@365tipu

TIP#1746: Zprovoznění MacBooku: Život s Dockem a aplikacemi

Když jsem na jaře pořídil první Mac v životě a začal ho poznávat tak vznikla řada tipů pro ty, co jsou v podobné situaci a zejména pro ty, co přecházejí z Windows. Tehdy jsem rozepsal právě tento tip a nějak na něm z záplavě dalších zapomněl. Takže s odstupem pár měsíců je tu. Trochu poupravený a doplněný. A je pokračováním Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace

Poskakující ikonky

Windows mají přesýpací hodiny a je to terčem vtipů a nadávek. Na Macu budete mít poskakující ikonku v Docku. Občas to znamená, že aplikace vyžaduje vaší pozornost, ale hlavně ikonka aplikace v Docku poskakuje, když ji spouštíte poprvé a žádná možnost jak něčemu věnovat pozornost není. Problém je, že nevíte jak dlouho bude poskakovat, co bude dělat, jestli vůbec něco dělá, jestli se to někde nezaseklo.

Ve skutečnosti existuje ještě další pokračování  přesýpacích hodin – ten když se kurzor změní v barevné otáčející se kolečko – což je ještě horší. V obou případech to klidně může poskakovat/točit se i několik minut. A občas to pokračuje tím, že někde na pozadí čeká spuštěná aplikace na vstup od uživatele. Kterou vám Mac OS na popředí nevytáhne a vy na to musíte přijít sami. Zvykejte si. Tohle je Apple.

Setkal jsem se s tím například při snaze zprovoznit World of Warcraft – tam to vedlo u prvního spuštění k skákající ikonce aby se po minutách objevila žádost o přístup k mikrofonu a následně se začal se točit kurzor, ale aplikace na ploše nebyla. Respektiva byla, ale bez obsahu (průhledné neaktivní okno). Nutno dodat, že zrovna tenhle MacBook Air je vlastně ta nejvýkonnější konfigurace (jen SSD má 512 GB) a „na omak“ je to ve všem velmi příjemné svižné.

Tahle zkušenost byla velmi zvláštní. Po minutách se WoWko spustilo a začalo přehrávat úvodní video, ale to skákalo, objevovaly se barevné mapy, sekalo se, zvuk se opakoval – velmi pravděpodobně se tam pořád na pozadí něco dělo.  Na Mac OS chybí Task Manager v podobě co má Windows – ale to je téma, ke kterému se snad ještě vrátíme (je tady Monitor Aktivity, ale není tak komfortní a je dost zábavný ukazováním, že WoW vytěžuje 103.5 procenta).

U Blizzardiho Agenta pro aplikaci se navíc objevilo 100% využití CPU (dobrý test jestli fungují větráky, umí to dělat dost rámus) – mají tam nějakou podivnou chybu, jakmile omezíte šířku pásma stahování, tak vyletí CPU na maximum, stačí to neomezovat a využití je minimální.

Dock je rozhodně užitečná věc

Dock je místo odkud budete spouštět aplikace. Je dobré si tam nechávat to co používáte nejčastěji. Ve Windows je mu ekvivalentní lišta s aplikacemi (Panel nástrojů). V Docku se ale navíc objeví i spuštěné aplikace a je tam i Koš a Stažené/stahované soubory.

Otevření aplikace se děje kliknutím na její ikonku.

Otevření souboru v aplikaci se děje přetažením ikonky souboru na aplikaci v Docku. Také vlastně nic nového.

Ukázat položku z Docku ve Finderu pomocí Command + kliknutí na ikonu.

Přepnutí na předchozí a skrytí aktuální aplikace pomocí Alt/Option + kliknutí na aktuální. Abych pravdu řekl, tohle jsem našel v manuálu a moc to nechápu.

Přepnutí na jinou aplikaci a skrytí všech ostatní pomocí Alt/Option + kliknutí na tu kam chcete přepnout.

Control + kliknutí zobrazí nabídku (kontextové menu).

Vynucené uzavření buď z vyvolaného menu nebo Command/Ctrl + Option/Alt + kliknutí

TIP: Dock pro Windows či Linux? Mrkněte do Jak si pořídit spouštěč aplikací co mají uživatelé na MAC OS? Dock pro Windows či Linux

Položky v Docku

Do Docku se položky přidávají tím, že je tam přetáhnete (není to přesun, v Docku je jen „zkratka“, zástupce).

Na Docku najdete dvě oddělovací čáry – levá část je pro aplikace, pak jsou nedávno použité aplikace plnící se automaticky a pak (napravo) je prostor pro soubory a složky (je tam trvale Koš).

V kontextovém menu aplikací v prostřední (automaticky plněné) části je ve Volby i Ponechat v Docku – tímto způsobem si je můžete přidat do Docku tím, že je spustíte a přes menu přidáte.

Odstranění položky je přetažením pryč z Docku. Musíte táhnout dostatečně daleko, objeví se Odstranit a je hotovo.

Pokud se vám pořadí v Docku nelíbí, tak přetahováním upravujte. Finder (první) a Koš (poslední) nelze přesunout.

Stahování je složka umístěná v Docku – složky v Docku se zobrazují jako sada souborů. Nevím jestli tomu někdy přijdu na chuť, navíc u Stahování je velmi špatně vidět jestli se daná věc stahuje a jak dalece už je stažená. Nemluvě o tom, že ten děsně cool způsob jak to zobrazují je zoufale nepoužitelný.

Minimalizované aplikace se objeví v pravé části Docku – což v praxi znamená, že v Docku klidně mohou být dvakrát, ale v pravé části není jejich ikona, ale miniaturizovaný náhled. Po obnovení se ikona z pravé části ztratí.

Dock jde ovládat z klávesnice – dostanete se do něj přes Control+F3 (Control + FN + F3 na MacBooku) a pak už můžete jezdit šipkami a Enter/Return otevřít.

Menu ikonek v Docku má navíc různé volby podle toho jakou aplikaci jde. Občas se vyplatí si to prostudovat. Třeba u Monitoru Aktivity to umožní otevřít extra okna s grafem CPU – což můžete udělat i z Menu při otevřené aplikací.

Tečka pod ikonkou v Docku znamená, že tato aplikace je spuštěná. Ale o tom ještě o kousek dále detailněji.

TIP: Jak na Mac OS resetovat Dock

Přizpůsobení Docku

Nastavení klasicky najdete v Jablíčko -> Předvolby systému/System Preferences -> Dock.

Můžete změnit Velikost – jde to udělat i myší, stačí popotahovat za dělící čáru.

Na dělící čáru jde tak Control + kliknout a zobrazí se menu pro některá nastavení

Lze změnit umístění – pouze ale vlevo, dole nebo vpravo. Nahoru Dock umístit nemůžete (na Windows mám už roky lištu nahoře místo dole), ale asi je to logické, protože nahoře je napevno menu. Můžete to udělat i myší – Shift + click na některý z oddělovačů a přetažením. Na druhou stranu, alternativní Dock aplikace (budou v některém z příštích typů) umí být i nahoře.

Plus je tam ještě pár dalších nastavení (třeba můžete vypnout zobrazování posledních aplikací v Docku, ale je to užitečná funkčnost, stejně jako nastavit skrývání Docku když ho nepotřebujete a můžete vypnout i poskakování ikonek).

Dejte si do Docku složku s Aplikacemi. Budou lépe po ruce.

Dock přímo neumí vlastní složky s více aplikacemi ale můžete to tak trochu obejít. Vytvořte si složku (třeba v ~/Applications což není Applications) a do této nové složky si přes aliasy (zkratky) přidejte aplikace, které chcete mít pohromadě (držte Command při přesouvání ikonky). Poté složku odložte na pravou stranu Docku (tam jdou dávat složky). Pak už stačí kliknout a otevře se vám složka se všemi aplikacemi. Může to být třeba i složka s dokumenty, projektová složka.

Poněkud nejasné indikace na ikonách

Červený odznak znamená, že aplikace potřebuje provést nějaké akce v samotné aplikaci nebo Předvolbách systému. U App Store to bude nejčastěji číslo v červeném kroužku ukazující kolik aplikací čeká na aktualizaci.

Ikona s otazníkem znamená, že jste smazali aplikaci ale v Docku zůstal její zástupce.

Černý bod pod ikonou ukazuje, že tato aplikace běží. V Předvolby Systému/System Preferences -> Dock se to dá vypnout (Zobrazit indikátory pro otevřené aplikace). Pokud se divíte proč Finder má neustále černou ikonku tak je to jednoduché, Finder se nedá zavřít (je ekvivalentem Exploreru/Průzkumníka ve Windows).

S těmi černými body je to takové zvláštní. Spustíte (například) Terminal, tím pádem se přidá do Docku a je tam s černou tečkou. Pak Terminal zavřete (červenou ikonkou) a přesto tam stále je ikonka i s černou tečkou. Abyste tu aplikaci opravdu ukončili tak musíte v Docku v jejím menu vybrat Ukončit, protože jste ve skutečnosti jen zavřeli okno, ale nezavřeli aplikaci.

Další nedostatky a jiné varianty Docku

Jeden nedostatek jsem už zmiňoval, Dock nejde mít nahoře. A souvisí s tím jiný zásadnější nedostatek, na více displejích je dock umístěný vlevo či vpravo na všech monitorech vlevo či vpravo. Moc smysl to opravdu nedává.

Stejně tak u více displejů narazíte na to, zda Je možné mít MacOS Dock na jiném displeji? Nebo na více displejích současně?

Chybí i možnost v Docku vidět víc oken co má aplikace otevřená – ve Windows v liště je to běžné a dost důležité.

K čemuž je nutno dodat, že Dock je koncept, takže nic nebrání si pořídit nějaký lepší a lépe vyhovující (jde to i pro Windows i Linux a vrátíme se k tomu). Samozřejmě narazíte na to, že Apple vlastní Dock neumožňuje vypnout, tady se totiž chová jako Microsoft co do Windows zabudovával Explorer/Průzkumníka tak dlouho, že to už nikdy nepůjde oddělit.

Jediné co s klasickým Dockem můžete udělat je aktivovat schovávání a nastavit velmi dlouhý interval pro zobrazení (v Teminal „defaults write com.apple.dock autohide-delay -float 1000; killall Dock„). Pak už můžete zkusit něco jako TabLauncher, ActiveDock, uBar, HyperDock, Dockey, Overlofw 3 a samozřejmě náhradou může být i Alfred (byť ten je spíše náhradou pro Spotlight). Další najdete případně v Jaké jsou alternativy pro Dock v Mac OS

TIP: V  Jak na Mac OS najdete další tipy a triky pro Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky