@365tipu

TIP#375: Co je to FOMO? A co je to FOLO?

Určitě víte, že když narazíte na nějakou tu neznámou zkratku, tak je nejjednodušší ji napsat do Google a na některém z webů co se věnují vysvětlování zkratek najít možné významy. Často narazíte i na to, že jedna zkratka znamená řadu věcí, takže je potřeba z kontextu pochopit o čem je řeč. Ty dvě dnešní mají hodně společného, byť první z nich je už starší a ta druhá relativně nová.

FoMO = Fear of missing out

Starší a také nemající vyloženě něco společného jenom s online světem. Až panická obava z toho, že o něco někdo někde přijde. Prostě že se něco stane, kde dotyčná osoba nebude. Což vede k až chorobné snaze být neustále v kontaktu s lidmi ze svého okolí, aby nemohlo dojít k tom, že oni se zúčastní něčeho, kde dotyčná osoba bude chybět.

V dnešním světě je podobný strach a posedlost hodně související se sociálními médii a mobilními komunikacemi. Vede k závislostnímu chování (Co je to netolismus a co dělat, když se s ním setkáte?) při sledování všech aktualizací a upozornění. Neustále snaze kontrolovat, jestli se někde neděje něco, kde dotyčná osoba chybí. Asi nepřekvapí, že čím méně je dotyčná osoba spokojena sama se sebou a svým životem, tím větší je riziko, že ji postihne právě FoMO.

its-cool-ill-just-sit-here-nursing-my-fomo-47343.png

PS: Opakem FOMO je JOMO.

TIP: Jeden z dobrých webů na hledání významů podivných zkratek a výrazů je Urban Dictionary. To pokud byste se chtěli třeba vydat studovat tyto zkratky či tisíce jiných. A hlavně, zmíněnou řadu velmi různorodých významů.

FoLO = Fear of living offline (ale někdy i Fear of losing out)

Podstatně novější označení novější fóbie (ano, obě tyto věci patří mezi fóbie) založená na tom, že dotyčná osoba nedokáže existovat, pokud není připojená, není online.  Zkratka samotná není až tak zažitá jako FoMo a můžete se setkat nejenom s fear of losing out ale také přesně opačným významem v podobě fear of life online (panický strach z online, sociálních sítí, Internetu). Můžete se setkat i s FoBO neboli s fear of being offline. Což, mimochodem, je také zkratka třeba pro faux beau neboli fake boyfriend. A existuje to i v další podobě, viz FOBO

Jedna z mírně zábavnější věcí souvisejících s FoLO je věta „pics or it didn’t happen“ neboli „vyfotit nebo se to nestalo„. Dosti častá odpověď, byť většinou míněná zábavně, na popisování nějaké události pouze slovně.

Ale teď bez legrace, FoLO, tedy strach z toho, že jste náhle (či déle) offline, může být také dost nebezpečných rozměrů. Lidé postižení touto fóbii propadají panice v okamžiku ztráty připojení či mobilního signálů, mají zásadní problém překonat to, že si na několik hodin zapomněli nebo nevzali mobilní telefon. Nedokáži si vypnout mobilní telefon na koncertě, ale třeba ani v noci. Panicky se obávají, že jejich mobil ztratil spojení a není to vidět. Zoufalý strach z toho, že by jim něco mohlo uniknout (což už je předchozí FoMO) je tedy se strachem z odpojení velmi úzce spojený.

Fóbie z chybějícího mobilního telefonu má ale také vlastni zkratku, říká se jí nomofobia. NOMO v tomto případě znamená No Mobile. Mrkněte na infografiku věnující se právě nomofobii.

Pokračovat můžete do Co je to digitální detox a jak na něj

TIP: ‣ Jazykový koutek obsahu řadu dalších zkratek a cizích slov

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky