TIP#219: Proč mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře. A co s panely ve Windows 10

Ve screenshotech z uplynulých dnů týkajících se Windows 10 jste si mohli všimnout, že panel (lištu) nástrojů, který je normálně dole, mám ve skutečnosti nahoře. Pár lidí se na to ptalo, takže je to možná dost vhodné téma. Ale protože určitě ne jenom toto samotné, tak přidám ještě to, jak je to s lištou nástrojů (hlavním panelem) ve Windows 10. Ale zpět k tomu, proč mám tenhle nástroj nahoře.

Důvod je prostý, protože nahoře jsou všechny menu, záložky, ovládací prvky všech programů, chytáte tam vršek okna při jeho přesunech, jsou tam minimalizační a zavírací prvky. Protože kurzor myší se většinou nachází nahoře. A to je v zásadě všechno. Vzniklo to tak, že mi jednoho dne došlo, že je to vlastně dost divný nápad, neustále sjíždět dolů, přes celou obrazovku, pokud chci něco pustit. A dal jsem lištu/panel nahoru a od té doby to takhle mám všude.

2015-08-07 07_20_14-Greenshot

Je k tomu možná ještě vhodné zdůraznit, že já vlastně prakticky nepoužívám plochu (desktop) a po přechodu na Windows 8 jsem přestal používat Start tlačítko (protože tam žádné nebylo). A už dlouhé roky používám tenhle snadno dostupný prostor tak, že do tam mám naskládané ikonky všech programů, které používám. To co používám jednou za hodně dlouho, to pak mám, samozřejmě, na ploše. A to co prakticky vůbec nepoužívám, to se prostě najde až když je to potřeba.

Když jsem si o liště nahoře nedávno dopisoval s lidmi reagujícím na Twitteru, tak zaznělo, že je lepší ji mít vlevo. Tady přiznám, že jsem to taky zkoušel, ale mělo to pár zásadních problémů – ten hlavní, že tam není dostatek prostoru (je to příliš krátké). Ten druhý že se mi lépe orientuje v té vodorovní podobě.

Druhá věc k liště je ještě ta, že ji neschovávám, nechávám ji setrvale vidět. Je tak malá, že to nemá smysl, navíc případná schovaná lišta mi dělala neplechu v tom, že jsem tam často zajel nechtěně kurzorem a místo kliknutí na menu nebo záložku se mi připletla lišta. Teď se to nestává. A taky není vůbec marné to, že vidím kolik je hodin.

Poznámka. Podobně jako u Jeden výrazně velký displej nebo dva široké displeje (monitory)? je i otázka toho kde a jakou mít lištu věcí toho, jak se komu bude co lépe používat.

Lišta ve Windows 10? Pár změn tam bude

Windows 10 přinesly nové označení toho, že něco z lišty je spuštěno – na screenshotu jsou to ikonky s pruhem nahoře. Docela to funguje, jen je potřeba si na to zvyknou.

2015-08-05 15_06_20-Když kliknete pravým tlačítkem na lištu , tak se dostanete k nastavení. Můžete, stále jako předtím, mít více panelů nástrojů, jedním z předdefinovaných je i desktop (takže si na lištu můžete připnout vše co máte na ploše, ehm), můžete tam pověsit hledání. Můžete potlačit zobrazení vyhledávací ikonky, potlačit zobrazení tlačítka pro přehled úkolů (ploch a virtuálních ploch, tenhle překlad je bohužel absurdní), potlačit či zobrazit tlačítko pro dotykovou klávesnici.

Vyvolané menu můžete využít pro okamžité přeházení oken (zvláštní funkčnost, nepamatují si, že bych ji kdy využil) případně všechna okna minimalizovat a zobrazit plochu. Stejně jako dříve odtud můžete vyvolat správce úloh. A samozřejmě, odemknout či zamknout – to abyste si případně lištu mohli přetáhnout na jinou část obrazovky (ano, tak se to také dělá).

2015-08-05 15_09_28-Vlastnosti hlavního panelu a nabídky Start

Poslední volba, Vlastnosti, toho nabízí trochu víc (a opět se zde objeví původní Control Panel z předchozích Windows). Tady najdete skrývání hlavního panelu, přepnutí mezi malými a velkými tlačítky (já používám ta malá). Můžete zde změnit umístění panelu (bez přetahování a odemykání), nastavit jak se chovají tlačítka (seskupování, praktická záležitost), přizpůsobit oznamovací oblast (což vás mimochodem odvede do nové podoby Control panelu). A také zapnout či vypnout náhledy na okno.

TIP: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Podstatnou novinkou ve Windows 10 je, že konečně můžete mít lištu přizpůsobenou více monitorům (korekce: ve Windows 7 zcela marné, ve Windows 8 postupně lepší) – já osobně ji mám na obou LCD, stejně jako všechny tlačítka  i seskupování mám na obou LCD stejně.

Pak tam ještě najdete záhadné „Při kliknutí pravým tlačítkem do levého dolního rohu nebo stisknutí klávesy Windows+X nahradit v nabídce příkazový řádek prostředím Windows PowerShell“ – ve skutečnosti jde o kliknutí pravým tlačítkem na Start knoflík (takže v mém případě v levém horním rohu). A celé je to jenom o tom, že to vymění jednu položku v tam zobrazeném menu.

TIP: Jak ve Windows 10 vidět všechny ikonky v panelu nástrojů? Jak skrýt nechtěné?

Třetí ze záložek v Nastavení je mimochodem totéž co první volba („Panely nástrojů“) přímo na liště. Tj. můžete si tam přidat Adresu, Odkazy, iTunes, Zune, Plochu (aspoň v mém případě, tipuji že iTunes a Zune se tam připletly odjinud). A pokud jste si vytvořili vlastní, tak samozřejmě i ty.

Měli byste vědět, že individuální nastavení dostupné přes pravé tlačítko na liště je dostupné pro každý panel zvlášť, takže můžete mít na jednom nastavené některé věci jinak než na druhém.

Pokračovat můžete třeba do Jak si usnadnit život při používání Windows na více displejích? Případně, pokud vás zajímav MAC (a Mac OS) tak do Jak na Mac OS zacházet s plochou?

TIP: Dock pro Windows či Linux? Mrkněte do Jak si pořídit spouštěč aplikací co mají uživatelé na MAC OS? Dock pro Windows či Linux