TIP#1002: Přecházíte na Chromebook? Jaké aplikace nahradí ty, na které jste zvyklí odjinud?

Pokud na vašem stole přistane Chromebook, tak byste měli vědět, že je to sice úplně normální notebook, ale Chrome OS je v zásadě jenom prohlížeč typu Chrome a nějaké ty vychytávky navíc. Což v praxi znamená, že ze světa klasického software a aplikaci pro počítače se musíte přeorientovat na aplikace běžící v prohlížeči.

Nebo, to je v roce 2018 už také poměrně zajímavá alternativa, používat aplikace pro Android. Tedy pokud budete mít štěstí a máte Chromebook, který tuhle možnost podporuje (viz například Chrome OS Upgrade Significantly Improves Operation Of Android Apps, odkud je i obrázek pracovní plochy)

Přehrávání hudby si můžete vyřešit třeba přes Enjoy. Ale také tak, že přejdete plně do cloudu, ať už do Google Music nebo třeba Spotify. Což bude dost vhodné i s ohledem na to, že v Chromebooku moc interního úložiště nenajdete.

Filmy a seriály asi ideálně přes Netflix. Stahování torrentů můžete zkusit JSTorrent. Neuškodí pořídit rovnou i VLC pro přehrávání videa.

Chatování třeba přes All-in-One Messanger – má tu výhodu, že do něj půjde připojit řada dalších chatovacích řešení. Samozřejmě, věci jako Messenger vám budou v prohlížeči na Chromebooku fungovat normálně.

Poznámky a úkolník má hezkou alternativu v Knotes. Ale rozhodně neuděláte špatně, pokud půjdete cestou webové klasiky – Evernote, OneNote, Trello (AndroidWeb), Google Keep, Wunderlist (nahradil ho Microsoft To Do a 6. května 2020 Wunderlist končí) atd.  Mimochodem i tady, jako u jiných aplikací si můžete vybírat často mezi aplikací a webovou podobou.

chrome-os-60-app-launcher-2

Kalendář má jednoduché řešení v podobě Google Calendar, účet u Google už máte, takže máte jak Kalendář, tak Kontakty i GMail (případně Inbox, i jako Androidovou aplikaci).

Textový editor, zejména pro programátory, třeba Caret.

Textový editor pro psaní prostého textu například Writer (možná spíš Writer přímo pro Chrome OS). Je to dokonce takový ten co vás „ničím nebude rušit“. prostě vidíte na displej jen text, který píšete. Povedené je i Calmly

Práce s fotografiemi asi Pixlr. Alternativ je řada, ale tenhle jeden z těch nejlépe vybavených, další třeba Polarr. Nezapomeňte, že Adobe má kompletní sadu aplikací pro Android. Hodit se bude možná i PicSay Pro či Snapseed. Co už bohužel nejde pořídit přímo je Skitch

Vektorový grafický editor je tuším jediný, Gravit Designer.

Screenshotování pro řadu z nás nepostradatelné lže řešit snadno třeba přes Clipular nebo (jak psal Janek Wagner na Twitteru), Lightshot. Samozřejmě Chromebook umí udělat screenshot (Ctrl+Window Switcher a Ctrl+Shift+Window Switcher umí celou obrazovku respektive výběr oblasti).

Microsoft Office má poměrně snadné řešení,  WordExcelPowerPoint i OneNote najdete v Google Play, budete-li je nutně potřebovat. Zdarma použitelné je každopádně totéž co jinde, tedy Google DocsSheets, and Slides a nemusíte si pořizovat ani přímo aplikace, webová podoba bude fungovat velmi dobře.

TIP: Pokud hledáte tipy na software pro Windows, Linux či Android, tak viz ‣ Nepostradatelné software

Google Drive je přímo integrovaný do Chrome OS, takže s tím nic dělat nemusíte. Hodit se ale může File System for Dropbox

Týmová kolaborace není také nic složitého, můžete mít Slack (aplikaci i webovou podobu)

Do prohlížeče nezapomeňte na potřebná rozšíření AdBlock, Authy, LastPass, Save to Pocket. Možná OneTab, ale tomu se spíš vyhybám. Stejně jako The Great Suspender, který nikdy správně nefungoval.

Vzdálený přístup můžete mít přes Chrome Remote Desktop, ale to už asi znáte (aplikace).

Systémové pomůcky co se občas mohou hodit: Chrome Connectivity Diagnostics, Chromebook Recovery Utility, Cog, Crouton Integration, Crosh Window

Odkládání článků na pozdější přečtení má jednoznačnou volbu, Pocket, má i Androidovou aplikaci.

E-knihy klasicky přes Kindle nebo přes Google Play Books (obé má aplikaci pro Android: Play BooksKindle)

YouTube je taky celkem jasná volba, ale možná si pořiďte YouTube pro Android, umožní vám offline přehrávání.

Hry se vám určitě budou hodit – Asphalt 8 Airborne, Super Mario Run, Minecraft, Hearthstone, nějaký ten Emulator, Rockstar Games a jejich GTA. Třeba.

TIP: Jak si vyzkoušet Chrome OS? Spuste si ho z USB klíčenky