@365tipu

Screen Time vám spočítá čas trávený aplikacích a s displejem. A také umožní omezit. Nové od iOS 12

Nový iOS 12 přináší i reakci Apple na kritiku, že mobilní telefony, displeje a čas trávený online je negativní, ničí dětí a vůbec by se měl hlídat. Vyřešili to šalamounsky. Rozhodili počítače mezi produktivní, neproduktivní, sociální média a tak podobně a v iPhone/iPadu budete moci sledovat (a také omezovat) jak hodně mohou být kategorie i jednotlivé aplikace používány. Nic to samozřejmě neřeší, ale pro pár drobností to může být  užitečné.

Včetně toho, že si tohle můžete sledovat a nastavovat u dětí. Ale pozor na to, že tohle není řešení, je to jenom statistika. Jestli nedokážete sebe a své děti ochránit před online závislostmi, tak tohle je k ničemu.

2018-09-18 16.45.35.png

Především, můžete to vypnout – dole v nastavení Screen Time to prostě vypněte. Nic hrozného se nestane. Vlastně je to pozitivní krok, budete mít klid a nic vám nebude počítat minuty trávené na Facebooku (ten to mimochodem, včetně Instagramu, bude počítat extra bez ohledu na Apple).

Detailnější pohled je dostupný pro každé zařízení, které máte – stačí si rozkliknout jeho jméno.

2018-09-18 16.45.51.png

TIP: Můžete se dívat na jednodenní a sedmidenní data. Ta sedmidenní jsou samozřejmě lepší, přeci jen to vyrovná různé špičky. Bohužel není k dispozici měsíční pohled ani historický vývoj za delší období.

Samotné informace o době využití aplikací jsou docela užitečné, o tom žádná. Rozdělení do kategorií je ale velmi legrační, protože třeba takový Dropbox je zařazený v produktivních aplikací a suverénně vám to bude počítat čas kdy běží aniž byste ho používali (produktivního na něm není nic, jen to synchronizuje soubory). Messages jsou, pro změnu, v sociálních sítích a Fotky/Photos neznámo proč v kreativitě. Znamená to, že tohle musíte brát s velkou rezervou. Ukazovat vám to bude i čas trávený na webech

pickups-2018-09-18 16.45.58.png

Měřit se bude i jak často berete telefon či tablet do ruky (pickups). „Vzít do ruky“ se počítá když něco na zařízení uděláte (zapnout obrazovku nestačí), takže by to mělo být poměrně smysluplné. Byť kontrola upozornění na zamykací obrazovce by se přeci jen měla počítat.

notifications-2018-09-18 16.45.58.png

Užitečné je měření kolik vám přichází notifikací (upozornění). Tohle je udělané dobře, protože to hned umožní i případné otravné a zbytečné notifikace vypínat. Právě notifikace/upozornění byste přitom měli mít v maximální možné míře vypnuté, jsou totiž nejčastějším důvodem proč někdo vezme mobil či tablet do ruky – ono to totiž píplo.

Sedmidenní data (týdenní zpráva)

Každý týden vás iOS upozorní na to, že máte k dispozici „týdenní zprávu“), tedy souhrn času, užívání a upozornění za celý týden.

Omezení nadměrného užívání

Co můžete nastavit je „downtime“, čas od-do kdy byste měli přestat zařízení používat. Synchronizuje se to navíc případně i přes iCloud s dalšími zařízeními. Ale i tady je to nedotažené, je to fakt jenom jedno „od-do“. Nelze po dnech, nelze víc úseků v průběhu dne. Nejde ani nastavit „počet minut povolených na den“.

omezeni-2018-09-18 16.45.35.png

App limits můžete nastavovat na počet hodin a minut, které v určité kategorii bude možné používat do ní patřící aplikace. Případně i pro samotné konkrétní aplikace. Tady je zvláštní, že pro změnu nejde nastavovat od-do.

2018-09-18 16.46.21.png

Můžete definovat aplikace, které budou vždy povoleny (Always Allowed) – přednastavené tam je Messages, FaceTIme a Mapy (ty jdou odstranit) a telefonování (to zůstává vždy povolené).

2018-09-18 16.46.40.png

Trochu zvláštní je, že v sekci Screen Time se objevila jedna velmi rozsáhlá část Content & /rovacy Restrictions. Rozhodně sem nepatří a měla by být samostatná. A ještě se k ní vrátí samostatný tip.

pin-2018-09-18 16.45.35.png

Co ještě můžete nastavit je extra PIN pro Screen Time – ten jednak ochrání vstup do nastavení Screen Time (takže vám to děti nepředělají) a také se dá použít pro prodloužení času, když udeří „cenzura používání“.

 

https://youtu.be/BacXAmS6DLQ

Případně sdílení mezi zařízeními je možné zapnout či vypnout. Ale pozor, podle všeho se vždy Screen Time vztahuje na všechna zařízení – tahle volba jen snad „sčítá“ časy. Ale tohle je trochu nejisté, časem to bude potřeba aktualizovat.

Pokud máte starší iPad či iPhone, tak samozřejmě na Screen Time zapomeňte pokud už nemůže mít nový dvanáctý  iOS.

TIP: Kolik času s obrazovkou je pro děti přijatelné? pomůže v tom jak Screen Time správně využití

PS: Média (a Apple) o téhle vychytávce tvrdí, že je to revoluční, nesmírně důležité a tak podobně. Není. Je to jenom náhrada, která nic neřeší. Hlídat si nadměrné používání mobilních zařízení musíte sami, nemůže to za vás dělat nějaká aplikace.

Důležité čtení je v Jak obcházet rodičovskou kontrolu od Apple. Nespoléhejte se na Screen Time. Na Screen Time se totiž prostě nemůžete spoléhat, nefunguje to.

Další tipy týkající se iOS 12

TIP: Zdejší 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahují množství užitečných tipů pro iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky