečných a letitých nesmyslů v ovládaní. Věci co se chovají divně, nelogicky. Místa v GUI kde nevíte jak se vrátit zpět, kde není správná reakce na gesta, kde se ovládací prvky obtížně hledají.

Po letech s iPadem mi to problémy nedělalo, ale žena s tím klasicky zápasila. Jedna z aktuálně katastrofálně nepovedených věcí je editace fotografií – jakmile se naučíte co kam dali a kde se co schovává, je to jednoduché. Ale než na to přijdete, není v tom žádná logika a ještě vám život komplikují ovládací prvky, které například překrývají rámeček pro ořez fotky. Nutno dodat, že od září 2019 se postupně  v aplikacích iOsu objevují vylepšení, ale stále je to nedotažené.

Ano, iOS je jednoduchý na používání za dvou podmínek – první je, že se to naučíte. Druhá je, že prostě některé věci budete dělat zcela zbytečně složitě.

20200501_183711000_iOS

Letitý typický příklad je tak obyčejná a dennodenně nutná věc – vyvolání připojení k WiFi a řada podobných věcí z Natavení/ovládání. V Androidu roky dostupné v ovládacím panelu co se vytáhne, v Apple se to už roky přibližuje. Za pár let snad lidsky použitelné. Potřebovali jste změnit Wi-Fi? Musíte vytáhnou panel, pak se musíte trefit prstem doprostřed mezi čtyři ikonky (kliknutí na Wi-Fi vám ji odpojilo, držení dělalo totéž) a pak teprve můžete podržet a měnit Wi-Fi.  Ještě před tím to šlo dělat jedině přes vyvolání Settings/Nastavení. Naštěstí i tohle už se zlepšuje,. mezitím přišli na to, že držením ikonky by ji nemělo vypnout. Jenže to stále není dotažené, pokud ji držíte na příliš špatném místě, tak při zobrazení dalšího dialogu na iPadu stejně dojde (omylem) k vypnutí Wi-Fi.

Chcete aby se při otočení iPadu/iPbone otočil displej? Někdy to funguje, ale třeba při vytaženém ovládacím panelu to nefunguje. Ale těch míst kde to neznámo proč nefunguje je hodně. Přitom by to mělo fungovat všude.

20200501_183816000_iOS.jpg

Stejně tak podivná je celá sekce Nastavení kde dodnes nejsou spolehlivě Aplikace utříděné podle abecedy a kdykoliv hledáte tu správnou tak je to metoda pokus-omyl.  Navíc musíte vědět, do které ze tří sekcí patří a zda ji Apple ponechal pojmenovanou v angličtině nebo češtině.

Postranní tlačítko pro Tichý režim co nemá žádnou indikaci na displeji (v Androidu ikonka v horní liště) a stav musíte zkoumat hmatem.  Samotné Nastavení navíc nenajdete v onom vytahovacím panelu, kam také logicky patří.

Jednu věc oceňuji a Android (Xiaomi, nevím jak je to jinde) to měl zcela fatálně špatně –odemykání obličejem funguje na Apple nejen skvělé, ale je dobře provedené i s ohledem na notifikace a celý způsob odemčení. Na druhou stranu odemčení otiskem na Xiaomi bylo nesmírně pohodlné a klasicky návykové – nakonec stejně jako na iPadu.

Na Apple mi nechybí  nějaká ta tlačítka pro návrat zpět/domů. Měl jsem je už dlouho vypnutí i na Androidu a vše ovládal gesty. Na Xiaomi ta gesta byla podstatně lépe fungující než na Apple – chybí mi gesto pro návrat zpět co by opravdu všude správně fungovalo. Ale jako se vším, prostě si zvyknete. Apple přitom pro zpět/go back zavedlo swype – byť tedy přesně v opačném směru než je směr zpět (zpět totiž musí být zprava doleva). A opět funguje jenom někde.

20200502_060318000_iOS.jpgGesto zpět nefunguje například když vytáhnete onen ovládací panel s ikonkami (obrázek vpravo). Nelogicky pro návrat zpět musíte klikat do prázdného prostoru (home tlačítko nebo home gesto funguje, ale to vás přesune jinam než na výchozí místo).

Ten panel je také zajímavý příklad – více než po půl roce užívání stále netuším co některé ikonky znamenají a tradičně mám zmatek mezi tím co je srpek měsíce a pak onen půlený kruh co najdete o tři řady  níže od měsíce. Záhadou je i to, proč přímo z této obrazovky není možné si ten panel přizpůsobit. Místo toho se musíte vrátit a jít do Nastavení -> Control Centre a tam ještě je další zbytečný krok Customise Controls. Kde přichází další UX paradox, ikonky tam jsou barevné, tedy v podobě ve které je nikdy neuvidíte. A zlatý hřeb? Některé tam nejsou, takže co je ten měsíc, se ani tam nedozvíte.

Ano, některé ikonky můžete podržet a objeví se jejich větší podoba a zjistíte co jsou. Na jiné prostě musíte klikat aby se objevilo obtížně čitelné sdělení o změně stavu.

20200502_061012000_iOS.png
Světlé písmo na světlém rozmazaném pozadí. Použitelnost nula.

Jedna z věci co citelně chybí je dobré copy-paste. Neznámo proč na řadě míst chybí Vyber vše a musíte tak buď zoufale zkoušet trojklepnutí (úspěšnost tak jeden z deseti) nebo prostě trpělivě „roztahovat“ výběr pomoci krajních omezovátek. Absolutně zoufalé je časté zapomenutí obsahu schránky při přepínání mezi aplikacemi protože tu původní Apple zabilo (neexistující multitasking).

20200502_061309000_iOS.png
Kde je Select All/Vybrat vše? Prostě není. Tady to půjde snadno roztáhnou, ale pokud to má několik řádek ….

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahuje záplavu tipů a triků pro iPhone, iPad, Apple Watch a brzy i MacOS

Upozornění/notifikace? Fungují rozumně poté co jsem skoro všechno vypnul a vlastně je ani moc nepoužívám, ale to jsem děla i na Androidu. Nejvíc ze všeho mi vyhovují tím, že chodí spolehlivě na hodinky. Android (MIUI) ale měl upozornění zpracovaná přímo na telefonu v podstatně lépe použitelné podobě – byť i tady je to hodně o zvyknutí si a po pár měsících to už je v pohodě. Tak jako tak je potřeba prakticky všechno vypnout – což naštěstí jde dělat přímo v okamžiku kdy se nějaké upozornění objeví.

Velké překvapení se objevilo u budíků. Ty neumí nastavit vlastní melodii ani hlasitost (to už je hodně absurdní) a musíte to obejít, ale s vlastní melodií máte k dispozici jenom jeden budík (Jak na iPhone nastavit samostatně hlasitost buzení bez ovlivnění hlasitosti vyzvánění?). A přiznám, že mě irituje ovládání v okamžiku kdy budík zvoní – rušící tlačítko je zbytečně malé. To nejzáhadnější je, že nejde jednoduše budík zrušit když se sami probudíte pár minut před. Musíte počkat až začne zvonit (někdy v roce 2020 bylo napraveno). Mimochodem, neexistence multitaskingu znamená, že sice existují aplikace pro buzení, ale nedokáží zaručit, že vás vzbudí. Apple je do rána zabije.

Jednu věc co zjistíte, jenom pokud máte iPhone a iPad. Zvláštní rozdíly mezi ovládáním, mnohdy zvláštně zbytečné. Na iPhone například v dock jde vytvořit složka, iPad to přímo neumí, nejdřív ji musíte vytvořit na ploše, pak už jde do Docku dát. A těch drobností je víc. Samozřejmě, dock na iPadu toho umí víc než ten na iPhone. Na kterém dock má příliš málo ikonek, neuškodilo by umožnit změnit velikost a dát ikonek víc.

TIP:Nový Dock v iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem

Proč například ukazatel stahování fotky z iCloudu je miniaturní kolečko v pravém dolním rohu kde běžně proti fotce na pozadí není vidět? Podobných maličkosti je možné najít desítky – ne že by podobné nebyly u Androidu, ale u Apple by neměly být, Apple totiž už roky vyvolává dojem bezchybnosti a geniality a je vydáváno za příklad designu. Popravdě tomu už dlouho není, tedy pokud tomu tak kdy bylo.

Jednu věc nesnáším. Ikonky na displeji a žádné widgety. GOOGLE VYHRÁVÁ

Roky mi to vadilo na iPadu, vadí mi to i na iPhone. Nemůžete si uspořádat ikonky na displeji (ploše) podle sebe. Přeskupují se, přetékají při přetahování (i omylem), není možné nechat prázdná místa (jsou způsoby jak to obejít, ale v praxi nepoužitelné). V iOS 13 se i poměrně obtížně přesouvají, bohužel tohle se Apple moc nepovedlo.

20200501_185443000_iOS.jpg

Není ani možné mít na ploše widgety. Nejde tam dát kalendář, počasí, prostě nic. Náhrada „vytáhnutelná“ když půjdete zcela vlevo je parodie. Nepoužitelná.

S příchodem iOS14 (září 2020) iOS začal mít widgety. Viz Widgety přímo na ploše v iPhone a jak je to v iPadu kde zjistíte, že neznámo proč je neumí iPad (iPhone ano) a také, že jejich možnosti jsou zásadně omezené.

Opět zde samozřejmě platí, že když se přizpůsobíte nebude to nakonec vadit. Navíc bude úplně jedno jaký iPhone či iPad budete mít v ruce, funguje to pořád stejně. Android umí být peklo když vezmete do ruky Samsung, Xiaomi, Huawei, tak každý z nich si udělal vlastní nadstavby a každá se chová jinak. Na druhou stranu pokud máte iPhone a zároveň iPad bylo by fantastické mít ty plochy nějak synchronizované.

Z iPadu mi dost zásadně chybí na iPhone dock co by uměl víc věcí. Bylo to trochu překvapení jak hodně je GUI na iPhone proti iPadu omezené a hloupé. Přitom zrovna dock byla pro iPad hodně užitečná změna. Opravdu hodně.

Těch cest jak nejlépe uspořádat ikonky aplikací na iPhone či iPadu? je samozřejmě hodně, ve skutečnosti by ale prostě stačilo kdyby Apple udělalo ikonky, plochy a widgety stejně jako to má Android.

Rozhodně bych například uvítal kdyby se z posledního desktopu (displeje) posunutím „dál“ prostě přešlo zpět na první. Ale hlavně z prvního na poslední. Člověk tráví příliš mnoho času posouváním když se potřebuje dostat na poslední (na první zafunguje „home“ tlačítko nebo gesto).

POZNÁMKA [20.01.21]: Po delším používání iPhone to nakonec vede k tomu, že přejdete k vytvoření tématických složek a do nich dáte aplikace. Sníží se tím počet ploch co musíte procházet.

Další věcí z ovládání (UI, UX, GUI)

Šikovné je hledání (Spotlight) i to, že jde snadno „vytáhnout“ – velmi často otevírám aplikace přes hledaní. Svým způsobem je to ale špatně, je na tom vidět nedostatek designu a použitelnosti. A jasně, musíte vědět jak se aplikace jmenuje, což vám občas někdo pokazí tím, že změní nejen ikonku, ale i název.

Task manager, tedy zobrazení běžících aplikací? Na iPadu prima, na iPhone komplikace. Je dobře vidět jenom jedna, musí se příliš swypovat, přitom by se na displej bez problémů vešly minimálně 2×2. Mimochodem Task Manager je další místo kde při otočení mezi na výšku<>na šířku změna neproběhne. A proč na iPhone nezůstane zobrazený dock jako na iPadu?

Ještě jedna rozdílná věc mezi iPadem a iPhone mi vadí. iPad můžete otáčet jak chcete a bude fungovat třeba i vzhůru nohama. iPhone musíte mít otočený správně.

Pokračování se věnuje aktualizacím, aplikacím a ekosystému

První díl v Přejít z Androidu na iPhone. Stojí to za to? V čem je to lepší? Je to vůbec lepší? (1) Ovládání dotykem a multitasking

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky