@365tipu

TIP#386: Jak ve Windows 10 připnout webovou adresu do Start obrazovky?

O nové podobě Start menu (ale měli bychom tomu spíše říkat Start obrazovka, protože jsou to dvě věci, menu a obrazovky) je řeč v Co byste měli vědět o novém Start Menu ve Windows 10? a Jak se zachází s dlaždicemi ve Start menu ve Windows 10?. Je tam spousta užitečných věcí, týkajících se samotného START. Jedna z těch dalších užitečných je, že v aplikacích ve Windows (těch přirozených, nativních) je většinou dostupná možnost „Připnout na obrazovku Start“.

V Edge (nástupce Internet Exploreru) tak můžete na Start obrazovku připnout libovolnou stránku, kterou máte právě otevřenou. Přes „…“ v pravé horní části si vyberete právě „Připnout na obrazovku Start“. V Start obrazovce se vám objeví nová dlaždice, která po kliknutí otevře Edge s onou Stránkou.

2016-01-21 07_54_27-Start.png

Špatná zpráva je, že není možné přejmenovat, změnit její název. Pokud tak třeba dojdete do stavu kdy se dvě adresy (stránky) jmenují stejně, není z toho snadná cesta ven. Nelze měnit ani barevnost. Dostupná je pouze možnost vypnout aktivní dlaždici a změnit velikost mezi malá a střední.

Existuje několik návodů, jak přejmenovat dlaždici vytvořenou z Edge. Jeden spočívá v zkopírování dlaždice na plochu, přejmenování a poté připnutí zpět do Start obrazovky. V praxi to ale nefunguje, dlaždice přestane otevírat konkrétní webovou adresu. Další využívá existence Internet Exploreru a je zábavně složitý a výsledek je nejistý (viz níže). Třetí možná cesta by byla využít cmd.exe spouštějící Edge s parametrem pro otevření určité adresy, ale to už vytváříte zkratku/shrotcut vlastní a neřešíme přejmenování.

Co nejde v Edge, jde v Chrome

Pokud myslíte na to, jak to udělat třeba s Chrome, tak je to trochu složitější. Otevřenou stránku z Chrome si můžete uložit na plochu, přetažením (což ale do Start dát nejde) nebo v menu pod Další Nástroje najdete Přidat na plochu (kde pomocí Otevřít jako okno zajistíte, že se to bude otevírat v novém okně a chovat jako aplikace) . Tenhle druhý postup je dobrý v tom, že to můžete dát jak do Panelu nástrojů tak do Start – to první přetažením, to druhé vybráním v kontextovém menu přes Připnout na úvodní obrazovku

2016-01-21 07_56_22-Daniel “Bradbury” Dočekal - Google+.png

A dobrá zpráva je, že tady je pak dostupné Otevřít umístění souboru kde můžete přejmenovat. A nové jméno se použije ve Start obrazovce.

Další prohlížeče

Jde tohle udělat ve Firefoxu? Pokud dobře vidím, tak nikoliv. Neumí totiž to co Chrome, tedy vytváře aplikace. Pokud se dobře pamatuji, tak tohle kdysi uměl Prism, ale mám pocit, že to s tímhle projektem nijak dobře nedopadlo. A protože Firefox zatím není v „Metro“ podobě, tak tohle není podporované.

Jde to obejít poměrně složitým postupem ve Windows 8, viz How to Pin Firefox Web Apps to Windows 8 Start Screen. Měl by fungovat i ve Windows 10, ale pozor, výsledná ikonka (nejprve vytvořena na Desktopu a pak přesunuta do složky \ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu otevírá adresu v tom prohlížeči, který je k tomu určený, takže máte-li nastavené Chrome pro otvírání webových adres, tak to otevře v Chrome, nikoliv ve Firefoxu).

Jak tohle obejít? Snadno. Vytvoříte si shortcut/zástupce pro Firefox (tedy Firefox.exe) a do prvního políčka (Target/Cíl) přidáte, například, „-url www.justit.cz“ (bez těch uvozovek). Ale není to dokonalé a Windows je z toho stejně poněkud zmatené co se Start i panelů týče.

Internet Explorer? Umí, v menu Stránka pomocí Přidat web k aplikacím. Což ho vloží do Start MENU a odtud ho už můžete připnout do Start obrazovky i případně do panelů nástrojů. Je to klasicky zmatený a komplikovaný postup, ale v Start MENU výsledek najdete hned, protože bude v Nedávno přidané. Až mimochodem budete chtít tohle smazat, tak to zcela nepochopitelně nemá volbu na odstranění, musíte přes Otevřít umístění souboru a tam to smazat.  

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky