@365tipu

TIP#101: Co používat pro stahování torrentů?

O torrentech už jsme si tu psali, zejména v Co je to BitTorrent? A k čemu je to dobré? a trochu nepřímo v povídání o Kodi.  A protože je dnes sobota a stahování přes torrenty si zaslouží jedno vlastního heslo, tak dnes to (snad) bude jenom krátký tip. A než dám pár tipů jak stahovat přes torrenty, tak připomenu to podstatné – za normálních okolní to není pouze o stahování, ale zároveň o sdílení.

Takže pokud s pomoci BitTorrentu něco stahujete, tak zároveň to již stažené (a možná i věci dříve stažení) nabízíte ostatním uživatelům. Což už je poněkud nelegální v případě hudby i filmů. Poněkud nelegální je mimochodem už pouhé stahování software, ale o hodně vice a jasně nelegální bude jeho užívání bez zakoupení nebo platné licence.

Osobně používám pro stahování torrentů (ty získáte přes ony torrent či magnet-ické odkazy) to, že to umí Synology (což je NAS, krabička s disky, co umí mnoho mnoho jiných věcí). Což je jedna z těch užitečných variant, protože to umožňuje odsunout stahování mimo počítač a nechat to prostě běžet. Což je taky jedna z věcí, kterou byste u torrentů měli vědět – že se mohou stahovat velmi velmi dlouho. A chce to trpělivost, ať už proto že to co torrent nabízejí mají malou kapacitu (nebo ji uměle omezili). Nebo proto, že daný soubor může být obtížně dostupný.

Stejně jako Synology umí torrenty stahovat Qnap NAS, viz Jak využít QNAP pro stahování (nejen) Torrentů. Protože přesně na tohle se NAS hodí

V tipu na software pro MAC je zmínka o Transmission www.transmissionbt.com (Mac/linux) – Jednoduchý, malý, rychlý a nenáročný torrent klient. Další tipy pro MACa nemám, protože ho … nepoužívám.

Honza, mé nejstarší dítko, ještě k Tramission dodává: Transmission je i pro Windows jedná se o trošku přejmenovanou verzi Transmission-QT a upřímně se na všech platformách jedná o nejjednodušší a nejmíň cpu-intensive program. (+ se dá krásně propojit s Couch Potato) . [17.09.19] na původní adrese už není a nevypadá to, že by se někam přestěhovala.

kickastorrents-2015-02

Pro Windows (ale má i MAC a Linux verzi) já osobně ještě mám uTorrentwww.utorrent.com, V neplacené verzi plně a dobře použitelný, jen si při instalaci dejte pozor, ať vám nevnutí do systému něco co nechcete, občas tenhle blbý nápad mají.

Vhodnou alternativou je qBittorrent  – je dostupný opět nejenom pro Windows, ale také pro Linux i MacOS. Včetně nějakých dalších platforem, zajímavé na něm je, že je Open Source a je dostupná zdarma.

Tixati je další z novějších možností, které asi stojí za vyzkoušení. NOVÉ [04.03.17] 

Deluge (Win, Mac, Linux, Unix) se dříve jmenoval gTorrent a je to další open source zdarma dostupná možnost. [17.03.18]

Vuzewww.vuze.com  – můžete mít pro Windows, MAC i Linux, včetně ještě více „lite“ podoby Leap (ale ta je jenom pro Windows). POZOR, v březnu 2016 hlasí instalační program pro Vuze přítomnost PUA:Win32/Creprote.D – PUA znamená Potentially Unwated, tedy rizikovou záležitost. Takže opatrně.

POZOR: Vuze jsou stejně tak šmejdi jako uTorrent. když si nedáte pozor, přidají při instalaci do systému nějaké to crapware.

vuze-crapware-pozor.png

Jak to vlastně funguje?

Jen velmi stručně (něco víc najdete i v Co je to BitTorrent? A k čemu je to dobré?) – nějaký z výše uvedených (nebo podobných) programů si pořídíte do počítače. S pomocí torrentového odkazu (jsou jich různé druhy, zjednodušeně) tomuto programu řeknete co má stahovat a necháte ho běžet. Podle toho jak dobře je daný soubor dostupný a jaké máte internetové připojení vy a ti co ho sdílejí ho stáhnete. Pak je vhodné ho z programu odstranit. Pokud ho neodstraníte, tak zpravidla sloužit jako zdroj staženého souboru pro další zájemce o něj.

TIP:Co je to ten Popcorn Time a co od toho můžu čekat? se dozvíte o Popcorn Time. Což není až tak stahovač torrentů, ale hlavně takové kino co je rovnou přehrává.

Bývá dobré omezit rychlost (kapacitu) stahování i odesílání,  aby vám zbyl ještě nějaký ten Internet na prácí – samozřejmě, pokud máte nějaké to 100 mbitové či gigabitové internetové připojení, tak vás to trápit asi nemusí.

Stahování můžete také kdykoliv zastavit, ať už tak že prostě řeknete programu ať „dá pauzu“, nebo program ukončíte. Pozdější spuštění bude prostě pokračovat od místa kde přestalo.

Jak najdete ony odkazy na stažení?

Některé „torrent“ odkazy získáte třeba přímo od výrobců software – třeba linuxové distribuce je běžně možné nechat stáhnout přes torrentového klienta (je to lepší, než stahovat přímo přes http). Pokud budete řešit jak najít filmy či videa, tak v Co je to BitTorrent? A k čemu je to dobré? najdete například zmínku o www.kickass.to a doporučit mohu například i skvělé  www.eztv.ch – ale podobných služeb je daleko více – takže mrkněte do Kde hledat torrenty? Na The Pirate Bay už spíše ne, ale kde tedy?

Na jednu věc si dávejte pozor – filmy, hudba, e-knihy a další podobné věci se rozhodně nestahují v podobě EXE souborů. Je velmi časté, že na řadě podivných webů pro „hledání torrentů“ jsou tak trochu podfukem nabízený právě podobné věci – zpravidla je to hlavně malware, adware či různé další smetí,  které v počítači nechcete.

A to je čistě teoreticky všechno,

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky