@365tipu

TIP#1228: Kde získávat PC hry zdarma?

Zvykejte si, hry prostě vždy něco stojí a pirátit je není ten nejlepší nápad. Zejména ne ty dobré, protože ty dnes mají nedílnou online složku a velmi rychle se na vaše nápady přijde. Za dobré věci je navíc dobré platit, protože jinak pro vás tvůrci těch dobrých věcí už příště nic dobrého neudělají.

Zdarma dostupné hry samozřejmě existují. Je nepřeberné množství shareware či freeware her, jsou hry s freemium modelem kde samotná hra je zdarma, ale budete moci (a občas spíš muset) později platit za nějaké pokročilejší věci ve hře. Je zde i značná možnost, že při trpělivost v průběhu roku narazíte na akce s krátkodobým poskytnutím hry zdarma, nebo za zásadně nízkou částku.

TIP: Řeč o dobrých hrách zdarma byla už v Jaké dobré hry zdarma si pořídit (pro Windows)? a o hrách MMO žánru vCo je to MMO? MMORPG? MOBA? Aneb kdo si hraje, nezlobí

2018-11-16 17_40_25-Window.png

Čím začít? Zkuste si pořídit Steamwww.steampowered.com – dnes je to zásadní a největší zdroj her. Berte to jako App Store či Google Play pro počítačové hry. Mají tam sekci Free to Play a nepodceňujte ji, najdete tam přes tři tisíce her. Mimo plných zdarma dostupných her tam najdete ještě demo verze  a jak bylo již zmíněno, tady hodně hlídejte extra nabídky a slevy.

Indie scéna je také další zajímavá možnost na zajímavé hry (neříkejte, že jste neslyšeli třeba o Path of Exile či Spelunky) – ty najdete na Itch.ioitch.io – a jestli se vám tři tisícovky v předchozím zdálo málo, tady jich je přes 100 tisíc (jen v sekci free, zdarma). Pravda, ne všechny stojí za to.

2018-11-16 17_49_39-Window.png

Další z letité klasiky jsou Good Old Games neboli GOGwww.gog.com – je vlastně docela zajímavou konkurencí ke Steamu s jednou zásadní konkurenční výhodou – nemají tam DRM a nakoupené hry nejsou vázané na to, že máte nějaký účet.  V sekci her zdarma toho ale bohužel moc nenajdete, spíš se dívejte do pětidolarové nabídky. Tím „Old“ v názvu se nenechte mýlit.

Protože trh s hrami je lákavý a jsou v něm slušné peníze, tak se o vybudování obchodů pokouší i Twitch – mají Twitch Primewww.twitch.tv/prime – (což souvisí s Amazon Prime, protože jak snad víte, Twitch koupil Amazon). Ona souvislost s Amazonem znamená, že musíte být členem Amazon Prime. Získáte zde jednu zajímavou výhodu, je tu vždy nabídka zdarma her, které normálně stojí peníze. Každý měsíc nějaké.

Pokud máte XBOX tak vlastně můžete mít také docela dost her zdarma – musíte si ale platit měsíční poplatky za členství v klasickém Xbox Gold (Zlaté Xbox Live)  nebo novější Xbox Game Passs. V rámci toho budete mít možnost získávat vybrané hry zdarma (a další ve slevách).  Něco podobného mívají i další herní platformy.

POZOR! Tradičně platí, že tvůrci virů, malware a spyware moc dobře vědí, že hráči her touží po hrách zdarma. Takže si velmi dávejte pozor, abyste nechytili něco co nechcete. Pozor si dávejte i na to, že třeba účty ke Steamu se ve velkém kradou.

Origin on the House nabízí čas od času zdarma hry, které jinak stojí peníze. Vcelku se vyplatí to občas zajít kontrolovat. DODATEK: Tak podle komentářů už to Origin nedělá. Škoda.

Podobně to mají třeba Epic Games (ale i další podobní) – v jejich aplikacích se čas od času objevují plné hry zdarma ke stažení na omezenou dobu (musíte stáhnout včas, pak vám už hra zůstane).

Občas dostupné hry zdarma najdete i na Green Man Gaming. Něco najdete i v Microsoft Store pod Top free games.

Hledat hry zdarma můžete i v Humble Bundle. Jinak je to klasický obchod na hry. Pořádají i rozdávání klíčů pro hry na Steamu – což bývá také dost často užitečný způsob. Zkuste na Internetu sledovat „Steam key giveaway„.

TIP: Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky