@365tipu

TIP#1120: Jak najít zbytečné aplikace ve vašem iPhonu či iPadu? A jak se jich zbavit?

Mobilní telefon či tablet má poněkud nepříjemnou vlastnost – hromadí se v něm mobilní aplikace, které nakonec vůbec nepoužíváte. Po delší době užívání to budou i desítky zbytečných aplikací – zabírají místo v mobilu a jejich aktualizace zbytečně spotřebovává data i čas. Dost hodně se hodí nepoužívané aplikace buď kompletně odstranit, nebo nějak „uspat“.

Pro iOS (iPhone a iPad) se naštěstí před měsíci objevila docela užitečná možnost offloadu – aplikace si můžete nechat v zařízení, ale zůstanou v něm jenom jejich data. Samotná aplikace zmizí, nebude zabírat místo, nebude probíhat její aktualizování. Budete-li ji kdykoliv později chtít použít, stáhne se z App Store a bude fungovat jako předtím. Řeč je o tom v iOS 11 má nové možnosti správy využití paměti iPhone či iPadu. Odstraní nepoužívané aplikace (ale zachová jejich data)

Čas od čase je dobré se podívat jaké aplikace nepoužíváte – i tohle vám iOS (od jedenácté verze) usnadní. Stačí jít do Settings -> General -> iPhone/iPad Storage kde najdete (po chvíli čekání) přehled aplikací, které máte v mobilu. Jsou setříděný zpravidla velikosti a u každé z nich najdete „Last Used:“ – je tam buď datum (u těch co jste použili v posledním něco víc než roce) nebo „Never Used“ (u těch buď opravdu nikdy nepoužitých nebo déle než zhruba rok a půl). Bohužel, setřídit si to podle data posledního použití možné není. Ale dejte tomu pár let, třeba to Apple dojde.

2018-07-10 06.57.28.png

TIP: Hodit se vám bude návod  Jak nejlépe uspořádat ikonky aplikací na iPhone či iPadu? Moc ale neočekávejte, je to Apple, takže svobodu v uspořádání mít nikdy nebudete.

Právě ty s „Never Used“ (či hodně měsíců starým posledním užitím) jsou kandidátem na kompletní odstranění z mobilu/tabletu nebo alespoň na výše uvedený „offloading“. Pokud zvolíte offloading, tak v zařízení zůstane ikonka aplikace a ta ožije, jakmile na ni kliknete. Pokud aplikaci odstraníte, tak ji později můžete vrátit z App Store (kliknutím na Today -> Váš profil -> Purchased -> Not on this iPhone/oPad). Udržují se tam informace o všech „zakoupených“ aplikacích (bez ohledu na cenu) a je snadné zjistit, které v zařízení máte či nemáte.

2018-07-10 06.58.16.png

Offloadovaná aplikace zůstává na ploše (u jejího názvu je přidaný symbol „stahování“), takže se vám neztratí z očí (ztratí se ale z výše uvedeného iPhone/iPad Storage, snad to také někdy Apple doplní). Nezapomeňte, že její použití vyvolá stažení z App Store a instalaci. Pozor na jednu nepříjemnou vlastnost. Pokud aplikace zmizí z App Store a vy jste ji měli offloadovanou, tak ji už zpět nezískáte.

A také pozor i na to, že pokud offloadovaná aplikace zmizí z AppStore tak už se nedostanete k jejím datům. Což zahrnuje i soubory, které si aplikace uložila v telefonu či tabletu.

TIP: Plná paměť v iPhone či iPadu? Jak uvolnit místo na iOSu?

2018-07-10 07.05.16.png

iOS navíc má možnost zapnout „Offload Unused Apps“ přímo v Nastavení – bude za vás „offloadovat“ aplikace, ale jenom v okamžiku, kdy je v zařízení nedostatek paměti. Tuto volbu najdete v Setting/Nastavení -> iTunes & App Store.

V App Library na iPhone se všemi aplikacemi a jak nemít aplikace na ploše najdete další zajímavou novinku v iOS 14 pro iPhone. Neumožní vás zbavit aplikací co zabírají paměť telefonu, ale umožní vám mít plochy nezaplněné ikonkami, které použijete párkrát do roka.

TIP: Další kupu tipů a triků pro iPhone a iPad najdete v Tipy a triky pro Apple iOS (iPhone, iPad) a mrknout můžete i do Co je to to bloatware

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky