@365tipu

iOS 13/iPadOS 13: Gestury pro editaci a označování textu

Nový iOS 13 přinesl řadu nových gestur pro usnadnění editace a označování textu. Část z nich ale, jak uvidíte sami, je poměrně obtížně použitelná, zejména na malém displeji.

Výběr slova, věty a odstavce

  • Dvoji poklepání na slovo vybere toto slovo
  • Trojí poklepání vybere větu
  • Čtyři poklepání vyberou celý odstavec

Po výběru můžete klasicky rozšířit výběr na levém či pravém kraji a iOS 13 to změnil k lepšímu. Nemusíte se trefit přesně na značku začátku a konce, stačí být blízko.

Kopírovat, Vyjmout a Vložit

Tady už narazíte na prstovou akrobacii – využívá se pinch třemi prsty (tři prsty na displej a směrem k sobě) a nově tedy není nutné vyvolávat obvyklé menu, kde tyto volby byly (a stále jsou).

  • Pinch třemi prsty je kopírovat/copy
  • Druhé zopakování pinche třemi prsty je vyjmout/cut
  • Obrácený pinch třemi prsty je vložit/paste

Pokud netušíte co je obrácený pinch, tak dejte tři prsty na displej a roztáhněte je od sebe.

Undo/vzít zpět a Redo/zopakovat

  • Dvojité poklepání třemi prsty je Undo
  • Swype vlevo třemi prsty je také Undo
  • Swype vpravo třemi prsty je Redo

Možná si pamatujete, že Undo (vzít zpět) bylo (a stále je) dostupné v podobě třepání telefonem. Dost hodně nepoužitelná věc.

Posouvání kurzoru

Posouvání kurzoru funguje stále stejně, ale je tu jedno hezké vylepšení. Kurzor umístíte do textu a poté ho prstem můžete posouvat. Novinkou je, že můžete prst posunout (dolů nejlépe) abyste viděli na text i kurzor – kurzor se zvětší a můžete s nim volně pohybovat po celém textu a dobře vidíte kam ho chcete umístit.

20190929_064242000_iOS.png

Kurzor umí posouvat i nová klávesnice (i bez 3D Touch). Stačí držet mezerník a poté můžete pohybovat prstem a bude se pohybovat i kurzor. Na iPad je navíc možné držet na klávesnici dva prsty a pak lze pohybovat kurzorem.

Rolování s novám posuvníkem (Scroll Bar)

Delší věci je možné rolovat stále klasicky, ale když začnete rolovat, je možné posuvník co se objeví vpravo „uchopit“ a využít pro rychlejší rolování. Chce to trochu zvyku, ale je to šikovné.

Dvojité poklepání pro menu a výběr

Klasické dvojité poklepání nově umí rovnou vybrate e-mail, telefonní číslo. Bohužel to ale nefunguje s e-maily či telefonními čísly někde na webu, pouze při editaci textu.

20190929_063823000_iOS.png

Držení vyvolává obvyklé menu, které je na iPhone dostupné i v nové podobě kdy budete držet třemi prsty. V něm najdete Vyjmout, Kopírovat, Vložit, Undo a Redo.

U klasického výběrového menu neznámo proč na řadě míst chybí Vybrat všechno/Select All. Snad to v nějaké další verzi vrátí.

Výběr více položek ze seznamu

Tohle si zkuste třeba v Poště/Mailu – podržte dva prsty na jedné zprávě a pak pokračujte dolů nebo nahoru pro výběr více zpráv. Funguje to ještě v Soubory/Files a časem to určitě dorazí i  do dalších aplikací.

—-

Přehled co vše je nové v iPadOS 13 najdete  v iPadOS 13: Co je nového v tabletové verzi iOSuSamostatný velmi dlouhý souhrn v iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět popisuje vše co se týká novinek a změn v iOS13 jako takovém. Což znamená, že jde i o věci, které fungují na iPadu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky