@365tipu

Ovládací centrum (Control Center). Jak na něj. Od iOS 11 je radikálně jiné.

Ovládací centrum si na iOS do verze 11 můžete „vytáhnout“ ze spodní části obrazovky a platí, že ho příliš nemůžete přizpůsobit. Ale také to, že některá tlačítka nedělají to co čekáte (například dlouhý stisk WiFi vám neumožní vybírat z WiFi sítí), nastavení jasu je problematické, protože vyvolání ztmavilo obrazovku a po změně jasu se opět ztmaví. Citelně tam chybí i možnost vstupu do Nastavení.

iOS 11 přinesl zásadní změny. Ta první je, že se ovládací centrum objeví až po vytažení Docku (pokračováním „tažení“).

TIP: Tento tip řeší iOS 11, který je už poněkud starší. Novější informace viz  Ovládací Centrum v iOS 12 se vyvolává jinak a jsou v něm novinky. Třeba přidání čtečky QR kódů

2017-09-24 08.17.35.png

Ovládací centrum je možné přizpůsobit, ale pouze zapnutím či vypnutím dalších ikon a změnou jejich „pořadí“. Problém bude, že málokdy budete tušit, co vlastně ty ikonky dělají a nemůžete si libovolné přizpůsobit jejich rozmístění.  Přizpůsobení najdete v Settings -> Control Center -> Customize Controls. Tam lze přidávat a ubírat ikony a měnit jejich pořadí.

2017-09-24 08.24.19.png

Některé z ikon podporují dlouhé stisknutí (dříve to byl 3D Touch), ale u WiFi či Bluetooth se stále nic nezměnilo. Stále platí, že tak jednoduchá a častá věc jako je změna WiFi připojení se musí složitě dělat vstupem do Settings -> WiFi.

Krátký stisk,  například, u Poznámek spouští poznámky, dlouhý vyvolá menu s možností nové poznámky, checklistu, fotky či malůvky (Sketch). Ikonka Camera/Foťáku nabizí vyfocení selfie, záznam videa, záznam pomalého videa a vyfocení fotky.

2017-09-24 08.19.12.png

Ikony v Ovládacím centru jsou nějakým způsobem seskupené. a například skupina s WiFi/Bluetooth obsahuje další skryté ikonky, vyvoláte je podržením kterékoliv z ikonek. Dobré vědět, že se tam hlavně skrývá zapnutí/vypnutí WiFi hotspotu. Podobně se chová blok Music/Hudba, ale i jas  (skrývá se tam noční režim)

2017-09-24 08.41.21.png

Pozitivní je, že změna jasu konečně může probíhat při reálně rozsvíceném a nikoliv ztmaveném displeji. A vědět byste měli, že Noční režim/Night Shift se v iOS 11 schoval pod ovládání jasu, prostě dlouze stiskněte. Případně ještě podstatnější je Jak vypnout automatickou změnu jasu v iOS 11 (iPhone i iPad)?

Ikonka měsíce mimochodem není noční režim, ale nevyrušovat (DND). Při kliknutí/aktivování některé z ikon se nahoře nad panelem zobrazí informace o tom co jste vlastně provedli.

Novinkou v iOS 11 je i ikona pro záznam dění na displeji do videa (plné kolečko s kolečkem okolo). Po jejím stisku začne třísekundové odpočítávání a pak se spustí záznam.

Nemohu posoudit jak dobře vypadá Ovládacím centrum na iPhone, ale na iPadu je zobrazeno vedle přepínání mezi aplikacemi a je nepřehledné a špatně použitelné. Rozhodně si do něj nepřidávejte příliš mnoho ikonek.

Pokud se vám Ovládací centrum otevírá podivně, tak vydržte, je poměrně dost plné chyb, takže nezbývá než čekat, až budou nové verze iOS 11. Nejčastější chyba je ponechání obsahu na pozadí (viz iOS 11 má nové Přepínání aplikací, Dock i Ovládací centrum. Ne bez problémů). Často se vám na iPadu otevře místo na pravé straně někde částečně na levé, tam stačí ho posunout.

Pozor na zásadní změnu – Vypnutí Bluetooth a Wi-Fi v ovládacím centru na iOS 11 je již nevypíná. Pozor. Jak je tedy vypnout?. Tohle je opravdu podivný nápad od Apple.

V iPhone je možné potlačit Control Center v aplikacích – V Settings/Nastavení -> Control Center je na to přepínátko (v iPadu neznámo proč není).

TIP: Tento tip řeší iOS 11, který je už poněkud starší. Novější informace viz  Ovládací Centrum v iOS 12 se vyvolává jinak a jsou v něm novinky. Třeba přidání čtečky QR kódů

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky