TIP#1366: Kolik času s obrazovkou je pro děti přijatelné?

Častý dotaz na seminářích a besedách na školách ale i mimo ně. Jak dlouho dovolit dítěti „být s obrazovkou“? V minulosti se to týkalo hlavně sledování televize, dnes přidejte mobily, tablety a počítače. Celé to má navíc řadu dalších aspektů, než prosté omezení počtu hodin (denně).

Než zmíním ty další aspekty, tak je asi vhodné začít doporučením AAP (American Academy of Pediatrics) – zní nejenom rozumně, ale budou to mít i podložené zkušenostmi pediatrů.

  • Pro děti pod 18 měsíců doporučují jakékoliv obrazovky vynechat zcela
  • Od 18 do 24 měsíců doporučují pouze kvalitní obsah (což není záplava nesmyslů z YouTube) a rodiče a děti společně
  • Od dvou do pěti let (předškolní děti) je doporučeno omezení na jednu hodinu denně. Není nezajímavé, že do roku 2016 APP mělo doporučení vyšší a před dvěma lety snížili na polovinu. Poměrně logické, protože v té době už déle převažovaly mobily a tablety. Tady také doporučují sledování/používání společně
  • Nad pět let už žádný jasný počet hodin AAP nedoporučuje, místo toho radí se věnovat tomu, aby čas s displejem byl odpovídajícím způsobem vyvážen se skutečnými aktivitami – pohybem, sportem, hraní her bez technologií, ale i spánkem. Něco co samozřejmě platí i pro děti mladší

Právě ony další aktivity jsou onen podstatný aspekt – čím starší dítě budete mít, tím více času bude trávit s displejem (a na Internetu, hraním her na počítači, hraním mobilních her, sledováním YouTube a sociálních sítí). Je nutné dětem najít zábavu a zejména zábavu vyžadující aktivní pohyb.

Je dobré si na mobilním telefonu, tabletu či počítači aktivovat sledování času tráveného i jaké aplikace jak hodně dítě používá. Pokud to bude v rozumných mezích (a doplněno aktivitami mimo displej), tak ani není nutné řešit omezení. Ostatně ona „hodina denně“ doporučená u předškolních děti je nerealizovatelná v pozdějším věku. Tady například viz Screen Time vám spočítá čas trávený aplikacích a s displejem. A také umožní omezit pokud jde o iOS. Pro Android trochu trpělivosti, tip časem dorazí.

Bude platit i to, že čím více budete dítě omezovat (jak v času, tak v tom co smí či nesmí používat), tím spíše bude nespokojené a bude hledat cesty jak to obejít. U dětí v školním věku je navíc dost jisté, že bude mít množství možnosti jak to obejít – značnou část dne nad ním nebudete mít kontrolu.

Ani v pozdějším věku neberte na lehkou váhu ono „společné“ sledování – byt se více promění v to, že byste měli vědět co vaše dítě na mobilu/internetu/v počítači dělá. S kým se tam stýká, jaké aplikace (hry, sociální sítě, atd) používá. A nejenom jaký obsah konzumuje, ale také jaký vytváří.

Využijte i řadu dalších možností ,jak omezit čas s displejem – zavádějte tech-free zóny kde prostě mobily nejsou žádoucí (například a zejména u jídla), neodkládejte děti k displejům v okamžiku kdy potřebujete mít čas na práci, využijte možnost omezovat čas s displejem jako důsledek špatných známek/nevhodného chování. Případné „vrácení“ zkráceného času je pak věc odměny, zlepšení známek. Mobily nepatří do ruky v restauraci, na výletech jenom když je k tomu důvod (něco vyfotit, natočit, používat navigaci).

Kniha Dítě v síti

TIP: Kniha Dítě v síti vyšla v květnu 2019 v Edici Flowee a obsahuje „návod“ na děti  v digitálním světě. K dostaní v knihkupectvích i online, včetně e-knižní podoby. Podobných návodů jako je tento v ní najdete desítky.

Pamatujte i na to, že pokud dítěti nezměníte nastavení mobilu, tak bude nepřetržitě dostávat záplavu upozornění od YouTube, her, sociálních sítí. chatovacích aplikací. Každé pípnutí či rozsvícení pak bude znamenat, že se „musí“ podívat co přišlo a více a více vzniká závislost. Upozornění v maximální míře vypínejte.

TIP: K závislosti viz Co je to netolismus a co dělat, když se s ním setkáte?

Nezapomeňte ani na to, že na některé děti sledování displejů působí negativně s ohledem na spánek. Poznáte to poměrně snadno, necháte-li dítě dlouho večer u počítače/mobilu, bude špatně spár, probouzet se, mít noční děsy. Snadno napravitelné tím, že cca dvě hodiny před spánkem prostě displeje vynecháte. Se stoupajícím věkem tohle každopádně mizí, ale ani tak neuškodí, když mezi koncem displeje a spánkem je dostatečná mezera.

Co se omezení času s displejem týče, tak nejlepší je to nejprve zkoušet bez použití omezení přes aplikaci v mobilu (Screen Time u Apple například) a teprve když dítě zásadně dohodnuté věci nedoporučuje, tak přistoupit k omezení strojovému. Nedivte se tomu, že dítě může v noci zkoušet zkoumat mobil (také jste si možná v dětství četli knížku pod peřinou). Tohle je ale nejlépe řešitelné tím, že v noci nebude mobil nikde poblíž dítěte.

A poslední důležité? Pokud vy sami trávíte hodiny a hodiny s mobilem v ruce, nečekejte, že dítě bude dělat něco jiného. Pokud si nedokážete vypnout zvonění ani večer a na noc a první co ráno do ruky berete je mobil, tak je dost jasné od koho to děti přebírají.

Pokračovat můžete do Co je to digitální detox a jak na něj

PS:  Hodit se bude ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže