@365tipu

iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět

Konec září 2019 přinesl třináctou verzi iOSu, která se Apple trochu nepovedla, takže během pár dni vyšla verze 13.1 a za pár dalších dnů ještě 13.1.1 – což nepodceňujte, zejména to poslední opravuje vážnou bezpečnostní chybu s klávesnicemi. Došlo ale k podstatnější věci, oddělení verze pro telefon (té zůstává název iOS) a verze pro tablet (ta se nově jmenuje iPad OS).

Tento tip shrnuje novinky a změny hlavně v klasickém iOSu, specifické věci pro iPadOS najdete v Co je nového v tabletové verzi iOSu. Většinu toho mají společného, ale některé věci v iOSu nenajdete, stejně jako některé nenajdete v iPadOS.

Změny v App Store a okolo aplikací

  • Mírné změny v App Store jsou popsané v Změny v App Store a hlavně, kde se teď aktualizují aplikace? Z App Store se totiž změnila přímá možnost aktualizovat aplikace.
  • Jediná velká novinka je Arcade, nová platforma pro hry s měsíčním předplatném.
  • Samotné aplikace jsou nově menší (Apple uvádí, že poloviční při stažení a o 60 % menší jsou aktualizace) a spouštění se rychleji (Apple uvádí že až dvakrát).
  • Pokud budete odstraňovat aplikaci s předplatným, tak se objeví varování a možnost předplatné ukončit či neukončit.

Změny v ovládání a vzhledu

Užitečná novinka je Tmavý režim (Dark Mode) přímo na úrovní operačního systému. Viz Tmavý režim (Dark Mode)

Co nového u nastavení/připojování Wi-Fi popisuje hodně užitečnou věc – konečně se totiž můžete připojit/přepojit na Wi-Fi bez nutnosti jít až do Nastavení/Settings.

Stejné je to u Bluetooth z Control Center/Ovládacího centra můžete připojovat a odpojovat zařízení (musí to být ta co jsou již pro telefon/tablet známá).

Změna hlasitosti se nově objevuje ve velmi malé podobě hned vedle tlačítka pro hlasitost a nezabírá tak zbytečně kus displeje. Bohužel na iPhone je tak miniaturní, že není příliš vidět jak daleko na škále jste.

Nově je možné instalovat fonty. Měly by být v App Store. Ale klasicky nečekejte, že by to snad Apple udělalo použitelné. Nemůžete si instalovat vlastní, složitě se to řeší přes aplikace z App Store a samotný proces instalace je šílený.

20190928_074310000_iOS.jpg

Pokud podržíte prst na ikonce aplikace objeví se menu (říkají tomu Quick Actions, rychlé akce) – pokud jste měli zařízení s 3D Touch tak nic nového. Menu si definuje sama aplikace a užitečnost je místy nulová.

Nově můžete k iPadu i iPhone připojit drátovou i bezdrátovou myš (a Joystick). Je to možné přes USB i Bluetooth ale to co znáte z PC od toho nečekejte.

Sdílení (Share Sheet) je zcela jiné a je otázka, zda se bude líbit – je zbytečně velké, komplikovaně se nastavuje (musíte klasicky na dvakrát) a Apple se příliš snaží ho přizpůsobit tomu „co byste asi právě chtěli sdílet“. Osobně bych ocenil kdyby to prostě zůstávalo pořád stejné – neustále hledat (například) Twitter je prostě únavné.

Voice Control je také novinka, umožní ovládat iPhone a iPad kompletně hlasem. V Česku nám to moc nepomůže, češtinu asi Apple hned tak nedoplní, ale je to velmi zajímavé a stojí to za zkoumání.

Nová klávesnice jménem QuickPath Keyboard – což není nic jiného než letité známé Swype, v mírně vylepšené verzi.  Špatná zpráva, pro češtinu to nefunguje. Takže stále platí, že je lepší si pořídit nějakou pořádnou a funkční klávesnici (můj favorit je ta od Google). Druhá špatná zpráva je, že Apple stále neopravilo chybu kdy se zcela náhodně vrací zpět klávesnice od Apple.

V Jak pro iPhone/iPad mít českou prediktivní klávesnici a české swype. Jak se zbavit stále se přepínající klávesnice? ale zjistíte nejen jak mít Swype i pro češtinu a hlavně, jak se zbavit té otravné chyby.

Apple zapracovalo na editaci a výběru textu, ale prozatím jsou ohlasy uživatelů spíše negativní. Co je určitě lepší je možnost rolovat pomoci popotahování scroll baru stejně jako výběr slova (dvakrát tapnout), věty (třikrát tapnout) a odstavce (čtyřikrát tapnout). Nový je i pinch hojně využívající tři prsty a vůbec další více-prsté kombinace.  Podrobněji viz Gestury pro editaci a označování textu

Wi-Fi, Bluetooth a mobilní připojení

Co je to režim malého objemu dat? Režim malého objemu dat (low data) je možné aktivovat pro specifické Wi-Fi sítě ale také je možné ho aktivovat v Nastavení/Settings -> Mobilní data -> Volby dat. Z Windows 10 dlouho známo jako metered connection.

x-20190928_052654000_iOS.png

Pokud máte neomezený Internet, tak si můžete aktivovat aktualizaci aplikací i přes mobilní připojení (LTE) a nově je možné aktivovat i stahování aplikací větších než 200 MB přes mobilní data. K Nalezení v Nastavení -> iTunes & App Store.

Soubory a souborový systém

Další hodně užitečná novinka je, že můžete připojit síťový disk přes SMB. Po tolika letech totální síťové izolace je to dost neuvěřitelné. Stejně jako to, že iPadOS umožňuje připojit USB disk a úložiště – zda to umí iPhone budu muset vyzkoušet. Ve Files je nový u sloupcový pohled a je možné rozbalovat a balit ZIP soubory. přidána byla i možnost naskenovat dokument.

AirDrop v nových iPhone umožňuje posílat soubory čistě tak, že telefonem ukážete na další iPhone. V nových proto, že mají nový specializovaný čip, který to umožňuje.

Fotky, Videa a fotografování

Zásadně nová je aplikace Photo/Fotky kde se Apple snaží připůsobit „běžným lidem“ ale výsledek je dost katastrofální. Extrémně nepřehledné, zmatené, obtížně ovladatelné. Nové zobrazování podle dne/měsíce/roku má se obtížně aktivuje. Live Photo a videa se navíc při rolování spouští.

20190928_075409000_iOS.jpg

Změna se dotkla i nástroje pro opravu fotografií – tam možná k lepšímu, ale spíš šlo o změnu rozložení ovládacích prvků. Oprava videí nově umí otočení, oříznutí a filtry.

Camera/Fotoaparát se naučila nové efekty s osvětlením, ale musíte mít novější iPhone (2018 a 2019).

Mapy, navigace a CarPlay

Hodně změn je v Mapách/Maps, ale nečekejte, že by zrovna pro Česko došlo k nějak výraznému posunu. Novinky jsou hlavně pro USA, pro další země se očekávají až v roce 2020.

Nově Mapy umí i vlastní „Street View“ – říkají tomu „Look Around“.

V mapách si navíc můžete vytvářet sbírky/collections a do Oblíbených ukládat časté trasy. S přáteli můžete sdílet i očekávaný čas kdy dorazíte (ETA).

Hodně změn je v CarPlay – nový vzhled pro hudbu, mapy, nový kalendář a Siri umí podporovat navigační a audio aplikace třetích stran.

Soukromí, sdílení polohy

Velká novinka je Sign in with Apple kde Apple ID můžete využívat pro přihlašování na webu i v aplikacích (stejně jako se můžete přihlašovat přes Google, Facebook či Twitter). Výjimečné je tím, že umožňuje vaše ID a reálné informace skrýt a schovat za náhodně generované. Dokonce si můžete vytvořit jednorázovou náhodnou e-mailovou adresu. Detailně popsáno v iOS 13/iPad OS 13: Jak funguje nové Přihlašování s Apple (Sign in with Apple)

2019-09-28 08.43.25.jpg

Apple nově řeší více i sdílení polohy – aplikacím můžete povolit použít polohu jen když je používáte, jednorázově nebo neustále (tedy i na pozadí). Pokud ale nějaká aplikace bude používat polohu v pozadí vícekrát, objeví se vám upozornění. Při sdílení fotek přes Share/Sdílení je nově možné z fotek odstranit polohu. Varování se objeví i když aplikace sdílí data přes Wi-Fi nebo Bluetooth na pozadí. Podrobněji v Jak je to s přístupem aplikací k informacím o poloze a Aplikace nově musí žádat o práva k Bluetooth. Kde na iPhone odebrat aplikací přístup k Bluetooth?

V Nastavení pro Telefon (na iPhone pouze pochotelně) je možné zablokovat volání ze všech neznámých čísel.

Se soukromím souvisí i větší omezení možnosti běhu aplikací na pozadí – bohužel to znamená i to, že pokud chcete synchronizovat soubory v Dropboxu/OneDrive (a podobných) tak musíte aplikaci držet aktivní otevřenou a telefon ani tablet se nesmí uzamknout. V iOS 13 dojde k ukončení synchronizace podstatně dřív než v předchozích verzích.

Screen Time/Čas u obrazovky by měla ukazovat místo posledních 7 dní plných 30, trochu škoda, že to nezavedli jako třetí možnost (v mém iPhone i iPadu je ale stále týden). Líbit se ale bude to, že pokud máte víc zařízení (včetně počítače), tak uvidíte souhrn, ne odděleně jako doposud (lze to zapnout/vypnout, ale pozor, změna resetuje stav).

Pošta, posílání zpráv

Messages/Zprávy nově umí Memoji stickers a Internet se už plní návody jak to vypnout. Můžete si nadefinovat hlavu vlastního avatara a pak ho používat ve Zprávách, Poště a na dalších místech. Memoji nálepka je pochopitelně i animovaná. Dětem se to asi líbit bude, ale pro dospělé to vypadá hodně směšně. Nechybí ani pár nových Animoji. Pokud vás Memoji otravují, tak viz Jak skrýt Memoji

Ze serióznějších věcí je nová podpora pro dvě SIM – ty umí nové iPhone (2018 a 2019)

V Mail/Poště můžete (konečně) blokovat e-mailovou adresu a vše tak rovnou posílat do konce. Nové je i Mute/Ztlumit pro příliš pilná vlákna e-mailů. Při psaní jsou nové formátovací možnosti – včetně výběru fontu a jeho variant, velikostí, barev, atd. Podporovány jsou všechny systémové fonty i ty co si přidáte.

Safari

  • Safari (a některé dalši aplikace) umí anotovat (Markup) a sdílet prakticky cokoliv na co narazíte.
  • Nová je i startovací obrazovka, libit se bude možnost zmenšit fotku kterou chcete někam nahrát.
  • Otevřené taby si můžete uložit do Oblíbených.
  • Hodně užitečný je Download manager, tedy správa stahovaných souborů – ty se ukládají do složky Downloads, kterou najdete ve Files/Soubory.
  • Hodit se (najdete v Nastavení pro Safari) možnost zapnout zavírání otevřených tabů (denně, týdně, měsíčně nebo ručně).
  • Screenshot v Safari umí uložit celou stránku ale bohužel jenom jako PDF nebo web archive

Další novinky

2019-09-28 10.08.21.png

Původní Find My iPhone a Find My Friends je spojeno do nové Find My/Najít  aplikace. Zajímavosti je možnost vyhledávat vaše zařízení i když nejsou připojené k Internetu – používá se k tomu Bluetooth a další v okolí se nacházející iOS zařízení.

Health/Zdraví nově umí monitorovat sluch (respektive monitorovat úroveň hlasitost sluchátek a úroveň okolního hluku) a menstruační cykly, změnil se i vzhled. Pokud máte připojený chytrý zubní kartáček, tak ho nově můžete sledovat. Tuhle aplikaci lze mít pouze na iPhone.

Kalendář nově umí přílohy.

Změn se dočkaly i Upozornění/Reminders kde je i lepší integrace se Zprávami/Messages.

V Notes/Poznámky je nový lepší náhled na všechny poznámky co máte. Nově se dá i sdílet celá složka s někým dalším, včetně možnost sdílet jen pro čtení. Líbit se bude i možnost vytvářet lepší seznamy (pomoci swype můžete odsazovat).

AirPods a Beats sluchátka je nově možné připojit dvoje (musí mít H1 nebo W1 čip).

Siri  se naučila nově mluvit a Siri Shortcuts/Zkratky umí nově navrhovat automatizaci. Přidán byl i přístup do iHeartRadio, Radio.com a TuneIn.

Pokud máte Mac s Catalinou, tak je možné iPad použít jako další displej – ať už zrcadlící nebo rozšiřující.

V Nastavení -> Baterie -> Battery Health (jen na iPhone, pozor) je možné aktivovat/deaktivovat Optimised Battery Charging. Nic revolučního, jen omezení nabíjení baterky do 80 % s trochu odhadování, jestli náhodou ten den nebudete potřebovat víc. Sníží to počet cyklů nabití a tím zlepší životnost.

PS: Co je nového v tabletové verzi iOSu pojednává o novinkách co najdete pouze v iPadOS, tedy ve verzi iOSu pouze pro iPady.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky