TIP#278: Zbavte se zbytečných animací ve Windows. Budou rychlejší, včetně Start menu

Je to sice hezké, jak se to všechno hýbe a animuje, ale také to znamená, že otevřít něco je o nějaké ty (klidně i) sekundy delší. Třeba takové animované Start Menu je zbytečnost. Ale není to jediné, co se vyplatí vypínat.

Ve Windows 10: Nastavení (Win+I) -> Systém ->  vlevo dole O Systému -> Informace o systému. Tím se už dostanete k původnímu ovládacímu panelu Systém a pokračujte přes Upřesnit nastavení systému a vyberte si záložku Výkon a poté Nastavení. 

Ve starších verzí Windows: Pravé tlačítko myší na Start knoflík -> Systém -> vlevo Upřesnit nastavení systému vám otevře Ovládací Panel jménem Vlastnosti systému. Tam si můžete vybrat Výkon (klikněte na Nastavení).

2015-10-04 12_13_58-Možnosti výkonu

Zde si můžete buď zaškrtnout Optimalizovat pro výkon (vypne vše co je níže uvedeno), ale také se můžete vydat přes Vlastní a něco si ponechat a něco ne (rozumná varianta). Případně Optimalizovat pro vzhled zapne všechno.

Pokud například chcete urychlit otevření Start menu, tak postačí vypnout Animovat okna při minimalizaci a maximalizaci.

Najdete zde ale i Vyladit hrany obrazovkových písem, což může mít vliv na čitelnost písma na LCD. A prosím pěkně velmi výrazný vliv. Takže tuhle volbu si případně nevypínejte.

Osobně bych doporučil nechat zapnutou i Při přetahování zobrazovat obsah okna, přetahování pouze obrysu vypadá dost divně. Případné Zobrazit stín pod okny trochu pomáhá se orientovat v hodně ploché podobě oken ve Windows 10.

Nepříliš praktické může být potlačení Zobrazit miniatury místo ikon – přestanou se vám zobrazovat náhledy na obrázky a soubory vůbec. Což bude dost citelně chybět.

Uvedená nastavení se netýkají pouze Windows 10 (tam pomůže hlavně vypnutí animací pro rychlejší Start menu), najdete je i v předchozích verzích. Zrušení většiny vychytávek na tabletu může také výrazně pomoci.

TIP: V Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle najdete další triky pro zrychlení