@365tipu

TIP#014: Tipy na hodně užitečné software pro Windows, které navíc můžete mít zdarma

Pokud budete chtít blogovat nebo používat sociální sítě, narazíte dříve nebo později na potřebu různého software. Jedna z prvních potřeb bude grafický editor. Pak, pokud nemáte MAC co to umí rovnou, tak něco na pořizování screenshotů. Různých potřebných věcí je ale daleko více. A proto je tu @365tipu s tipy na některé užitečné pomůcky. Co navíc můžete mit zadarmo. A v některých případech nejenom pro Windows.

Gimp  – www.gimp.org/downloads – je jedna z vhodných alternativ pro klasický grafický editor, tedy něco co můžete použít, pokud nechcete krást Photoshop.

Paint.NET www.getpaint.net – je možná srozumitelnější alternativa, tedy pokud máte Windows a činí vám potíž přivyknout Gimpu.  Používám osobně.

Inkscapeinkscape.org/cs – je taky „grafický“ editor, ale narozdíl od těch předchozích, tenhle je specielně vektorový.

Scribuswww.scribus.netwww.scribus.cz – je open source DTP, tedy něco co můžete brát jako náhradu MS Publisher, ale klidně i Ventury či Adobe InDesignu. (nové 2015/0319)

Lucidpress www.lucidpress.com – patří také do „grafických“ záležitostí, ale tenhle slouží k tvorbě dokumentů.

Blenderwww.blender.org – je 3D modelování jdoucí až do animací. Až budete zkoumat, prohlédněte si co v tomhle software někteří lidé dokáži.

TIP: Pokud neradi Windows, tak možná budete spíše chtít jiný tip: Software pro Linux, bez kterého se neobejdete. Tedy, určitě, teoreticky.

Synfig Studio www.synfig.org/cms – je prozměnu 2D animační software.

Lightworkswww.lwks.com – by se mohl hodit, pokud chcete něco jako sříhat video.

Microsoft Expression Web 4 www.microsoft.com/en-gb/download/details.aspx?id=36179 – je sice pouze pro Windows, ale zato vám dokáže nahradit Microsoft Frontpage, pokud jste ji používali. Tenhle kousek používám denně a nedokážu se bez něj obejít. Používám osobně. Microsoft Expression Web 4

Visual Studio Community 2013 www.visualstudio.com/products/visual-studio-community-vs – původně jenom pro Windows, nyní i pro MacOS. Tenhle poměrně velký a dobrý vývojářský nástroj lze mít zdarma. Používám osobně.

TIP: Pokud třeba hledáte další HTML Editory, tak hledejte v Potřebují psát texty pro web, jaký HTML/WYSIWYG editor vybrat?

FlashDevelop www.flashdevelop.org – se bude hodit pokud byste náhodou ještě potkali nějaký ten Flash. Což se, bohužel, může stát dost lehce.

Stencylwww.stencyl.com – jsem sice nikdy nezkoušel (většinou ostatních uvedených ano), ale vypadá zajímavě. Pokud tedy chcete vytvářet hry.

GraphicsMagick www.graphicsmagick.org – použijete tam, kde chcete zpracovat větší množství obrázků, fotek, grafických souborů. Strojově, snadno a rychle.

TIP:Co je to ten Popcorn Time a co od toho můžu čekat? se dozvíte o Popcorn Time. Což není až tak stahovač torrentů, ale hlavně takové kino co je rovnou přehrává.

Capsa www.colasoft.com/download/products/capsa_free.php  – je z trochu jiného soudku (a jenom pro Windows), protože je to analyzátor toho co vám pobíhá v síti. A to se občas sakra hodí. Více o tomto tématu viz Alternativy k GlassWire? Software co vám umožní sledovat co zatěžuje síť ve vašem počítač

LICE cap www.cockos.com/licecap – je trochu zvláštní software pro snímání obrazovky. Umí totiž výsledke ukládat do GIFu (a LCF). Animovaného GIFu pochopitelně. Z podobného soudku je ScreenToGif.

FARwww.farmanager.com – je souborový manažer pro Windows. Je klasický, dva panely, ovládání Fx klávesami, textový režim.  Používám osobně. Co je to souborový manažer? Tipy na ty lepší a k čemu že mi to bude? najdete další podobné.

Far

Sigil – github.com/user-none/Sigil  – je editor, ale ne ledajaký,slouží pro tvorbu e-knih (EPUB formát). A jako takový by měl patřít do jiného tipu, ale ten ještě není napsán. (nové 2015/0319)

TIP: Pokud potřebujete pořizovat snímky obrazovky, tak možnosti je řada a proto je na to samostatný tip Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)?

RawTherapee, což je software pro práci s raw formáty (nové 2015/05/04)

Dimmer Pro potlačí jas všech oken co nejsou aktivní, takže to aktivní vynikne. Jako  HazeOver na Mac OS ale tohle je pro Windows.

V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí. Tohle vám poradí, co si na PDF pořídit, pokud nechcete „originály“ od Adobe.

Čím monitorovat a řešit rychlost a další vlastnosti (nejenom) grafické karty? Co když se přehřívá? najdete řadu tipů na software co umí lépe vidět do vašeho hardware. Včetně nastavování parametrů – otáčky větráků, přetaktování, atd.

TIP: Nejdůležitější aplikace pro Windows 10 vám poradí, jaké užitečné aplikace si můžete pořídit. Zejména takové, co jsou přizpůsobena novému rozhraní Windows 10 (ale i Windows 8).

 Jaké hlasově chatovací aplikace se používají pro hraní her? vám poradí s výběrem software pro hlasovou komunikaci v MMO/RPG a vůbec dalších hrách, kde hraje více hráčů.

Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování? najdete další chatovací aplikace, ale spíš takové, které umí hlasové a video telefonování

Co ještě dodat? Nejprve to, že se omlouvám, ale tipy na sofware pro MAC či Linux dávat nebudu, ale můžete je dodat. Rád přidám tipy od někoho kdo používá MAC, ten totiž nepoužívám vůbec. Prozatím jich pár najdete v TIP #016: Tipy na užitečné software pro MAC, když už před nedávnem byly tipy pro Windows

Jak mít software v počítači s Windows aktuální? Dost zásadní věc, protože neaktualizované software je zdroj zásadních bezpečnostních rizik. K tomu tak trochu patří i Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows?

TIP: V Co si ve Windows (ale i jinde) pořídit na přehrávání hudby? zjistíte, jaké přehrávače pro offline hudbu si můžete pořídit.  v Co si pořídit místo aplikace Spotify najdete čím nahradit aplikaci přímo od Spotify. Patří sem určitě i Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?

V čem kreslit (nejenom) ve Windows? Jaké malovací programy si pořídit (ideálně) pro tablet? poradí řadu specializovaných kreslicích programů.

Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou? vám poradí jaké poštovní programy můžete použít pro práci s vaší e-mailovou schránkou

Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass? najdete přehled správců hesel, které si můžete pořídit. Pro počítač, tablet i telefon.

Jaké dobré hry zdarma si pořídit (pro Windows) rozhodně nepodceňujte a studujte. Vždy se hodí mít něco na hraní.

Chybí vám to něco, co považujete za zásadní? Ozvěte se. Můžete na Twitteru. Můžete e-mailem (365tipu@gmail.com). Rád přidám.

TIP: Přecházíte na Chromebook? Jaké aplikace nahradí ty, na které jste zvyklí odjinud? Tenhle tip vám možná vyřeší problém, jak tu prohlížečově založenou věc používat.

Kam pokračovat? Třeba do ‣ Nepostradatelné software

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky