TIP#1632: Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku

Bez iluzí, MacBook je na tom s hrami sice lépe než některý z Linuxů, ale s Windows se to prostě srovnávat nedá.Hry se najdou, většina z nich je spíš o ničem (tedy ne že by to pro Windows bylo jinak, zejména v aplikačním obchodě). Některé dobré hry mají verzí přímo pro Mac OS, ale není to tak časté, jak byste chtěli (či spíše potřebovali). Pokud jste si nějakou hru koupili pro Windows, tak málokdy budete moci bez placení mít verzi pro Mac OS.

POZNÁMKA: Tento tip je tak trochu odbočka pro Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3). Tedy první (ze dvou) velkých přehledů užitečného software pro Mac OS.

Hry pro Windows můžete hrát ve virtualizaci – Parallels Desktop za peníze umí Direct X, zkusit můžete  VirtualBox zdarma, kde ale podpora grafiky není cílem a podle toho to vypadá a případně VMware Fusion které není zadarmo. Více v Jak na Mac OS spouštět věci z Windows/Linuxu? Virtualizace pro Mac OS nebo Boot Camp

Nejlepší je použít Boot Camp a na rozděleném disku Macu/MacBooku mít vedle Mac OS ještě čistá Windows (ty spustíte samostatné, Mac OS v té době nebude fungovat, prostě Dual Boot). Ve všech případech to obnáší vlastnictví licence pro Windows. A u Boot Campu ještě dostatečně velký disk aby tam bylo možné mít dva operační systémy

Steam je dobré místo kde objevovat hry přímo pro Mac OS – je tam vlastní kategorie (mac OS ve službě Steam). Jsou tam hry zdarma i placené. stačí začít zkoumat.  Chvíli to mimochodem vypadalo že pro Catalynu Steam nebude, ale nakonec to dali dohromady (problém s 64 bity). Nečekejte ale zázraky, většina her pro Windows nemá Mac OS verzi.

Ze Steamu tak například můžete mít Mafia III: Definitive Editon, Terraria, Sid meier’s Civilization VI, The Witcher 2, The Elder Scrolls Online – Greymoor, Euro Truck Simulator 2, Mafia III, Portal 2

World-of-Warcraf-Launched

Samostatné existuje můj oblíbený World of Warcraft má nativní 60 GB velkou instalaci. A sice je to trochu opruz to stáhnout (a ještě větší opruz to nainstalovat), ale pak to funguje (na MacBook Air 2020) skvěle.

Budete-li na Steamu hledat nějaké free: CS:GO a třeba Dota 2.

TIP:  Kde získávat PC hry zdarma?Jaké dobré hry zdarma si pořídit (pro Windows)? můžete samozřejmě také využít pro inspiraci

Přímo pro Mac OS existuje i mé milované LOTRO.

World of  Tanks také umí Mac OS byť verzi pro Mac OS přímo nemá a rozhodně nedoporučím se to pokoušet instalovat – nefunguje to a odstranit to je horor. Jdou na to totiž tak, že do počítače dorazí speciální verze CrossOver (což je jinak dobrá virtualizace) ale nefunguje to. Dlouhodobě s tím jsou zjevně pouze problémy.

Mimo Steam si můžete vyzkoušet klasiku  Dwarf Fortress či Eve Online. Ta posledně jmenovaná je od října 2021 dostupná v nativní Mac OS podobě, tedy není nutné se trápit s emulací. V Mac App Store nehledejte.

Minecraft v originální podobě umí Mac OS, vedle Windows i Linuxu.

Zkusit můžete Fortnite, Heartstone a League of Legends. A vlastně třeba i Star Craft II  co je zdarma a Diablo III co ale zdarma není.

2020-05-22 17_37_45-Games - Mac App Store Downloads on iTunes
Mac App Store na počítači. Nefunkční. Ale nikomu to asi nevadí

V Mac App Store je z těch známějších například Firewatch.

Na Mac App Store je zábavné, že se můžete na kategorii Games zkusit podívat na webu, ale k ničemu to není. Nefunguje to.

Takže to spíš dělejte přímo v Mac OS, jen nechtějte hledat hry zdarma, tohle taky Mac App Store přímo  neumí. Dá se to ale obejít přes Objevování -> odrolujte na Nejlepší bezplatné aplikace a hry -> Zobrazit vše -> Všechny kategorie změnit na Hry.

Navíc je tam trochu komplikace v tom, že Apple tlačí Apple Arcade, hry za měsíční předplatné.

Mac-App-Store-Zebricky

PS: Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS