@365tipu

TIP#1168: Co je to FOBO (Fear Of Better Options)?

FOMO už asi znáte (Fear of Missing Out, strach, že o něco přijdete).  Stejně tak jako FOLO (Fear of Living Offline či Fear of losing out). Takže je čas doplnit ještě zkratku FOBO (Fear of Better Options).

Je to docela zajímavé téma – tenhle strach (či obavy) jsou zodpovědné za to, že se vám nedaří dělat těžká a složitá rozhodnutí. Začnete totiž příliš řešit, jaké všechny možnosti máte. A jak víme ze studie staré skoro dvacet let (autory jsou Iyengar a Lepper), čím méně možností při rozhodování máte, tím snáze se rozhodnete (ano, znáte to jistě z restaurací, kde příliš rozsáhlé jídelní lístky jsou komplikací).

FOBO (strach z lepší možností) se také občas nazývá maximizací – v té nejhorší podobě pak vede do rozhodovací paralýzy, kdy se člověk (ale i firma) snaží najít všechny možné možnosti, aby náhodou nebyla vynechána ta nejlepší. Ve výsledku to ale vede k tomu, že žádné rozhodnutí nepadne.

Místo zmíněné maximizace byste měli volit cestu uspokojení, klidně vybrat první možnost z těch, která vyhovuje potřebám. Hledání optimálního a ideálního řešení totiž může (a většinou bude) znamenat, že nejen řešení nenajdete, ale utopíte se v rozhodovacích mechanismech, stresu a ne(u)spokojení. Jinými slovy, pokud hledáte řešení, klidně vybírejte takové, které je dostatečně dobré. Nikoliv absolutně nejlepší ve všech ohledech.

POZNÁMKA: FOBO se občas také používá jako Fear Of Being Offline. Strach z toho, že nebudete mít připojení k Internetu.

TIP: Zdejší ‣ Jazykový koutek obsahuje řadu dalších zajímavých zkratek a cizích slov. A dost dobře patří tohle heslo i do ‣ GTD aneb jak prorazit prokrastinaci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky