@365tipu

iPadOS 13: Co je nového v tabletové verzi iOSu

Apple dnes ([24.09.19]) uvolnilo nejenom iOS 13.1 (opravuje chyby co unikly do třinácté verze iOSu) ale hlavně iPadOS 13 (tak ve verzi 13.1). Jde o upravený iOS čistě pro tablety, tady pro iPady. Znamená to i množství věcí, které pro telefon (iPhone a iOS) nebudou k dispozici. Tento tip postupně nabídne přehled všeho co je nové v iPadOS 13. Některé věci budou i jako menší/větší samostatné tipy, něco opravdu malého se objeví přímo v tomto přehledu.

POZOR: Samostatný velmi dlouhý souhrn v iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět popisuje vše co se týká novinek a změn v iOS13 jako takovém. Což znamená, že jde i o věci, které fungují na iPadu.

home_screen__ei583hkuon0i_large.jpg
Změna velikosti ikon na ploše. Kde vrátíte zpět původní velikost.  Mírně praktická i nepraktická změna. Na kterou navíc po aktualizaci budete koukat překvapeně.

Jak otevřít více oken od jedné aplikace vás naučí jednu hodně zajímavou novinku na cestě k náhradě počítače tabletem.

Tmavý režim (Dark Mode) je nyní přímo na úrovní celého systému a budou se tím řídit i všechny aplikace, které něco takového umí.

 

Změnit WiFi (připojit se na jinou) je nově možné přímo z Ovládacího centra (to co vytahujete vpravo nahoře) – když podržíte prst na ikonce WiFi, tak se zobrazí menu. Tam podržte znovu prst na Wi-Fi a objeví se možnost výběru sítí.

Co nového u nastavení/připojování Wi-Fi. Co je to režim malého objemu dat? popisuje zbytek novinek u Wi-Fi. Asi nejvíce užitečný je Režim malého objemu dat. Zbytek novinek je prozatím spíše v kategorii „otravné“. Ale to je Wi-Fi u Apple dlouhodobě.

Zobrazení dnešního dne a jak mít na ploše přímo widgety moc nepotěší. Na ploše totiž není možné mít widgety. Stále, prostě nic. Jen je možné se „jinak“ vytáhnout když jste na první ploše.

Nově můžete připojit síťový disk přes SMB (funguje i v iOS 13). Objeví se vám ve Files/Soubory stejně jako další typy úložišť. Stejně tak jde připojovat USB klíčenka či USB disk/úložiště.

Files/Soubory v iPad OS umí sdílet složky s dalšími lidmi. Zda to umí iPhone prozatím nevím. Novinkou je i sloupcový pohled na soubory ve Files a ZIP/unZIP.

Nově je možné instalovat fonty. Měly by být v App Store. Ale … až to začnete zkoušet, tak nebudete chápat.

Tohle je  zajímavé – Nově můžete k iPadu připojit drátovou i bezdrátovou myš (a Joystick). Do toho připojení drátem bych se moc nehrnul (nešikovné nutnosti pořídit si nějaký ten konverzní dongle).  Nečekejte ale, bohužel, že by to fakt byla „myš“ tak jak ji znáte z počítače či tabletu.

Změny v App Store a hlavně, kde se teď aktualizují aplikace? A mimochodem, je tam jedna zásadní novinka. Z přehledu aplikací čekajících na aktualizaci je konečně možné aplikaci z tabletu/mobilu smazat.

ipadosnewtoolbar-800x559.jpg

Pokud máte Pencil (pero/tužku), tak zkuste tapnout v rohu displeje – otevře se Markup – ten nově funguje v podstatně větším množství míst. Ke změně došlo i v ovládaní Markupu.  Pencil je navíc nově podstatně rychlejší, zpoždění z 20 ms a 9 ms.

Safari na iPadu bude zobrazovat weby v desktopové plné podobě místo mobilní.  A když už je řeč o Safar, tak nový Download Manager  je hodně užitečná novinka.

 

Nová QuickPath klávesnice od Apple umí swype (pro češtinu ale nikoliv) a má novější plovoucí podobu a nové gestury.

Gestury pro editaci a označování textu se dočkaly několika novinek a vylepšení. Občas jsou to divoké prstohmaty, ale pár věcí hodně povedených.

Původní (a mizející) 3D Touch je nově nahrazen klasických delším podržením – nic co by už roky neexistovalo jinde (Windows, Android) a prozatím je většina menu vyvolatelných na ikonách hodně zmatená. Jedno z míst kde se ale delší podržení docela hodí jsou Files/Soubory.

iPad OS, iOS i tvOS 13 umí připojit Playstation DualSchock 4Xbox One S Controller – přes Bluetooth pochopitelně.

Máte-li MAC, tak můžete iPad používat jako druhý displej (Sidecar) – zdrcadlit nebo rozšířit o další displej. Viz Jak pro Mac použít iPad jako druhý displej

POZOR: Samostatný velmi dlouhý souhrn v iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět popisuje vše co se týká novinek a změn v iOS13 jako takovém. Což znamená, že jde i o věci, které fungují na iPadu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky