Nové a výrazně aktualizované aplikace v iOS 12: Books, Voice Memos, Stocks, Measure a další

Září 2018 přineslo novou „plnou“ verzi iOSu. Dvanáctý mobilní operační systém od Apple přinesl výrazné zrychlení, změny v ovládání, sledování toho jestli náhodou moc času netrávíte na mobilu a řadu dalších věcí. Jedna je pár nových či výrazně změněných aplikací, takže pokud se vám zcela přeskupily ikonky na ploše, tak za to tradičně může Apple. Prostě je nepřidali na poslední, ale vsunulo do první.

Voice memos je záznamník pro hlasové poznámky. Vlastně není asi tak nový, je to redesign a nový je na iPadu, tam ho doposud (neznámo proč) Apple nedávalo. Říkají že má „moderní design“, ale jak už to v poslední době bývá, spíš to žádný design nemá. Ve skutečnosti to je docela užitečná aplikace, záznamy pojmenovává s pomocí geolokace, můžete je i „stříhat“, nechybí synchronizace do cloudu. Nastavení tradičně nehledejte mezi aplikacemi, ale v „systémové“ části (kde to neznámo proč stále není podle abecedy).

POZNÁMKA: Nové aplikace vlastně poznáte docela lehce, opět neznámo proč mají všechny černé ikonky.

Stocks ukazuje stavy akcií a s akciemi související zprávy. V Nastavení se dá vypnout využití mobilních dat, což je asi dost dobré pokud tuhle aplikaci nepoužíváte. Pokud budete pátrat jak přidat a odebrat symboly, tak levý sloupec a vpravo dole je symbol co vyvolá přidávání a odebírání. Zprávy pocházejí z Yahoo, možnost změny žádná.

Measure slouží k měření vzdáleností a plochy. Na iPadu je zcela nepoužitelná, čísla ukazuej tak malá, že je nepřečtete. Snad to někdy opraví. V Nastavení si můžete přepnout z imperiálních (inche) jednotek na naše metrické jednotky. Osobně bych doporučil zůstat u jiných aplikací pro měření, jsou nesrovnatelně lepší, než tenhle první pokus od Apple.

Books mají zcela nový vzhled, ten co už dříve dostal App Store. Což obnáší ploché všechno, špatnou orientaci a zmatené ovládání. Nejpodivnější je chování při snaze otevřít knihu – většinou to nic neudělá (zapomněli informovat o tom, že se kniha začala stahovat a čeká se na dokončení stahování), nefunguje ani dlouhý stisk pro menu, prostě nic co byste čekali od mobilní aplikace v roce 2018. Problém je i při čtení, vyvolání menu (horní a spodní lišta) je taky věc náhody (musíte jen „lehce“ ťuknout, což občas dá dost práce). .

Další novinky v aplikacích?

SiriShortcuts (zkratky), ale k těm se vrátí ještě samostatný tip.

Messages (Zprávy) mají nové cosi mezi Animoji a AR Emoji a Apple přidává různorodé překryvné filtry a vychytávky pro mladé.

Facetime má tyhle nové vychytávky taky. Prostě Snapchat je potřeba kopírovat.

Workflow se přejmenovalo na Shortucs/Zkratky a tady viz Siri Shortcuts (Zkratky) jsou novinka v iOS 12. Konečně můžete vytvářet posloupnost akcí

POZNÁMKA: Všimli jste si nějaké další nové či výrazně změněné aplikace v iOS 12? Dejte vědět, ať můžeme doplnit.

Další tipy týkající se iOS 12

TIP: Zdejší 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahují množství užitečných tipů pro iOS