@365tipu

TIP#1811: Co to znamená SaaS, PaaS, IaaS a další podobné zkratky?

Anglické zkratky z titulku mají jeden důležitý základ, poslední tři písmena znamenají „jako služba“ (as a Service) a první písmeno určuje o jakou věc se jedná.

SaaS je Software jako služba. Místo toho abyste si koupili jednorázově „krabici“ s nějakým software, koupíte si to jako službu s měsíčním (či jiným) předplatným/placením. Mělo by vám to umožnit platit a mít stále novou, aktuální, verzi. U klasického „krabicového“ prodeje jste si novou verzi velmi často museli koupit za další peníze. Zda je to levnější je často otázka.

Dnešní Office356 je příklad SaaS pro firmy i jednotlivce, stejně tak jako Google Suite (bývalé Google Apps). Většinou půjde o software čistě cloudové (používané v prohlížeči nebo běžící někde v cloudu), ale měsíční (SaaS) pořízení vám může zajistit i aplikace do počítače – Adobe Creative Cloud je toho příkladem.  SaaS jsou i věci jako Trello, Asana, ZenDesk, prostě prakticky jakékoliv software, které nemáte/nevlastníte a nestaráte se o něj.

SaaS model může být dostupný i zdarma (nakonec Gmail i s Google Docs/Drive takto existuje). Může mít omezené funkce či kapacity a může být financovaný reklamou.

IaaS je Infrastruktura jako servis – označení pro pronájem serverů, sítí, virtualizací a úložišť. Typický příklad je plné Amazon Web Services, Google Computer Engine či VMware. Roli zde hrají i virtuální datová centra a virtuální servery – nepronajímáte si fyzické počítače ale virtuální kapacitu.

PaaS je Platforma jako servis. Platformou je zde míněný celý ekosystém pro vývojáře – typický příklad je Google App Engine, Windows Azure, Amazon Beanstalk, Red Hat OpenShift. Stejně jako u SaaS může jít o kompletní platformu (prostředí) v cloudu nebo mohou existovat plně lokání či kombinované podoby. Cloud zde může být veřejný (veřejně dostupný), privátní (uzamčený a nepřístupný veřejně) nebo hybridní.

As a service“ má ale hodně další  možnosti, vyšší desítky možnosti. Některé příklady, kde je i vidět, že s čtyřmi písmeny na zkratku si už nevystačíte:

Anaas – Analytics as a service

AaS – API as a service

CCaaS – Cotact center as a service

Některé ze zkratek občas mohou mít i více záznamů – typicky SaaS se používá i pro Security as a Service či Search as a Serice.

Existuje i jedna poněkud univerzální zkratka – XaaS – Anything as a Service (Cokoliv jako služba).

TIP: Zdejší ‣ Jazykový koutek obsahuje řadu dalších zkratek a odborných termínů

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky