@365tipu

TIP#1642: Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace

Předchozí díl s těmi nejzákladnějšími aplikacemi (a není jich málo) najdete v Potřebné a obvyklé aplikace (3). Navíc je tu pár let starší přehled v Tipy na užitečné software pro MAC OS X. Takže pokud nevíte co si na MacBook pořidit, tyhle tři články obsahují hodně dobré inspirace.

Nezapomeňte si po instalaci MacBooku spustit Mac App Store, kliknout na vaši ikonku dole vlevo – objevíte tam, že máte připravené iMovie, Numbers, Pages, Keynote a GarageBand. Jsou již v počítači, ale musíte si je přiřadit v App Store kvůli aktualizacím.

Numbers je tabulkový editor (alternativa pro Excel, Pages je textový editor (alternativa pro Word) a KeyNote je prezentační software (alternativa pro PowerPoint). iMovie je na střih filmů (a ten se vám může hodně hodit). GarageBand je obskurní hudební aplikace.

Amphetamine najdete v Mac App Store a slouží k tomu, abyste mohli zaklapnout víko a MacBook se neuspal. Vhodné když připojíte dva displeje, externí klávesnici a myš a chcete v klidu pracovat. Nutno dodat, že by se Mac Book neměl uspat v okamžiku kdy máte připojený externí monitor.

Parallels Desktop 13 (placené za cca 80 USD, www.parallels.com) zajistí (nejen) Windows 10 na Mac počítači. Tedy ještě musíte mít Windows 10 licenci. Můžete ale provozovat virtualizované i jiné operační systémy – Chrome OS, Debian, atd. K tomuto tématu se samozřejmě ještě vrátíme.   Zdarma dostupná méně „vychytaná“ varianta je Oracle VirtualBox. Řeč o virtualizaci je i v Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku a hlavně v Jak na Mac OS spouštět věci z Windows/Linuxu? Virtualizace pro Mac OS nebo Boot Camp

Atom coby programátorský editor. Z atom.io. Ale těch možností je více – čím dál tím lepší Visual Studio Code, Sublime Text, Komodo Edit či BBEdit. No a vlastně klasiku GNU Emacs. Kupa dalších v Jaké jsou (nejen) v Linuxu alternativy pro Notepad++? Editory pro programátory

TIP: Užitečné balíčky, které si můžete na MacOS pořídit přes Homebrew

Alfred 4 je spouštěč aplikací a vyhledávání a jde (no, snaží se) podstatně dál než Siri a Spotlight. Možná stojí za vyzkoušení. Hlavně si dejte pozor ať máte opravdu čtvrtou verzi (v květnu 2020 aktuální) protože ty předchozí toho umí podstatně méně. Viz též Spotlight na Mac OS. K čemu to je a čím to nahradit

Bartender 3 je taky dobré zkusit pro reorganizaci zmatku v menu (to je ta věc nahoře na dispeji) a na displeji. Ale pozor, placené po 4 týdnech. Trial verze k dispozici.

Magnet usnadní mít vedle sebe víc oken. Pokud tedy něco takového máte v oblibě. Já ne, já většinu oken mám celoobrazovkových. Placené, 49 Kč. A za tuhle cenu to rozhodně stojí, takže to byla první aplikace co jsem na Mac OS koupil. Případně Moom je z podobné kategorie jako Magnet a má některé docela pěkné věci (třeba menu pod zeleným buttonkem). 10 dolačů. Třetí zajímavá možnost je Rectangle co přinese na Mac to co už dávno umí Windows. A navíc zadarmo a Open Source. Další možnost je Window Manager (229 Kč) zajímavý tím, že umí třetiny displej, takže se hodí pro velké (ultra široké) displeje.

HazeOver umí jedinou šikovnou vychytávku, potlačit jas neaktivních oken (a plochy). Uvidíte tak lépe jaké okno máte aktivní. S příchodem Big Sur ještě více potřebné než dříve.

TIP: V Tipy na užitečné software pro MAC OS X je pár desítek dalších užitečných aplikací z dřívější doby.

Kodi je ve staré známé DMG podobě, tohle v Mac App Store asi hned tak nebude. Pokud máte doma filmy a seriály, tak Kodi je dobrá cesta jak na ně koukat na Macu (můžete je mít i na disku v MacBooku/Macu).  Jak na to najdete v Kodi aneb jak na filmy a tv seriály i v počítači i na televizi

Plex Media Server si stáhnete jako ZIP a nic vám nebrání si z Mac Booku či Mac počítače udělat server pro streaming filmů a seriálů a také se na ně dívat. Stejně jako na Windows se k Plexu přistupuje přes prohlížeč a na dalších zařízeních to mohou být aplikace (pro Samsung chytré televize například). Pozor na to, že existuje ještě Ples klient, z toho server neuděláte. A při zprovoznění Serveru budete asi zápasit s připojením síťových disků (k tomu se také vrátím).  K tématu případně viz ‣ Jak na filmy a TV seriály

Snímek obrazovky 2020-05-20 v 20.10.51 (kopie)

Little Snitch je trochu dražší (45 Eur) ale tohle je jedna z nejlepších pomůcek – řekne vám kolik dat teče nahoru a dolů, jaké procesy/programy je používají a navíc umožňuje řídit kdo smí či nesmí komunikovat. A ještě k tomu dostanete světovou mapu a může obdivovat kam všude váš počítač komunikuje. Pokud za to nebudete chtít platit tak je tu zdarma dostupné LuLu co není tak „fancy“ ale umí to podstatné.

Snímek obrazovky 2020-05-20 v 21.00.24 (kopie)

Monitorování kvality a rychlosti sítě možná Peak Hour (na obrázku nahoře) a PingPlotter vypadá také dost užitečně. Jedna z populárních pomůcek j TripMode (379 Kč za jednu licenci). Další tipy najdete v Monitorování provozu na síti a (aplikační) firewally na Mac OS

Když už jsme u těch síťových věci, tak něco dalšího užitečného najdete v K čemu slouží příkaz ping, co je to ping plotter a k čemu se to hodí?

Pokud hodně používáte webové aplikace tak zkusit Fluid. Promění je v aplikace – budou mít vlastni ikonu, okno.

Clipboard Center (7 USD) rozšiřuje možnosti Schránky o to co už Window chvíli umí – historii, lepší Copy/Paste a řadu dalších věcí. Poměrně dobře vypadá i iClip (14.99 USD).

Užitečné pro copy/paste je i Pure Paste. Umožňuje paste s odstraněním formátování.

BetterTouchTool  (8.50 USD, 45 dní trial) pro lepší nastavování klávesnicí, myší, trackpadů a zkratek, aktivit a dalších věcí.

TIP: Awesome macOS open source applications na Githubu je užitečný přehled Open Source pro Mac OS

Pokud používáte MacBook pro čtení, tak by vám mohlo vadit, že když se dlouho ničeho nedotknete, tak se uspí. Řešení nabízí KeepingYouAwake

Nestačí-li vám pro práci se soubory Finder tak je tu Core Filepane. Velmi zajímavě vypadá Commander One – zdarma v Mac App Store, některé funkce se ale potom musí přikupovat.

Pro synchronizaci složek mezi počítači a zařízeními je dobré že Resilio Sync existuje i pro Mac OS, Používám, viz Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači?

TinkerTool je velmi užitečná pomůcka pro změnu řady nastavení.

IINA je zajímavě vypadající mediální přehrávač.

AltTab je Alt+Tab z Windows ale pro Mac OS.

OverSight se už objevil v Jak zjistit, že někdo cizí používá můj webcam (kameru na počítači, notebooku. mobilu či tabletu). jedna z možností jak hlídat, jestli něco nespustilo kameru bez vašeho vědomí.

Hazel je automatizační nástroj, který se objevil už v Jak mohu nějak automaticky třídit, přesouvat a zpracovávat soubory?

Pokud máte MacBook s TouchBarem a chcete ho schovat, tak Hide My Bar.

Jaké aplikace si na Mac OS pořídit pro snímání obrazovky? Pokud vám nevyhovuje jak umí screenshoty dělat přímo Mac OS tak je to snadné. Najděte něco lepšího.

Povedená maličkost je Magic – zdarma dostupná aplikace, která TrackaPad promění v plochu, na které můžete malovat. Ideálně samozřejmě s pomocí pera.

Pro lepší práci s myší a i nějaké vychytávky co Mac přímo neumožňuje zkuste BetterMouse.

Pokračování najdete v Zprovoznění MacBooku: Život s Dockem a aplikacemi

PS: Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky