Ovládací Centrum v iOS 12 se vyvolává jinak a jsou v něm novinky. Třeba přidání čtečky QR kódů

iOS 12 přinesl zásadní změnu ve vyvolávání Ovládacího centra (Control center) – „konečně“ se sjednocuje s ovládáním iPhone X, takže Control Center vyvoláte (na všech iPadech a na iPhone co nemají Home knoflík) nově popotažením shora v pravé části displeje – nakonec je tam i indikace, že něco takového můžete udělat (na zamčené obrazovce).

2018-09-21 14.28.54.png
Ona čárka pod indikátory vpravo indikuje Ovládací Cenrum.

Což také znamená na iPadu další změnu, Control Center je oddělené od přepínání aplikací (to se stále vyvolává tažením odspodu).

V Nastavení/Settings má Ovládací centrum/Control Center vlastní sekci, což už snad víte. Mimo zapnutí/vypnutí v aplikacích (v iOS11 to mimochodem v iPadu nebylo možné, nově ano) je tam možné ovlivnit to, co budete mít v Ovládacím centru umístěno a v jakém pořadí. A je to zároveň dost dobrá cesta jak se naučit co ty ikonky znamenají – z hlediska UX je totiž Ovládací centrum dost nejasné.

2018-09-21 14.26.24.png

Pozor, stále platí, že když v Ovládacím centru na některých ikonkách podržíte prst, tak se objeví další možnosti. Přepnutí do nočního režimu je například schované pod ovládáním jasu. DND (Nevyrušovat) má takto schované volby délky trvání. Čtveřice ikonek pro letadlo/Wifi/Bluetooth a mobilní Internet po podržení nabídne nejenom popisky, ale také ještě Airdrop a osobní hotspot (sdílení Internetu). A ne, nedoufejte, stále není možné vyvolat přepnutí WiFi, jinak než vyvoláním Nastavení a zbytečně dlouhou cestou.

2018-09-21 14.26.53.png

Na ikonce foťáku dlouhý stisk vyvolá možnost vyfotit selfie, zaznamenat video, naskenovat QR kód (to už můžete mít samostatně) a vyfotit. Ale to už asi určitě znáte, nakonec tohle jsou věci co přinesl iOS 11 a řeč o nich je v Ovládací centrum (Control Center). Jak na něj. A pozor, v iOS 11 je radikálně jiné.

Nových možných ikonek přináší iOS 12 ale víc, podívejte se na přehled (vychází z iPadu, na iPhone to mohlo a může být jinak)

iOS 11 iOS 12
Timer /  Minutka Timer / Minutka
Camera / Fotoaparát Camera / Fotoaparát
Screen Recording / Záznam obrazovky Screen Recording / Záznam obrazovky
Stopwatch / Stopky Stopwatch / Stopky
Accesibility Shorcuts / Zkratky zpřístupnění Accesibility Shorcuts / Zkratky zpřístupnění
Alarm / Budík Alarm / Budík
Apple TV Remote / Apple TV dálkové ovládání Apple TV Remote / Apple TV dálkové ovládání
Guided Access / Asistovaný přístup Guided Access / Asistovaný přístup
Magnificier / Lupa Magnificier / Lupa
Notes / Poznámky Notes / Poznámky
Text Size / Velikost textu Text Size / Velikost textu
Hearing / Sluch
Scan QR Code / Naskenovat QR kód
Home / Domácnost
Voice Memos / Diktafon

Další tipy týkající se iOS 12

TIP: Zdejší 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahují množství užitečných tipů pro iOS