@365tipu

TIP#1626: Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)

U tak trochu seriálu o přechodu na Mac OS z Windows (začíná Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) a další díl je Pokračujeme v nastavování (2)) jsem si nebyl vůbec jist počtem pokračování. Mezitím totiž vyšlo několik tipů co se věnují zcela konkrétním věcem (a nesouvisejí příliš s přechodem). Jeden nový díl je ale vhodné napsat, byť se také nemusí nutně týkat přechodu. Bude se věnovat aplikacím co si pro Mac OS budete určitě chtít pořídit. A začne těmi, na které jsem byl zvyklý (a intenzivně je používám) na Windows.

LastPass najdete klasicky v App Store. Pro mne je pohdstatný, mám v něm všechna hesla uložená už několik let na všech počítačích s Windows, měl jsem ho i na Androidu a mám ho i na iPhone/iPadu. Fungovat vám pak bude snadno v Chrome (kam se v mém případě už rozšíření dostalo přes synchronizaci profilů).  LastPass se i  klasicky objeví i v liště jako ikonka (vpravo nahoře). Alternativa například 1Password a MacOS má vlastní Keychain/klíčenku.

Firefox v Mac App Store nenajdete. Musíte přímo k Mozille na mozilla.org a stáhnout DMG (image). Pokud už máte Chrome, tak aspoň normálně vidíte co a kolik se stahuje.  Pokud se rozhodnete pro instalaci přes homebrew (o tom později v samostatném tipu a malinko o pár odstavců níže), tak brew cask install firefox

TIP: Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace pomůže pokud vám není jasné jak je to s pořizováním aplikací pro Mac OS.

Spotify také není v Mac App Store, takže opět stahovat z www.spotify.com nebo také Homebrew. Spotify z webu bude ZIP – ten můžete otevřít a Install Spotify spustit. Teprve potom se stáhne vlastní Spotify (a není malé).

Homebrew najdete na brew.sh a instalací se naučíte používat Terminal (ten je v Launchad -> Other/Jiné). Při instalaci mimochodem zadejte heslo pro počítač a nikoliv pro Apple ID. Homebrew je prostě správce balíčku (package manager) co se nachází v každém Linuxu (a nedá se bez něj moc dobře existovat). Pro detailnější návod skočte do K čemu je na Mac OS dobrý homebrew. Jak to nainstalovat, používat i aktualizovat a Užitečné balíčky, které si můžete na MacOS pořídit přes Homebrew

Bude pár aplikací, pro které na OS X asi hned tak nenajdu náhradu – Microsoft Expression Web 4 (HTML WYSIWYG Editor, ten mi prozatím hodně chybí), ThumbsPlus Pro (správa a základní práce s obrázky, ale zatím to vypadá že tohle Mac OS nahradí). Takže k těm se ještě budeme muset vrátit.

Snímek obrazovky 2020-05-20 v 18.33.50 (kopie)

Google Disk/Drive je zásadní věc, všechno co dělám se odehrává v GSuite (platím si) a přechod na Apple neznamená, že tohle budu opouštět. Google Disk samozřejmě také nenajdete v App Store. Musíte opět pořídit u Google a dobrá volba pro notebook je varianta Streamování z Disku. Instalace je tam trochu komplikovanější – po stáhnutí DMG spustit skript (jo některé věci dostat na Mac není jednoduché). Jednodušší ale může být jít do klasického Backup and Sync/Zálohování a synchronizace kde se stahuje jenom DMG a žádné skripty neřeší.  Google Disk bude také mít ikonku v liště (vpravo nahoře). Po spuštění a přihlášení nezapomeňte správně nastavit synchronizaci – zejména do notebooku, protože tam asi nechcete syncovat všechno.

Dropbox také není v App Store. Přes Homebew bew cask install dropbox nebo stáhnout přímo u Dropboxu. I tady dejte pozor co chcete případně synchronizovat.  Osobně ho už aktivovat nemohu, neplatím ho a omezení na pouze tři zařízení aktuálně znamenají, že na MacBook ho nemohu dát. Musím se časem podívat co můžu vyházet a případně ho dát i na MacBook (místo Windows notebooku).

Zoom nepřekvapí, také není v Mac App Store. Takže musíte do Zoom Download Center. Tady pro změnu získáte PKG. Takže stáhnout, otevřít a pokračovat.  

Skype také nenajdete v App Store. Takže třeba „brew cask install skype“ nebo přímo na Skype webu, tedy skype.com (DMG).

Překvapení se objeví u One Drive, ten v Mac App Store je. I tady dejte pozor co chcete případně synchronizovat. Zde je dobré aktivovat dostupnost „na vyžádání“.

Duet (mám koupený pro Windows) kde by nově by Mac OS měl umět používat iPad jako další displej sám od sebe (později zjišťují že mám o rok starší iPad než je to možné). Duet každopádně funguje, tedy po připojení kabelem, zcela skvěle. Kdybych chtěl po Wi-Fi, tak bych musel koupit další (roční) licenci.

TIP: Pokud hledáte jiné (a další) software pro Windows, Android, iOS tak jděte do Nepostradatelné software pro počítače, telefony, tablety či prohlížeče

GIMP co znáte z Windows existuje i pro Mac, takže je to dobrá cesta jak používat (aspoň chvíli) něco co znáte.  www.gimp.org/downloads. Množství základních věcí s obrázky ale umí Mac OS přímo. Gimp je dobrá cesta jak nemuset řešit drahé věci jako Photoshop – ale i tady je pro Mac podstatně lepší a přístupnější řešení – Affinity Photo, Affinity Publisher a Affinity Designer je asi tak nejlepší volba pokud chcete profesionální alternativu pro Adobe věci. Musíte ale koupit.

Microsoft Remote Desktop je v App Store a jak název napovídá, je to pro vzdálený přístup na počítače s Windows. Takže můžete na Macbooku mít plochu Windows 10 počítače.

Microsoft Office 365 (dnes už tedy Microsoft 365) je také v App Store. Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote (a OneDrive) a paradoxně ne Teams. Zdarma je ovšem takový ten klasický poněkud podfuk, bez placení můžete používat jenom pro čtení. Pro plné využití je nutné platit předplatné. Tady nezapomenout – v Pages, Numbers a Keynote můžete otevírat i ukládat soubory pro Microsoft Office. Další možnou variantou je Google Docs (webová podoba) a starý známý OpenOffice.org (stahujte zde protože v Mac App Store ho samozřejmě nenajdete). Dobře vypadá i zdarma dostupný OnlyOffice (stažení zde).

Klasické věcí jako Kalendář, Mail, Kontakty, Přípomínky a Poznámky jsou přímo součástí operačního systému, ale v řadě případů existuje podstatně lepší alternativy (najdete je právě pod odkazem v tomto odstavci).

TIP: Starší Tipy na užitečné software pro MAC OS X obsahují další užitečné software pro Mac OS. Časem bude nutné tyto poněkud samostatné tipy sloučit do jednoho „velkého“ nového. Ale to až později.

Pocket (App Store) je věc, která určitě nesmí chybět. Mám ho všude. A dá se do něj odesílat přes sdílení.

Twitter (App Store) možná ani ne tak pro používání (používám TweetDeck, ani na Windows jsem Twitter aplikaci nepoužíval), ale pro možnost sdílet na Twitter přes sdílecí dialog. TweetDeck lze mimochodem mít také jako aplikaci (App Store), ten ale sdílecí dialog neumí (je to webová aplikace).

Reeder 4 vypadá jako zajímavá RSS čtečka, ale stojí 10 USD. Takže to ještě bude chtít hledat něco jiného. Otázka je, zda budu potřebovat – Feedly se dá používat i jako čtečka, na počítači asi v rozumné podobě (v prohlížeči).  Navíc stejně většinu věcí čtu v Newsify na iPadu/iPhone. To ostatně v únor 2021 přišlo i s verzí pro MacOS.

V Mac App Store najdete Slack a některé další věci jako Messenger, Telegram (kde ale je možná lepší mít plnou neomezenou verzí přímo od Telegramu), WhatsApp Desktop, Basecamp na přímo, Facebook můžete mít také (k tomu nevidím moc důvod) ale co chybí je Instagram (přitom pro Windows aplikací mají).

Bittorrent klient možná Transmission, ale toto potřebovat nebudu. Stahování P2P nechávám na Synology.

VLC v App Store není, takže stáhnout DMG.

The Unarchiver z Mac App Store protože potřebujete něco na RAR a další typy archivů (Mac sám umí jen ZIP)

AHK pro Mac OS neexistuje, ale alternativ je několik, viz Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander

Zálohování je sice možné přes Time Machine ale ta vám například neumožní vytvořit bootovatelný disk se vším co máte v MacBooku. Na tohle třeba Carbon Copy Cloner. K Time Machine viz Jak zálohovat Mac OS pomoci Time Machine

Do začátku by to stačilo, pokračování v nějakém dalším díle a případně se můžete vydat do Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku

Další tipy na aplikace najdete v Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace

PS: Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky