TIP#516: Kde a jak ve Facebooku nastavit upozornění?

Upozornění (notifikace) ve Facebooku jsou zpravidla to, co budete vidět v počítači pod oním symbolem zeměkoule. Ale také to co vám může chodit e-mailem či se objevovat v mobilním telefonu. Je dost podstatné si tohle nastavit správně, protože jinak se vám lehce může stát, že pro samá upozornění nebudete vědět na co se podívat dřív, ale protože Facebook má tendence posílat kdejakou hloupost, bude to celé k ničemu.

Nastavení upozornění ve svém Facebooku najdete tak, že se vydáte do Nastavení (v menu pod šipkou vpravo nahoře) ->  Upozornění. Najdete tam celkem čtyři různé kategorie upozornění (notifikací), které si můžete rozbalit (kliknutím na Upravit) a nastavit. Dostat se sem ale můžete i poté co rozkliknete ikonku zeměkoule, nahoře vpravo pak uvidíte Nastavení/Settings.

2016-05-29 18_45_24-(96) Nastavení upozornění.png

Na Facebooku část je právě to, co budete vidět ve webové verzi Facebooku a bude se to objevovat pod zeměkoulí v horní liště.

Je zde i možné vypnout přehrání zvuku při každém obdržení upozornění (dost podstatné) a oddělené vypnout zvuk při přijetí přímé zprávy (což si teoreticky můžete nechat aktivní).

Z ne zcela známých důvodů nemůžete vypnout upozornění, které se „týkají vás“, takže klid mít nikdy nebudete. Facebook vám prostě vždy pošle upozornění na to, když vás někdo označí, ale také kdykoli někdo dá líbí na vaše příspěvky i komentuje vaše příspěvky či je sdílí atd. Pokud tohle dostávat nechcete, tak máte prostě smůlu. Osobně bych velmi uvítal možnost vypnutí upozornění na Líbí (reakce obecně), protože nevyžadují žádnou činnost.

Narozeniny se vyplatí vypnout, pokud nechcete řešit, kdo z vašich přátel má narozeniny. Máte-li přátele co navíc nemají na Facebooku pravé datum narození, tak je to dobrý krok je neřešit. A ty opravdové přátele si buď pamatovat, nebo si to dát do kalendáře.

V tento den je další věc, kterou si možná budete chtít vypnout, zejména pokud vás nebaví se koukat na rok (či roky) staré příspěvky.

Aktivita blízkých přátel může být praktická zapnutá, ale aby to fungovalo dobře, musíte si správně nastavit blízké přátele, co se děje prací s odpovídajícím sezname. V této volbě si navíc můžete zapnout, že vám budou tyto upozornění chodit jak na Facebooku, tak e-mailem.

Označení je vhodné nechat zapnuté široce (neomezovat se jen na přátele či přátele přátel), protože se pak dozvíte, že vás někdo označil na fotce, řekl že s vámi někde byl nebo zmínil v příspěvku/komentáři. Což je dost podstatné vědět s ohledem na soukromí.

Stránky, které spravujete vám umožní vypnout upozornění chodící od Stránek, kterých jste správci. Pro jednotlivé Stránky si můžete detailnější úroveň upozorňování nastavit přímo v Nastavení dané stránky.

Aktivity ve skupinách je vlastně totéž, ale týká se to Skupin (Groups).

Aktivity a žádosti aplikací zapíná a vypíná upozornění od Aplikací, které jste použili a dali jim práva k vašemu účtu.

Živé vysílání vás může zbavit záplavy upozornění od lidí, kteří propadli živému vysílaní a nevědí kdy s tím přestat.

TIP: Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí se také zmiňuje o vypnutí upozornění

E-mail je podstatně širší možnostmi. Facebook vám bude na e-mail posílat až neuvěřitelné množství různých upozornění, až tak velké, že vám to může zahlcovat e-mail.

Proto je velmi dobré si v této části ideálně vypnout všechno a pak pozapínat jenom ty nejvíce důležité věci. Případně, druhé zajímavé řešení je to, že můžete zkusit Facebook používat pod jiným e-mailovým účtem (než je váš běžný) a nechat si posílat vše – dá se tak vytvořit docela užitečný prohledávatelná „databáze“.

Nebo, čistě prakticky, to opravdu všechno můžete nechat vypnuté a potřebné věci řešit klasickými upozorněními, které vidíte buď na webu Facebooku nebo na mobilu.

Počítač a mobilní zařízení se týká dvou věcí, toho zda vám bude v Chrome Facebook posílat upozornění přímo v operačním systému (můj pohled je, rozhodně vypnout) a pak toho, jaká upozornění vám posílá mobilní aplikace Facebook – v té se ale tohle vše nastavuje samostatně. Na webu ale budete mít možnost pozapínat vše, co jste případně na webu vypnulo.

Nutno dodat, že možnosti potlačení upozornění na mobilním telefonu jsou daleko širší a užitečnější, než těch co budete dostávat na webu. Je zde možné vypnout i například ono poměrně zbytečné upozornění, když někdo dal Líbí (Reakci) na váš příspěvek, fotku či komentáře.

Textové zprávy je poslední varianta, popravdě vypadající dost šíleně, protože znamená to, že by vám Facebook všechny ty záplavy upozornění posílal jako SMS.

Jiné tipy na téma upozornění

TIP: TIP: Nezapomeňte na zdejší velký Průvodce soukromím na Facebooku  a pokud na Facebooku řešíte firemní či osobní marketing, tak na Jak používat Facebook pro marketing