@365tipu

iPadOS 13/iOS 13: Nově je možné instalovat písma (fonty). Měly by být v App Store. Ale …

Novinka pro iOS i iPadOS 13 (září 2019) jsou instalovatelné fonty. Přehled najdete v Nastavení -> Obecné -> Písma.

2019-09-25 18.26.37.png

Otázka, dost zásadní je, jak to Apple myslí s „Písma jednoduše najdeš v App Storu, odkud si je rovnou nainstaluješ.

Vlastně asi nepřekvapí, že když v Fonty kliknete na Otevřít App Store tak se sice App Store otevře, ale nikoliv tak abyste si mohli vybírat fonty. Když budete v App Store zkoušet hledat Fonts/Font, tak dostane záplavu aplikací, ale  žádné instalovatelné fonty. Většina těch aplikací navíc jsou různé změny fontů pro Instagram či chatovátka, nikoliv skutečně fonty ke stažení a instalaci.

2019-09-25 18.32.27.png

Celá je to opravdu absurdní, protože  App Store fonty ve skutečnosti nejsou. Musíte najít aplikaci s fonty (třeba přes „Fonts for iPhone„) – zkuste Fonteer pokud nevíte kde začít, má verzi zdarma i placenou.

POZNÁMKA: Ani po více než dvou letech (v lednu 2022) se nic nezměnilo. Pokud chcete písma, musíte je v App Store ručně hledat.

TIP: Fonty od Adobe jsou nově dostupné pro iOS 13 přes Creative Cloud aplikaci.

Absurdnost pokračuje v tom, že samotná instalace fontu probíhá přes Safari – tam se vám stáhne „konfigurační soubor“ a poté byste font měli najít v Nastavení.

Jenže to není všechno, nyní musíte jít do Nastavení -> Obecné -> Profil kde najdete Stažený profil a ten musíte rozkliknout a vpravo nahoře zvolit Instalovat.  Pokud navíc není podepsaný, tak pozor, je tam dvojitá zmatená klikačka.

Pak už by se v Pisma mělo objevit písmo (písma), které jste si právě nainstalovali.

Co můžete s vlastními písmy od iOS 13 dělat?

Především, nemůžete změnit systémové písmo. Můžete jen používat nainstalovaná písma v aplikacích, které to podporují. Hodil by se jejich přehled, ale ten poněkud neexistuje.

Vyzkoušejte si to v Mail/Poště – při psaní mailu můžete kliknout na ikonku fontu (Aa) a v přehledu fontů najdete i ten, co jste si nainstalovali.

Pokud vám to nebude fungovat tak se asi ničemu nedivte. Nainstaloval jsem si Bangers font a při snaze ho vybrat se stále vybíral Times New Roman. Výběr fontů co již jsou přítomné v zařízení fungoval v pohodě

—-

Přehled co vše je nové v iPadOS 13 najdete  v iPadOS 13: Co je nového v tabletové verzi iOSu.  Samostatný velmi dlouhý souhrn v iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět popisuje vše co se týká novinek a změn v iOS13 jako takovém. Což znamená, že jde i o věci, které fungují na iPadu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky