iPadOS 13/iOS 13: Nově můžete k iPadu i iPone připojit drátovou i bezdrátovou myš (a Joystick)

Jedná z mála opravdu dost zásadních a nových věcí (zejména pro iPadOS) na cestě k vytvoření použitelné náhrady pro notebook/počítač. Pokud máte USB myš (a odpovídající konektor nebo konverzi) nebo bezdrátovou (Bluetooth) myš, tak ji můžete k iPadu o k iPhone.

2019-09-26 15.58.45.png

Apple to ale dost záhadně schovává do Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk ->  Assistive Touch. Po odrolování najdete Polohovací zařízení – tam si připojíte Bluetooth myš (klasické párování) a můžete také nastavit některé parametry. Pokud máte Magic Mouse nebo Magic Trackpad tak nejspíš špatná zpráva, ty připojit nemůžete, alespoň to Apple tvrdí.

Aby myš fungovala, je nutné zapnout (aktivovat) AssistiveTouch.

Pozor na to, že „bezdrátové“ myši s vlastním USB dongle také nebudou použitelné. Je nutné mít opravdu čistě Bluetooth myš.

Pro ty drátové budete potřebovat USB-A to Lightning nebo USB-A to USB-C dongle (podle toho jaký iPad máte).

Myš tak jak ji znáte to ale není

Nejásejte ale až tolik. Na displeji nebudete mít klasický kurzor myši ale kruh co emuluje dotyk prstu (viz obrázek níže). Včetně toho, že na displeji také bude menu pro Assistive Touch –  tmavý čtverec s kruhem uprostřed – ten vyvolává velké menu (je vidět na obrázku níže) a pokud vám někde překáží, můžete ho posunout na jiné místo. Můžete ho ale také vypnout – Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk -> AssistiveTouch a tam můžete vypnout Vždy zobrazovat nabídku/Always Show Menu. Menu se mimochodem vyvolává pravým tlačítkem myši.

2019-09-26 19.01.47

Nečekejte ani to, že by myš fungovala tak jak na počítači.Nemůžete vybírat text tažením například, musíte na to jít jako kdyby vaše myš byla prst (takže dvakrát poklepat a pak klasicky vybírat). Stejné je to se vším ostatním – myš je náhradou prstu, takže fungují všechny gesta prstem. Tedy až na ta, co vyžadují prstů víc, samozřejmě.

Budete-li chtít myš „odpojit“ tak nestačí myš vypnout, musíte ještě deaktivovat AssistiveTouch.

—-

Přehled co vše je nové v iPadOS 13 najdete  v iPadOS 13: Co je nového v tabletové verzi iOSuSamostatný velmi dlouhý souhrn v iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět popisuje vše co se týká novinek a změn v iOS13 jako takovém. Což znamená, že jde i o věci, které fungují na iPadu.