@365tipu

TIP#1859: Jak na iOSu mít Linuxový shell?

Tohle by se vám mohlo líbit pro iPhone a ještě více pro iPad – iSH je projekt zpřístupňující Linux shell na iOSu (a tím i na IPadu). Je založený na Alpine Linux, včetně apk package manageru a na iPhone/iPadu využívá x86 emulaci.

Opatřit iSH je možné přímo z App Store (tedy pokud Apple jednoho dne opět nenapadne, že by to vlastně měli zaříznout jak tomu bylo ještě nedávno).

Po instalaci a spuštění získáte klasický „terminál“, tedy příkazovou řádku. V té fungují všechny klasické příkazy (ty co fungují v rámci BusyBox). K dispozici je i vlastní klávesnice (v levé horní části najdete Tab, Control, Escape a šipkové ovládací klávesnice).

Package manager apk podporuje klasické apk update (aktualizace seznamu balíčků), apk upgrade (aktualizaci nainstalovaných), apk add balíček (přidání balíčku) a apk del balíček (odstranění balíčku). iSH má vlastní repository (protože požadavek Apple), ale nic vám později nebrání změnit na klasické repository pro Alpine.

Praktické může být pořídit si SSH (apk add openssh) a moci se tak z iPadu/iPhone připojovat na další systémy. Dokonce můžete vaše zařízené použít jako SSH server – bohužel ale není podporováno automatické spouštění (bylo by ostatně k ničemu, iOS/iPad OS zabíjí aplikace dle vlastního uvážení kdykoliv chce) – ale můžete klasicky spouštět při spuštění iSH.

TIP: Pro SSH si samozřejmě iSH pořizovat nemusíte, dobré SSH pro iPad/iPhone je Termius. Další možnosti Blink, iTerminal či Shelly.

Můžete dokonce nainstalovat Apache (apk install apache2) a spouštět webový server (httpd).  Opět ale nepočítejte s tím, že byste ho mohli „nechat běžet“ a na zařízení dělat něco jiného – iOS/iPad OS neumožňuje multitasking – iSH musí zůstat na obrazovce.

Můžete dokonce provozovat VNC server, návod najdete v iSH wiki.  Nepočítejte ale s tím, že by snad fungovalo všechno – některé nefunkční věci volající neimplementované věci povedou k pádu. A protože iSH používá emulaci, nebude to nejrychlejší.

A kdyby vám to nestačilo, tak a-Shell je další varianta Linuxového shellu pro iOS/iPad OS. Není ale dostupná v App Store, musíte jít přes TestFlight

TIP: V  Tipy a triky pro Apple iOS najdete další tipy a triky pro iPhone, iPad i Apple Watch

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky