TIP#011: Vypínat zbytečná upozornění se vyplatí. V mobilu, tabletu, počítači, Facebooku ….

Teprve s příchodem Lolipopu (poslední verze Androidu) se Google podařilo udělat použitelné notifikace, tedy taková ta  upozornění od aplikací i telefonu, že se stalo něco, co by vás mohlo zajímat. Apple se o to pokouší zhruba stejně dlouho a poslední iOS se to trochu snažil vylepšit, ale žádná sláva to není. Paradoxně ty na Lolipopu mi přijdou jako prozatím to nejlepší co jsem za ty roky potkal.

Upozornění (notifikace) od Facebooku jsou hodně komplikované.
Upozornění (notifikace) od Facebooku jsou hodně komplikované.

Notifikace(upozornění) najdete i na Twitteru, Facebooku a řadě dalších sociálních sítí či aplikací a webů. Prakticky vždy platí, že „všechno co jde zapnout je zapnuté„. Podobně je tomu na mobilu, každá aplikace na mobilu bude posílat řadu notifikací – a tady platí, že aby se to celé stalo opravdu dobře použitelné, je nutné povypínat věci zbytečné.

TIP: Jak je to s nastavením upozornění na Facebooku najdete v Kde a jak ve Facebooku nastavit upozornění?

Vypněte si zbytečná  upozornění, vyplatí se to

Sice to zabere nějaký ten čas to projít a vypnout, ale teprve potom budete mít z telefonu, ale třeba i z upozornění z Facebooku či Twitteru užitek. Budete totiž dostávat pouze to, co je pro vás opravdu důležité. Výrazně nižší objem upozornění pak bude znamenat, že z toho nebudete pouze otrávení.

Twitter má upozornění opravdu hodně. A většina z nich může být pro vás zbytečná.
Twitter má upozornění opravdu hodně. A většina z nich může být pro vás zbytečná.

V praxi to pak znamená, že na Twitteru nechávám aktivní například pouze „Když mi někdo pošle soukromou zprávu“ v notifikacích e-mailem. Všechno ostatní vypínám, protože to je možné buď snadno vidět kdykoliv si Twitter (či Tweetdeck) otevřu, nebo to není důležité.

Na Facebooku jsem postupně vypnul také prakticky všechno, ale tady mám ještě jeden užitečný tip (používám to sám právě takto)- pokud používáte Gmail/Google Apps, tak můžete zkusit nastavit filtry a nedůležité upozornění archivovat a jenom ty důležité si nechávat viditelné v došlé poště. Výhoda může být třeba i v tom, že máte v G,ail/Google Apps prohledávatelný archiv s informace o tom co se dělo – kdo vás kdy žádal o přátelství, kdo kdy přispěl něco na nějakou Stránku co spravujete.

TIP: Ve Nastavte si Oznámení ve Windows 10 podle svého a nenechte se terorizovat zjistíte, že totéž se vyplatí udělat i ve Windows 10.

V mobilním telefonu a tabletu (používám souběžně oboje, Android a iPad) jsem vypínání upozornění řešil tak, že jsem v okamžiku objevení se zbytečného upozornění šel do příslušné aplikace a nastavil to lépe. Na Twitteru či Facebooku se vyplatí to udělat najednou, vlézt do Nastavení a všechno odklikat. Bohužel, „vypnout vše“ tam v podobě tlačítka nenajdete.

Ve výsledku to je nakonec tak, že když už mi pípne mobil, tak vím, že se děje něco, na co bych se měl podívat. A tak by to s upozorněními mělo být.

TIP: Zkuste  Jak na Inbox zero. Co si počít se záplavou e-mailů aneb o co se pokusit v roce 2018. Najdete tam praktický pohled na to, jak Inbox Zero dodržovat.

Upozornění potlačte co nejvíce i na chytrých hodinkách, jak to udělat na těch od Apple najdete v Nastavte si upozornění na Apple Watch pro lepší soustředění a pohodu

Pokračovat můžete do Co je to digitální detox a jak na něj

Další tipy týkající se notifikací/upozornění