@365tipu

TIP#1505: Co je to JOMO

Bude stačit, když si řekneme, že JOMO je opak FOMO? Možná ne a možná je dobré se na to podívat v trochu více slovech. JOMO je zkratka z Joy Of Missing Out. Prostě radost z toho, že vám něco uteklo, že jste se něčeho neúčastnili. Proto je to opak FOMO kde jde o Fear Of Missing Out, tedy (až panický) strach, že vám něco uteče. Objevující se často u závislost na notifikacích v telefonech – to proto, že „co kdyby tam bylo něco co by mi uteklo“.

JOMO je svého druhu stav mysli, přístup k věcem, něco čeho byste měli dosáhnout. Když vás někdo pozve na nějakou akci, tak se necítit provinile, že se nechcete či nemůžete účastnit. V rámci JOMO se naopak budete cítit dobře, protože jste odmítli další ze záplavy aktivit. Aktivit, které vás drží od toho být šťastní (JOY je totiž štěstí).

Je to právě FOMO, které velmi často nutí lidi (a děti) říkat ano na všechno co je jim předloženo. Zásadně problematické pro FOMO jsou sociální média, ale také otázka osamělosti. K přechodu k JOMO je tedy nejen dobré se naučit s chutí odmítat záplavy pozvánek na Instagramu či Facebooku, ale také se cítit spokojeně a šťastní v okamžiku kdy si můžete užívat samotu.

JOMO se často spojuje s další užitečnou věcí pojmenovanou art of doing less, tedy umění dělat méně. Dobře ladící s tím, že v rámci JOMO se můžete naučit najít si čas víc na sebe, ale možná také na lidi nejbližší. Ne nutně totiž musíte být tam kde jsou všichni.

JOMO je tématem i poměrně uznávané knížky – The Joy of Missing Out: The Art of Self-Restraint in an Age of Excess. Už v názvu má omezenou jednu podstatnou věc k JOMO – umět sám sebe omezit. ale učí schopnosti říkat ne, odnaučení se strachu z neúčastnění se něčeho. Autor knihy, dánský profesor psychologie Svend Brinkmann, upozorňuje že právě to chybí jak jednotlivcům, tak celé společnosti.

Chcete-li se naučit JOMO tak možná budete potřebovat i schopnost odpojení – odvahu být offline, vypnout telefon, tablet, počítač. Zapomenout na sociální sítě, e-maily či SMS. Ponořit se do knížky, vydat se na procházku, vyrazit někam na kole, dívat se na film, zajít do muzea nebo prostě jenom koukat do blba.

Od JOMO je blízko do Co je to digitální detox a jak na něj

TIP: ‣ Jazykový koutek obsahu řadu dalších zkratek a cizích slov

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky