@365tipu

TIP#1699: Co je to freemium?

Freemium je označení obchodního modelu a jak základ „free“ napovídá, jde o obchodní model, kdy je nějakou věc možné používat zdarma. Má to ale jeden háček, zbytek slova pochází od premium (takže free+premium) a naznačuje, že v dané věci jsou nějaké „prémiové“ funkce, za které se platí penězi.

Je to velmi častý model u mobilních aplikací, kde aplikaci získáte zdarma a má nějakou základní množinu funkcí. Pro pokročilejší funkce či rozšíření možností (například odstranění omezení) si potřebné věci v aplikaci koupíte. V populární VSCO si za peníze můžete například přikupovat filtry a styly, poměrně dost častá varianta.

Pro řadu aplikací je to výhodné, za pevnou (a pro tvůrce ekonomicky možnou cenu) by se ji lidé nekoupili. Zdarma dostupná podoba přiláká uživatele a přinese i příjmy.

Běžné je to u her, ty jsou dnes velmi často zdarma (World of Tanks například) a pokud chcete, můžete si pořizovat další vybavení, bonusy, vylepšené funkce. Něčemu takovém se také běžné říká mikrotransakce. Mrkněte do Jaké dobré hry zdarma si pořídit (pro Windows)? pro tipy na další zdarma dostupné hry.

Freemium je nakonec i Spotify. Můžete ho používat zdarma nebo v placené podobě. V té zdarma budete mít ve Spotify inzeráty a neumí některé věci. Google Disk či Dropbox je vlastně také freemium – za peníze si tam pak můžete koupit víc než 15 GB základního prostoru.

TIP:  Kde získávat PC hry zdarma?

U řady mobilních her v freemium podobě je omezeno jak dlouho můžete hrát a za peníze si kupujete další herní čas nebo herní měnu, která vám něco umožní.

Některé online hry v freemium verzi umožní dosáhnout jen určité úrovně hráče a pak vyžadují měsíční placení a ještě navíc umožňují kupovat další herní předměty – zpravidla ale neovlivňující schopnost a výkon postavy (World of Warcraft například). Jiné, jako například Fortnite, za peníze nabízejí „kosmetické“ vlastnosti postavy či atraktivně vypadající zbraně.

Freemium je i známá služba pro vytváření obrázku Canva (řeč je o ní například v Online služby pro tvorbu letáků, bannerů, log, obrázků s citáty a tak vůbec). Za peníze si můžete kupovat loga, fotografie, pokročilé šablony.

Další obchodní modely pro software a aplikace najdete v Co je to freeware? A co je to shareware? A co Open Source?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky