@365tipu

Potřebujete ušetřit paměť na iPhone/iPadu? Zkuste odstranit nepoužívané aplikace (ale zachovat jejich data). Od iOS 11 výše.

Několik let trvající (a stupňující se) problém se stále většími aplikacemi se sice hned tak nevyřeší, ale Apple se v novém iOS 11 pokusilo alespoň trochu lépe vyřešit správu a informace o využití paměti. Vše najdete v Settings/Nastavení -> General -> iPhone/iPad Storage.

Vedle nové barevné reprezentace toho čím máte paměť zaplněnou tam hlavně najdete novinku v podobě Offload Unused Apps – aktivace zajistí, že aplikace co jste delší dobu nepoužili budou odstraněny z vašeho iPhone/iPadu – zůstanou ale zachovány všechny jejich data a nastavení, takže až je budete potřebovat, tak se při nové instalaci vše vrátí do původní podoby.

2017-09-19 22.00.59.png
Stav před. 26.5 GB zabráno aplikacemi.

Mějte trpělivost, spočítat obsazení paměti trvá velmi velmi dlouho. A to nové barevné zobrazení vám toho moc neřekne, nedá se totiž zobrazit v příliš čitelné podobě (ani na iPadu). Nepočítejte s tím, že vám iOS řekne, které aplikace vlastně odstraní – Jakmile kliknete na Enable, jsou prostě pryč. Apple tady rozhodně nemyslí na uživatele. Není tam ani žádné potvrzení volby, prostě kliknete a aplikace jsou pryč. Jaké? To nepotřebujete vědět.

2017-09-19 22.02.46.png
Stav po. Smazal 6 GB aplikací. Jaké smazal? Nikdo neví. Jak to vrátit zpět? Nic takového možné není.

POZOR! Jakmile „offload“ povolíte, tak se možnost vrátit to zpět je jinde. Opět, někdo u Apple nemyslel, musíte do  Setting/Nastavení -> iTunes & App Store.

TIP: Plná paměť v iPhone či iPadu? Jak uvolnit místo na iOSu?

Nečekejte ani, že by se snad v přehledu toho co aplikace zabírají objevilo co vlastně bylo odstraněno.  Jediné jak se to dá poznat je, že na ploše u ikonky aplikace vidět symbol „stažení“.  Na obrázku níže u Heartstone.

1600-2018-07-10 07.01.50.png

Vrácení zpět bude znamenat, že se budou stahovat znovu z App Store. Než si tohle aktivujete, opravdu si to dobře rozmyslete.

Pozor i na to, že pokud offloadovaná aplikace zmizí z AppStore tak už se nedostanete k jejím datům. Což zahrnuje i soubory, které si aplikace uložila v telefonu či tabletu.

Offload aplikací můžete dělat i ručně, viz Jak najít zbytečné aplikace ve vašem iPhonu či iPadu? A jak se jich zbavit?

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS a odinstalací se týká Jak odinstalovat aplikaci z iPhone/iPadu?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky