@365tipu

TIP#505: Co je to freeware? A co je to shareware? A co Open Source?

Při psaní včerejšího tipu Kde stahovat freeware a shareware? A jak se nespálit se poněkud ukázalo, že neexistuje žádný tip, který by říkal, co že to vlastně to shareware či freeware je. Přitom je to dost podstatné s ohledem na dodržování autorského práva (což řeší tip Mohu si z Internetu stáhnout nějaké software, které se normálně prodává?), protože zejména tyto dvě označení se týkají software které můžete používat zdarma. Buď neomezeně nebo na zkoušku.

Freeware

Je, jak název naznačuje, volně a zdarma dostupné software. Má stále autory (a vlastníky práv), ale ti jej licenčně umožňují používat, aniž byste za to měli platit, na neomezenou dobu. Freeware můžete například také nabízet ke stažení dalším lidem, žádné omezení zde není.

Používáním freeware žádné porušování autorské práva nehrozí, s výjimkou toho, že licence například zakazuj komerční využití. Jedno z častých omezení, kde můžete určité software zdarma používat pro osobní využití, ale chcete-li ho do firmy nebo pro komerční účely, tak musíte klasicky zaplatit.

Shareware

Je trochu jiný model. Můžete si ho stáhnout, ale používat ho zpravidla můžete jenom na zkoušku. Po konci zkušební doby musíte za takovéto software zaplatit, nebo ho musíte přestat používat. Existují různé rozdílné formy, třeba to, že po zkušební době funguje jenom něco (a můžete pokračovat v užívání). Mohou zde platit i omezení nabízení dalším lidem, takže je vždy nutné si přečíst licenční podmínky, případně kontaktovat autory.

Ve spojitosti se shareware se vyskytuje ještě řada dalších variant – Adware (platíte sledováním a případným klikáním za inzerci), Demoware (pouze demo verze, po zkušební době prakticky nepoužitelné), Crippleware (i ve zkušební době jsou některé funkce nedostupné), Trialware (plné použitelné po určitou dobu, poté přestane zcela fungovat), Donationware (zaplatíte dobrovolný příspěvek), Nagware (bude soustavně obtěžovat upomínkami, dokud nezaplatíte). Novinkou posledních let je Freemium model (často se objevuje u MMO/RPG), kde za peníze si přikupujete dodatečnou funkčnost.

Open Source (často jako Open Source Software, OSS)

Je ještě další možný model, který zpřístupňuje už zdrojové kódy zdarma. Můžete je získat, studovat, ale také využít, měnit a dále distribuovat, ať už komerčně nebo nekomerčně. Zpravidla ale platí určitá licenční schémata, nejčastěji například to, že pokud takovéto zdrojové kódy o něco doplníte, musíte nadále tyto změny poskytnout ve stejné (Open Source) formě. O Open Source by se dalo psát hodně, takže spíš zkuste třeba Open-source software ve Wikipedii.

Nenechte se mýlit, freeware a Open Source je něco jiného, to první můžete zdarma používat (ale je dost nepravděpodobné, že budete mít zdrojové kódy a možnost změn), tomu druhému se ne nadarmo také říká Otevřené software – máte totiž k dispozici vše, totéž co původní autor (či autoři). Na Open Source je ještě podstatné, že zdrojové kódy mají své autory (a je podstatné, že ti autoři existují a stále zůstávají ve hře autorská práva).

TIP: V Co to znamená Creative Commons a proč (a k čemu) se vám to může hodit najdete informaci o licenčním schématu, které slouží k poskytování věcí „zadarmo“

Public domain software

Je takové software, které bylo umístěno do public domain licenční podoby, není zde žádný vlastník ani vlastnictví, nejsou zde žádná autorská práva, obchodní známky, patenty. Nic co by jakkoliv omezovalo užívání, modifikování a šíření, vše navíc může probíhat aniž by bylo nutné pamatovat na původní autory.

TIP: Nevíte jaké užitečné a zajímavé software si pořídít? Máme tady tipy s výběrem těch nejvíce užitečných věcí pro Windows, pochopitelně i pro Linux a zkrátka nepřijdou ani vlastnící Mac OS X. A hlavně je tu také souhrnný tip ‣ Nepostradatelné software

Ještě něco dalšího?

Pokud vám to připadá málo, ta se ještě můžete setkat s Postcardware (autorovi pošlete pohlednici), Careware (přispějete na charitu). Je tu samozřejmě klasické komerční software (někdo ho komplet vlastní a za určitých podmínek umožňuje používat, většinou za peníze) a pokud ještě chcete, tak třeba Abandonware (software opomenuté a ignorované/opuštěné tvůrci/vlastníky).

Je dost dobře možné, že se na některé něcoware pozapomnělo, tak případně neváhejte se ozvat s tipem na přídavek. Jenom prosím nezapomeňte, že je řeč o licenčních schématech, takže věci jako adware, bloatware, crapware, malware či ransomware už řeší jiné tipy.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky