@365tipu

TIP#160: Jaké mobilní aplikace použít pro live streaming videa?

Live streaming videa je hit posledních měsíců a mohou za to hlavně dvě aplikace, o kterých se za chvíli dozvíte více. Neznamená to ale, že by snad live streaming nebyl možný předtím, takže se můžete těšit i na pár dalších tipů. Ale než se k nim dostaneme, tak něco o tom co to vlastně ten „live streaming„. Protože to je na tom všem podstatné.

„Live streaming“ je živé vysílání a v případě videa to funguje tak, že ho zapnete, tedy na něco zamíříte váš mobil (tedy kameru v něm) a „ono se to“ přes Internet vysílá všem, kteří se zrovna chtějí dívat. Může to ale také znamenat, že třeba začnete hrát hru na počítači, nebo používat nějaký program, a vše co se odehrává je vysíláno divákům přes Internet. Což je, vedle prvně jmenovaného, dlouholetý favorit živého vysílání – tak velkým favoritem, že se v téhle oblasti prodávají firmy i za docela dost velké peníze.

Přes co můžete provozovat live streaming

Je velmi pravděpodobné, že najdete ještě další služby či aplikace, které živé vysílání umožňují, takže se případně neostýchejte a napište, @365tipů má jednu zásadní vlastnost, tipy doplňuje. A protože @365tipů nemůže vědět všechno, tak právě dodatky od čtenářů hodně pomáhají ve vylepšení tipů.

TIP: Jaké software použít pro livestreaming her?

Co ještě vědět o live streamingu

V Periscope můžete objevovat vysílání podle geografické olohy
V Periscope můžete objevovat vysílání podle geografické olohy

Vysílat živě má řadu úskalí, kde tím nejpodstatnějším je, že potřebujete dostatečnou konektivitu, zejména takovou co nebude příliš kolísat a která dokáže udržet celou dobu dostatečnou kapacitu pro odesílání videa.

Problémem bude i to, že pokud chcete živě vysílat z mobilního telefonu či tabletu, tak nepočítejte moc s obvyklými možnosti a vymoženostmi – prostě zoom není, špatně to zaostřuje, je to náročné na světelné podmínky. Vy sami se musíte naučit pomalu pohybovat, pevně držet mobil a uvědomovat si, na co se vlastně jeho prostřednictvím díváte.

Dnešní live-streamingové aplikace (jako je Periscope či Meerkat) umí vysílané video rovnou ukládat do mobilu či tabletu, takže (pokud se nic nepokazí) budete moci živé vysílání proměnit v záznam na (například) YouTube.  Bohužel záznam z těchto dvou aplikací bude trochu šílený, protože natáčení a vysílají na výšku (a ne, opravdu nepomůže, když otočíte mobil o devadesát stupňů).

Nedělejte si iluze, že živě vysílat je možné jen tak bez přípravy. Tedy, pokud to má k něčemu vypadat, i živé vysílání potřebuje přípravu, promyslet si obsah, připravit si aspoň základní scénář – samozřejmě, pokud se rozhodnete nechat mobil zaměřený na klec se zvířátkem, tak můžete klidně hodiny ukazovat křečka pobíhajícího v kleci. Ale přeci jenom, možná by to chtělo trochu víz.

Pokud máte malý FUP, tak klasicky pozor – vysílání i sledování je datově poměrně náročné, asi jako každé koukání na videa na mobilu či tabletu. Tak abyste se potom nedivili.

DODATEK v březnu 2016: Meerkat končí, viz Živé video netáhne. Meerkat prohrál s Periscope a změní se v sociální síť.  Takže tímto směrem už čas a úsilí nevěnujte.

Live Streaming profesionálněji?

Ve výše uvedených tipech najdete i aplikace a služby, které nejsou hračkou jako Periscope či Meerkat – u těch se předpokládá, že máte připojeno poněkud lepší kameru, nebo snímáte dění na obrazovce (ve hře) ať už na počítači nebo třeba na herní konzoli.

Tady už vám jeden mobil v ruce stačit nebude a čeká vás investice do nějakého toho dalšího železa i software. A nespočetné hodiny nacvičování toho, aby vše fungovalo jak má.

Bude se na to vůbec někdo dívat?

Poslední věc, o které je vhodné se zmínit. Tedy to, že potřebujete diváky a u živého vysílání je to ještě složitější, než když si pořídíte kanál na YouTube. Periscope to například řeší tak, že je závislý na vašem Twitteru (a dalších sociálních kanálech). Protože to je vlastně jediná možnost, jak dát vědět, že něco vysíláte. A protože jak Periscope tak Meerkat žádná vysílání neuchovají, je to o to důležitější.

Proto je nutné umět dobře pracovat na „marketingu“, prodat se, prodat to, že vysíláte – což obnáší to, že budete potřebovat dostatek sledujících. Nebo takové sledující, kteří vás okamžitě rozšíří dál. A hodně dobře uděláte, pokud živá vysílání budete uchovávat (třeba) v YouTube pro pozdější použití. Protože něco živě znamená, že pokud divák není v danou chvíli na správném místě, tak o všechno přijde.

Podrobněji viz Co všechno dělat aby vaše živé vysílání (live stream) mělo diváky?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky