@365tipu

TIP#081: Co je to BitTorrent? A k čemu je to dobré?

@365tipů se záležitosti jménem BitTorrent zatím nijak extra nevěnoval, tedy nepřímo jedině přes povídání o Kodi, takže je čas to napravit. BitTorrent je mnoho různorodých věcí, ale podstatné je, že to je věc, která má něco společného se stahováním souborů z Internetu. A slouží, velmi často, k tomu abyste si stáhli z Internetu filmy, hudbu a další věc.

K čemuž hned na začátku dodám, že BitTorrent má jednu zásadní vlastnost, za normálních okolní je to nikoliv pouze stahovací protokol, ale sdílecí protokol. Takže pokud s pomoci BitTorrentu něco stahujete, tak zároveň to již stažené (a možná i věci dříve stažení) nabízíte ostatním uživatelům. Což už je poněkud nelegální v případě hudby i filmů. Poněkud nelegální je mimochodem už pouhé stahování software, ale o hodně vice a jasně nelegální bude jeho užívání bez zakoupení nebo platné licence.

To ale teď nechme stranou – spíš připomenu, že stahovat hudbu je dnes sice ještě pořád možné, ale s věcmi jako Spotify, Rdio a dalšími, je to už dost zbytečné (viz Málokdo tuší, jak jednoduché je mít legálně hudbu. Doporučte přátelům Spotify, Rdio či další podobné služby). Bohužel s filmy je to horší a filmový průmysl se stále moc směrem kupředu nepohnul – Google Play/iTunes jsou slabota a Netflix a tomu podobné jsou pro Česko v nedohlednu.

TIP: Pokud opravdu ale opravdu chcete víc vědět o BitTorrentu, tak zkuste třeba stejnojmenné  heslo ve Wiki.

Nebudu to moc komplikovat a řeknu pár podstatných věcí

  • Pro použití BitTorrentů (narazíte na ně pod tímto názvem ale třeba i jako „magnet link“) potřebujete klientský program. Já používám například uTorrent, ale jsou jich prakticky desítky. „klient“ vám umožní stahovat (ale nezapomeňte, také sdílet) soubory z Internetu pomocí protokolu právě s názvem BitTorrent
  • Abyste mohli něco stahovat, musíte to být schopní najít a zjistit potřebný odkaz na stažení. Pro tenhle účel doporučím Kickass.to (pro prosté hledání torrentů všeho druhu – filmy, hudbu, seriály, knížky, atd) a EzTV (velmi specificky pro seriály). Osobně ještě používám podporu BitTorrentu v Synology (viz dole související užitečné články). Pro aktuální přehled ale mrkněte do Kde hledat torrenty? Na The Pirate Bay už spíše ne, ale kde tedy?
  • Tyhle dva weby jsou jednoduše veřejně dostupné, ale existuje dostatek neveřejných webů a fór, kde se zpravidla musíte stát členy. To nechám na jiných, povolanějších.
  • Na BitTorrentových webech se velmi často setkáte s viry, malware, adware, přibalenými věcmi které nechcete, vyskakovacími okny, nezbavitelnými dialogy. Dost pomůže antivir, antimalware a blokátory otravných věcí (viz Jak se zbavit reklam na Internetu? Použít AdBlock Plus nebo spíš µBlock)
  • Na co si zcela rozhodně dávejte pozor je, že vám to může chtít vnutit film či hudbu v podobě EXE souborů. Tam už je dost jasné, kam jste se dostali a vůbec se neopovažujete to spouštět.

kicakass-to

Jak to bude celé fungovat

Opět nebudu zacházet nějak příliš do detailů, čistě pro představu – budete si chtít stáhnout něco co je k mání přes BitTorrent, získáte tedy v některém vyhledávači nebo přímo od tvůrců (přes BitTorrent se běžně dají tahat například distribuce Linuxů, zcela legálně) potřebný odkaz (napříkald onen magnet link) – kliknutím nebo vložením ho dostanete do BitTorrentového klienta a necháte stahovat.

TIP:Co je to ten Popcorn Time a co od toho můžu čekat? se dozvíte o Popcorn Time. Což není až tak stahovač torrentů, ale hlavně takové kino co je rovnou přehrává.

Samotné stahování může být velmi rychlé, možná budete chtít omezit rychlost stahování či odesíláni (tomu můžete i plně zamezit), aby to neomezilo možnost pracovat. Pokud stahovaný soubor je k dispozici na dostatečném množství dalších klientů, tak se vám v době dohledné podaří vše stáhnout – pokud ne, tak moc nezoufejte, starší či méně známé filmy můžete klidně postupně a pomalu stahovat i několik dní. A to je všechno.

Po stažení z klienta můžete chtít stažený soubor odstranit, čímž se i přestane nabízet ostatním lidem na Internetu (stejně jako když klienta vypnete).

Jak je to s tou legálností

Jakkoliv vám občas nějací ti komičtí panáčci budou tvrdi,že „BitTorrent je nelegální“, tak tohle pravda není. BitTorrent je technický protokol, prostředek komunikace (stejně jako třeba FTP, HTTP a další). Je běžně používá pro zcela legální účely (viz například zmíněné stahování distribucí Linuxu, ale některé hry a programy ho používají pro aktualizací).

TIP: V souvislosti s BitTorrenty se můžete setkat i se zkratkou P2P. Peer to Peer zde označuje sítě, které právě použití protokolů jako je BitTorrent vytváří. Takové, kde není žádná centrální server a počítače komunikují přímo „tváří v tvář“ (a jasně, opět jsem to zjedndoušil)

Co je nelegální? Jak už bylo řečeno, nabízet software, který nemá takovéto licenční podmínky, komukoliv dalšímu ke stažení. Stejně tak jako nabízet hudbu, filmy a další autorská díla, která nemají licenční podmínky to umožňující. Tady je dobré vědět, že lidé takto nelegálně sdílející obsah se dostávají k soudům a mohou platit velmi vysoké částky – proto se často setkáte s použitím anonymizace, virtuálních sítí, přístupem přes sítě v zahraničí a řadě dalších věcí.

Jenže, a to je vhodné dodat. Češi došli v nabízení a stahování filmů tak daleko, že daleko spíše vlezou na Ulož.to a řeší to tam. Pokud se obáváte použití BitTorrentu a používáte Ulož.to, tak je asi dost dobré vědět, že to vyjde nastejno. Oboje je stejně rizikové. A v obou případech jste prostě dohledatelní.

Související užitečné články

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky