Jak se zachází s dlaždicemi ve Start menu ve Windows 10?

V Co byste měli vědět o novém Start Menu ve Windows 10? se toho o novém START menu dozvíte více, ale možná je čas se podívat přímo jenom na práci s dlaždicemi, byť právě zmíněný tip ji částečně řešil. A začneme hezky od začátku a půjdeme krok po kroku. A až dojdete na konec, tak je tu ještě Co je nového ve Start Menu ve Windows 10 Creators Update? (protože v dubnu 2017 jsou tu nové Windows).

Velikost START menu můžete změnit tak, že prostě začnete popotahovat za hranu nebo roh. Má to svá omezení, takže pokud chcete aby Start menu byl na celou obrazovku, tak musíte do Nastavení -> Přizpůsobení -> Start a tam „Používat celoobrazovkovou nabídku Start“ (viz též Jak mít Start menu ve Windows 10 na celou obrazovku?)

START menu se proměni v celoobrazovkové i poté, co přepnete do tabletového režimu. Viz Přepněte si Windows 10 do tabletového režimu i na klasickém počítači.

START menu je rolovací, tedy můžete ho udělat větší než je jeho prostor, ale v zásadě se roluje nahoru/dolů, což je změna oproti předchozím dlaždicím. Skutečně NELZE přidávat dlaždice doprava, tak aby rostlo jiným směrem.

2015-08-23 14_47_55-Nastavení

Měnit barvu a vzhled START menu můžete v Nastavení (Win +I) -> Přizpůsobení -> Barvy. Ale připravte se na to, že je to značně hloupé, omezené a nedává to smysl. Můžete se zbavit výběru barvy podle toho co Windows odvodí z pozadí na ploše (pak budete moci ručně vybrat jednu barvu), můžete nechat START menunu v zásadě jednobarevné a můžete START zprůhlednit.

Práce se skupinami dlaždic

 • Dlaždice je možné přesouvat a můžete je seskupovat do skupin. Prostě dlaždici popadnete a přetáhnete někam jinam – pokud ji vložíte do prostoru existující skupiny, tak půjde tam, pokud ji vložíte mimo (nejlépe na konec), můžete si založit novou skupinu. Dlaždice je možné dávat i „na půl cesty“, nenechte se  omezovat naznačenými čtverci.
 • Skupiny je možné pojmenovat, buď tak že kliknete do prostoru nad skupinou nebo na „tři čárky“ vpravo v prostoru nad skupinou.
 • Celou skupinu je možné přesunout, stačí ji „vzít“ právě za její titulek (prostor nad skupinou) a přetáhnout kamkoliv.
 • Zrušit/Smazat skupinu je podle všeho možné jenom tak, že z ní odstraníte všechny dlaždice.

Práce se samotnými dlaždicemi

Windows-10-tablet-dlazdice-ovladani

 • Dlaždice mají kontextové menu, stačí pravým tlačítkem kliknout (na tabletu dlouze podržet a vybrat si volbu k vidění ve spodním pravém rohu). Screenshot výše je mimochodem z tabletu.
 • V kontextovém menu můžete měnit velikost dlaždice, pokud to její aplikace podporuje (Změnit velikosti na počítači, na tabletu přímo v menu). Zpravidla je na výběr mezi malé, střední (což je výchozí velikost), široké (dvě střední vedle sebe) a velké (2×2 střední)
 • Pokud to aplikace podporuje, tak mohou být dlaždice aktivní, tj. objevuje se na nich nějaký obsah z aplikace. V řadě případů je lepší aktivní obsah dlaždice vypnout – ani ne tak pro spotřebu baterky/procesoru, ale dost často přestane být možné poznat co ta dlaždice představuje
 • Dlaždici z START MENu odstraníte tak, že vyberete Odepnout od startu (na tabletu je to symbol v horním pravém rohu, na screenshotu výše k vidění u dlaždice pro HERE mapy)
 • Dlaždici do START menu přidáte tak, že si necháte „Připnout na hlavní Úvodní obrazovku“ například v přehledu aplikací ve Start menu. Ano, to názvosloví nemá žádnou logiku
 • Dlaždici ze START menu ještě můžete připnout na hlavní panel (viz Proč mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře. A co s panely ve Windows 10)
 • A to poslední, podstatně a velmi šikovné, z kontextového menu je možné aplikaci přímo odinstalovat.  Podobně jako z položky v novém přehledu aplikací (aplikačním menu). Fungovat to samozřejmě bude jenom pokud má klasický instalační postup.

Hodit se vám bude i Jak ve Windows 10 připnout webovou adresu do Start obrazovky? ale nečekejte, že by to snad bylo jednoduché. A už vůbec nečekejte přejmenovávání, dokonce ani snadné mazání.

Jak se ve Windows 10 zbavit doporučovaných aplikací? zjistíte, že Microsoft umí být pěkně vlezlý a do Windows vám bude přidávat hlouposti a doporučovat záplavy dalších.

Co je nového ve Start Menu ve Windows 10 Creators Update? případně pokračujte dále, pokud chcete zjistit jak se Start menu změnilo s příchodem Creators Update (duben 2017)

A čistě teoreticky, tohle je vše. Pokud snad něco chybí, dejte vědět.