TIP#1187: Jak odinstalovat aplikaci z iPhone/iPadu?

Odinstalace aplikace z iPhone či iPadu je možná tak, že ji najdete na ploše (může být schovaná ve složce) a budete na ni chvíli držet prst – až se „zatřese“ a objeví se na ikonce „X“ ( v levém horním rohu) tak právě tohle „X“ použijete pro odstranění (odinstalaci) aplikace ze zařízení. Neznámo proč tohle nejde dělat z App Store – ačkoliv by se to nesmírně hodilo třeba v okamžiku kdy vidíte aplikace čekající na aktualizaci a  v telefonu už ji nechcete.

2018-10-07 07.37.192018-10-07 07.37.27

Druhá možnost platí od iOS 11. Přes Nastavení -> Obecné/General -> Úložiště/Storage kde můžete vidět kolik aplikace zabírají místa (ne, podle názvu to utřídit nejde) a když si aplikaci rozkliknete, tak je tam Smazat aplikaci (a také Odložit aplikaci, o tom viz poznámka níže).

2018-10-07 07.33.34.png

Odinstalovanou aplikaci můžete kdykoliv dostat zpět z App Store – nebojte se odstranit zakoupené aplikace, zůstanou k dispozici v App Store a nemusíte je znovu kupovat. Jediná výjimka je tak, že máte v telefonu/tabletu aplikaci, která už v App Store není. Její smazání je nevratné.

TIP: V Jak zrušit Instagram na mobilu? A vlastně i Facebook a další sociální sítě? je řeč i o tématu tohoto tipu. Jak pro iOS, tak pro Android.

Pozor ale, s odinstalaci aplikace zmizí i všechna její data, ta se vám novou instalaci nevrátí. Mrkněte do iOS 11 má nové možnosti správy využití paměti iPhone či iPadu. Odstraní nepoužívané aplikace (ale zachová jejich data) kde najdete případnou cestu jak uvolnit místo v telefonu či tabletu, ale ponechat si data a k aplikaci se moci vrátit pomocí odkládání aplikací. K zachování dat aplikace je dobré si přečíst Jak v iOSu smazat data aplikace?

Třetí možnost odinstalace bývala v iTunes, ale s verzí 12.7 to už možné není, od této verze je správa aplikací z iTunes odstraněn. V iTunes mimochodem také šlo smazat aplikaci v okamžiku kdy jste si zobrazili seznam aplikací čekajících na aktualizaci stačilo vyvolat menu na ikonce aplikace.

TIP: Zdejší Tipy a triky pro Apple iOS (iPhone, iPad) obsahují záplavu tipů a triků týkajících se iOsu.