@365tipu

TIP#1482: Plná paměť v iPhone či iPadu? Jak uvolnit místo na iOSu?

Taková ta klasická situace, kdy vám v mobilním telefonu dochází paměť. Ať už je to Androide nebo iOS, vždy je k tomu vlastně potřeba přistoupit stejně. Musíte nějakou tu paměť „získat zpět“, uvolnit. U iOSu navíc nemůžete vložit microSD kartu a tím si pomoci k větším paměti (nejčastěji) pro uložení fotografií (ale u novějších Androidů i pro odložení aplikací).

V iPhone a iPad začněte tím, že se podíváte do Nastavení/Settings -> Obecné/General -> Úložiště/Storage. Chvíli počkejte na spočítání a utřídění a můžete začít zkoumat, co vám nejvíce zabírá paměť.

20191103_124055000_iOS.pngOdstraňte nebo odložte aplikace či jejich data

Nejsnazší cesta jak rychle ušetřit paměť je odstranit největší aplikace, případně odstranit ty nepoužívané – k tomu navíc můžete využít odkládání „offload“ (od iOS 11), tedy nemusíte aplikace smazat (a přijít tak o její data a nastavení), ale pouze odstranit její programovou část a později si ji kdykoliv stáhnout znovu z App Store – její data vám přitom zůstanou v mobilu/tabletu.

Řeč je o tom v Jak najít zbytečné aplikace ve vašem iPhonu či iPadu? A jak se jich zbavit? a iOS 11 má nové možnosti správy využití paměti iPhone či iPadu. Odstraní nepoužívané aplikace (ale zachová jejich data)

20191103_124104000_iOS.png„Offload“ se dá zapnout automaticky (od iOS 13 je tahle volba dostupná ale v Nastavení/Settings -> iTunes & App Store) nebo můžete přejít na detaily konkrétní aplikace a tam použít Odložit aplikaci/Offload App nebo Smazat aplikaci/Delete App. Pro odložení/offload jsou nejvhodnější aplikace, které málo používáte. Pro odstranění/delete ty co nepoužíváte vůbec.

Některé aplikace umí nechat smazat data co mají v mobilu – příklad může být Spotify, které si do mobilu/tabletu ukládá přehrávané skladby a může tak obsadit i několik GB paměti. Stejně tak to dělá Hudba/Music či Safari. Typičtí žrouti jsou Instagram (vidět můžete ostatně na obrázku vpravo), Facebook a další sociální sítě. Podrobněji viz Jak v iOSu smazat data aplikace?

TIP: Čím více nepoužívaných a zbytečných věcí máte v iPadu, tím větší budo zálohy a také budou déle trvat pokud zálohujete do iCloudu.

Odstraňte fotky a videa

Čím déle budete mobil či tablet používat, tím více budete mít fotek a videí – dostat se na gigabajty až desítky gigabajtů není vůbec složité. Může to být druhá nejrychlejší cesta jak si uvolnit paměť.

První řešení je, že smažete všechny fotky a videa co máte – ještě předtím je ale vhodné si je zazálohovat, což jde snadno udělat po připojení k počítači (pokud nepoužíváte iCloud ani Google Photos) přes USB a přesunem do počítače (můžete využít i iTunes, pokud je stále máte).

Druhé řešení je mít zapnuté iCloud Photos a tím si všechny fotky nechat ukládat do iCloudu – má to dvě nevýhody – musíte mít dostatek místa v iCloudu (což znamená platit za něj) a musíte mít i slušné připojení k Internetu nebo neomezený mobilní Internet – nahrát desítky GB fotek do iCloudu může  trvat hodiny.

20191103_131126000_iOS.pngPokud máte iCloud zapnutý a všechny vaše fotky jsou uložené do iCloudu, tak můžete zapnout automatickou „optimalizaci“ fotografií – váš telefon či tablet si plné verze fotek ponechá v iCloudu a v zařízení budou pouze menší náhledy – pokud nějakou fotku budete chtít pak otevřít, tak se stáhne z iCloudu.

Zapíná se to buď v Storage/Úložiště nebo v Nastavení pro Fotky/Photos (viz obrázek vpravo).

K fotografiím je ještě případně dobré vyprázdnit Nedávno  smazané/Recently deleted (najdete ve Fotky/Photos -> Alba -> Další alba uplně dole)

Pokud obecně chcete šetřit místo ve fotkách tak nepoužívejte Živé fotky/Live photos ani Burst Mode. Zvážit můžete i zachování normální fotografie při pořizování HDR fotografií (volba se zapíná/vypíná v Nastavení/Settings -> Fotoaparát/Camera -> Ponechat normální/Keep Normal Photos. Tahle volba se mimochodem v iPhone 11/iOS 13 neukazuje.

TIP: iOS 13 konečně umožnil na iPhone/iPadu používat externí úložiště připojená přes USB (viz iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět).

Kde ještě můžete ušetřit místo

Máte-li hudbu. podcasty či videa, tak mrkněte i co zde můžete odstranit (a kdykoliv později nahrát zpět). Zejména videa bývají hodně velká.

V Nastavení/Settings -> Safari najdete Smazat historii a data stránek/Clear history and Website Data. Jde o klasické cache prohlížeče, kde si Safari  ukládá stránky, obrázky a další soubory. Pokud používáte Chrome, tak má vlastní volbu pro výmaz ve vlastním nastavení.

Místo mohou zabírat i zprávy a SMS – tohle najdete v Nastavení/Settings -> Zprávy/Messages a tam Ponechat zprávy/Keep Messages. Výchozí je trvale/forever a můžete to snížit na 30 dní či jeden rok.

Máte-li v telefonu WhatsApp tak to může být další žrout místa – stahuje a ukládá fotky a videa, které jste dostali v chatech a skupinách. Můžete tomu zamezit v přímo v aplikaci WhatsApp v Nastavení/Settings -> Data and Storage Usage. Jde tam vypnout stahování fotek, zvukových souborů, videa i dokumentů (výchozí nastavení je, že se stahují po Wifi a jenom fotky i přes mobilní data). Obávat se nemusíte, pořád můžete vidět co vám poslali, jen musíte na fotku tapnout.  V Storage usage můžete i vidět, které z chatů nejvíce zabírají místo – stačí pak přejít na konkrétní chat a pomocí Manage vybraná data promazat.

Ve Soubor/Files můžete mít také uloženy věci zabírající místo a můžete je také možná smazat. Nezapomeňte, že každá z aplikací má vlastní „souborový“ systém oddělený od všeho ostatního. Místo může navíc zabírat i to co uložily cloudové služby jako Dropbox či OneDrive.

Co příliš nepomůže je zkoušet iPhone/iPad restartovat. Ale můžete to zkusit, je to rychlé a nic špatné se nemůže stát. Jak restartovat najdete v odkazu uvedeném o kousek níže.

Poslední věc k vyzkoušení je nepříliš popsaná cesta jak „resetovat“ paměť – začněte tím že budete chtít zařízení vypnout – držte zapínací tlačítko dokud se neobjeví „Vypněte přejetím/Slide to power off“ a poté držte Home/domů dokud se neocitnete zpět na ploše. Pokud máte zařízení bez Home/domů, tak si musíte zapnout AssistiveTouchto vám umožní stisknout a držet neexistující tlačítko. Tento poněkud zvláštní postup ale neřeší plnou paměť – pouze vyčistí „operační“ část paměti a můžete získat svižnější telefon.

Drastičtější ušetření místa

Nejdrastičtější cesta jak ušetřit místo je reset telefonu či tabletu (Jak restartovat či vypnout iPhone? Jak resetnout iPad?). Což je mimochodem i jediná cesta jak se v paměti zbavit místa zabraného jako Ostatní/Other.

Drastičtější na peníze je pořídit si nové zařízení s více paměti. Pokud si v roce 2019 chcete kupovat nový iPhone či iPad, tak zcela určitě jděte alespoň do modelů se 128 GB paměti. Rozhodně ne něco co má pouze 32 GB, a další v pořadí, tedy 64 GB, se sice dá, ale narazíte dříve na nedostatek místa.

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS je místo kde najdete všechny zdejší tipy a triky pro iPhone, iPad i Apple Watch

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky