iPadOS 13: Jak otevřít více oken od jedné aplikace

Tohle je docela zajímavá novinka v iPad OS. Můžete otevřít víc „oken“ též aplikace – každé okno se bude chovat samostatně, pochopitelně. Moc ale nejásejte, okna to reálně nejsou, pořád jsme v omezeném tabletovém prostředí s obtížně použitelnou plochou. A stále platí, že kdykoliv je potřeba uvolnit paměť, tak vám to zabije libovolnou aplikaci. Včetně těch co jste před pár sekundami používali.

Ne všechny aplikace to navíc umí – vyzkoušet si to můžete na systémových aplikacích od Apple (zkuste třeba Kalendář). A když to pak ta vaše aplikace neumí, poznáte to snadno. Postup je tento

2019-09-28 17.43.30.png

1) otevřete si aplikaci (Kalendář) tak aby byla ikona dole v Docku

2019-09-28 17.44.00.png

2) Vytáhněte znovu Dock, ale opravdu jenom Dock, aplikace musí zůstat na displeji

2019-09-28 17.57.49.png

3) Tapněte na ikonku aplikace v Docku – zobrazí vám náhled aplikace a vpravo nahoře uvidíte „+“. Pokud se náhled nezobrazil, tak to znamená, že daná aplikace to prostě neumí.  Zcela určitě to nebudou umět ty co mají jen verzi pro iPhone.

4) Tapněte na „+“ pro otevření dalšího okna.

2019-09-28 17.46.01.png

V tuto chvíli máte otevřené dvě kopie jedné aplikace – podívat se na ně (a přepnout) můžete v přehledu spuštěných aplikaci (Kalendář tam bude dvakrát) nebo opět vytažením Docku a tapnutím na ikonu.

Bohužel ikony v Docku nijak neukazují, že by bylo spuštěno víc aplikací.

Více kopií téže aplikace se chová jako samostatně spuštěné, takže to co děláte v jedné se nijak neprojevuje v jiné.

Zavřít kteroukoliv z kopií můžete „odsunutím“ z displeje jak v zobrazení aplikací, tak v onom pohledu na okna jedné aplikace vyvolaném z Docku. Je tam dokonce možnost otevřít právě zavřenou.

Multitasking a dvě otevřené aplikace vedle sebe

Dvě otevřené aplikace můžete vidět i současně na displej – postup je stejný jako když si tam dáváte dvě různé aplikace (starý známý multitasking).

2019-09-28 17.50.41.png

Nejprve otevřete jednu z dvou otevřených, pak si vytáhnete Dock a z Docku vytáhnete na plochu ikonu druhé aplikace. U dvou otevřených kalendářů to funguje také – na displej pak můžete mít dva kalendáře – ať už ve „split“ režimu nebo v překryvném.

TIP: Multitasking je popsaný v  Nový Dock v iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem a  Nový Dock v iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem

—-

Přehled co vše je nové v iPadOS 13 najdete  v iPadOS 13: Co je nového v tabletové verzi iOSuSamostatný velmi dlouhý souhrn v iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět popisuje vše co se týká novinek a změn v iOS13 jako takovém. Což znamená, že jde i o věci, které fungují na iPadu.