TIP#1668: Co je to digitální detox a jak na něj

Detox je zkrácená forma slova detoxifikace. Znamená zpravidla odvykací stav, kůru při které se organizmus zbaví nějakých toxických látek. Mívá formu tělesnou (kde jde právě o ony látky) a duševní. Důležité na detoxu je, že zpravidla jde o léčbu závislosti na nějakých drogách.

Digitální detox se týká digitální závislosti. zbavovat se budete nepříznivého vlivu počítačů, počítačových či mobilních her, sociálních sítí, chatovacích aplikací, sledování videí (bez ohledu na to zda porno nebo nekonečného sledování videí na YouTube). Může mít různé formy, intenzitu či dobu trvání. Může být také jednorázový (prostě si na nějakou dobu dát „oraz“, třeba v podobě #denoffline) nebo dlouhodobý (budete se chtít zbavit něčeho negativního napořád).

Digitální detox velmi často přispěje k tomu, že místo digitálních (elektronických) cest komunikace budete komunikovat klasickými způsoby. S lidmi se osobně setkáte, zatelefonujete jim, pustíte se do nějakých společných aktivit.

Přinese vám, tedy po odeznění klasických abstinenčních příznaků, více pohody, omezení stresu, kvalitnější spaní. Nejspíš zjistíte, že máte najednou více volného času. Pokud jste mobily či počítače používali nadměrně, dorazí i zlepšení zdravotního stavu.

Jak na digitální detox

Musíte se naučit odpojit a vypnout. Omezit dobu používání mobilních telefonů a sezení u počítače pro cokoliv co není životně nutné nebo pracovní povinnost.

Zkuste si naplánovat offline hodiny, můžete si vytvořit den offline o víkendu. Můžete to opakovat každý týden, nebo třeba jednou měsíčně. Cílem by ale mělo být omezit dlouhodobě digitální aktivity.

Vypněte všechna upozornění v mobilech, tabletech i počítačích. Kontrolu toho zda vám přišel e-mail nebo zprávy v chatovacích aplikacích dělejte sami a jenom v pro tuto činnost vyhrazených částech dne. Můžete ponechat upozornění na SMS (dnes je  už skoro nikdo nepoužívá) a přátele upozornit, že pokud chtějí něco absolutně důležitého, tak vám mají klasicky zavolat nebo poslat SMS.

Zbavte se zbytečných odběru informací e-mailem, prostě všechny ty nesmysly co vám chodí postupně odhlaste.

Na sociálních sítích přestaňte sledovat všechny účty co je sledujete jen ze slušnosti nebo proto, že jste to kdysi v minulosti udělali. Pokud nebudete sociální sítě kompletně odbourávat, nechejte si sledování jenom u takových účtů a lidí, kde to opravdu má smysl a obohacuje vás to. Přátele na Facebooku nemusíte houfně vyházet, můžete je ztlumit.

TIP: Užívejte si JOMO. A když už jsme u těch zkratek, mrkněte na FOMO

Nechat si nakonec můžete jenom jednu sociální síť o které víte, že vám toho nejvíc přináší. A jeden chatovací nástroj, ve kterém je nejvíce vašich důležitých kontaktů. Všechna ostatní komunikace je vždy proveditelná osobně zavoláním nebo e-mailem.  Účty na sociálních sítích můžete smazat, můžete je skrýt nebo je prostě můžete nechat ležet ladem. Ač to bude znít drsně, nikomu tam ve skutečnosti nebudete chybět.

Odhlašujte se ze sociálních sítí, chatovacích aplikací a mobilních her. Budete-li se chtít jít podívat co se „tam“ děje, můžete, ale hlídejte si jak často to děláte. Aplikaci můžete z mobilu i odinstalovat, ať vás zbytečně nepokouší její ikonka. Nebo můžete ikonky odsouvat do složky „Detox“ a postupně tak zjišťovat, kolik digitálního můžete ze svého života odstranit. Facebook aplikaci v mobilu například můžete nahradit otevíráním Facebooku v mobilním prohlížeči.

V hlídání vám může pomoci Screen Time na iPhone/iPadu a Family Link a další aplikace na Androidu. Je hodně užitečné zjistit jak často berete telefon denně do ruky (omezte to), kolik upozornění vám na telefonu přistálo (už výše bylo napsáno, že je máte všechny vypnout) a kolik hodin denně trávíte v (například) Instagramu.

Telefon nemusíte mít pořád u sebe. Nechte ho někde doma ležet, neberte ho s sebou když jdete ven. V noci si ho nedávejte hned vedle postele a rozhodně ho na noc nenechávejte aktivní (noční klidový režim, kompletně ztlumit, potlačit všechna upozornění, můžete ho i vypnout). Budit se můžete klidně nechat klasickým budíkem.

TIP: S detoxem myslete i na děti. Tam je to obzvlášť důležité. Mrkněte do Kolik času s obrazovkou je pro děti přijatelné?

O svých digitálních detoxech dejte přátelům vědět. Upozorněte je, že už nebudete na každou zprávu odpovídat do pěti sekund, ale třeba až po několik hodinách. Na sociálních sítě připněte upozornění, že jste je přestali (zcela nebo částečně) používat.

Volný získaný čas vyplňujte 

Můžete prostě odpočívat, jít spát, jít na procházku, vydat se na kolo, začít běhat. Můžete si začít zase číst klasické knížky. Podívat se konečně na nějaké ty seriály a filmy, které vám roky unikaly (ale pozor, dívání se na počítačích či mobilech je už věc co váš detox bude rušit). Pořiďte si kočku nebo psa. Dejte se na cestování po přírodě. Vraťte se k nějakému koníčku nebo si najděte nový. Pokud zrušíte jenom polovinu času věnovaného digitálním záležitostem, budou to až desítky volných hodin týdně.

Pokud vás „koukání“ do počítače či mobilu živí? Digitální detox je pro vás ještě důležitější. Nekoukejte do obrazovek a displejů ještě více tím, že budete sami „viset“ na sociálních sítích.

TIP: Hodit se bude i Jak zacházet s mobilním telefonem na schůzce či poradě. Nic složitého, ale …