@365tipu

TIP#278: Zbavte se zbytečných animací ve Windows. Budou rychlejší, včetně Start menu

Je to sice hezké, jak se to všechno hýbe a animuje, ale také to znamená, že otevřít něco je o nějaké ty (klidně i) sekundy delší. Třeba takové animované Start Menu je zbytečnost. Ale není to jediné, co se vyplatí vypínat.

Ve Windows 10: Nastavení (Win+I) -> Systém ->  vlevo dole O aplikací -> Upřesnit nastavení systému (v dřívějších verzích O Systému -> Informace o systému). Tím se už dostanete k původnímu ovládacímu panelu Systém (Vlastnosti systému v novějším pojmenování) a pokračujte přes Upřesnit (nastavení systému) a ve Výkon klikněte na Nastavení. 

Ve starších verzí Windows: Pravé tlačítko myší na Start knoflík -> Systém -> vlevo Upřesnit nastavení systému vám otevře Ovládací Panel jménem Vlastnosti systému. Tam si můžete vybrat Výkon (klikněte na Nastavení).

2015-10-04 12_13_58-Možnosti výkonu

Zde si můžete buď zaškrtnout Optimalizovat pro výkon (vypne vše co je níže uvedeno), ale také se můžete vydat přes Vlastní a něco si ponechat a něco ne (rozumná varianta). Případně Optimalizovat pro vzhled zapne všechno.

Pokud například chcete urychlit otevření Start menu, tak postačí vypnout Animovat okna při minimalizaci a maximalizaci.

Najdete zde ale i Vyladit hrany obrazovkových písem, což může mít vliv na čitelnost písma na LCD. A prosím pěkně velmi výrazný vliv. Takže tuhle volbu si případně nevypínejte.

Osobně bych doporučil nechat zapnutou i Při přetahování zobrazovat obsah okna, přetahování pouze obrysu vypadá dost divně. Případné Zobrazit stín pod okny trochu pomáhá se orientovat v hodně ploché podobě oken ve Windows 10.

Nepříliš praktické může být potlačení Zobrazit miniatury místo ikon – přestanou se vám zobrazovat náhledy na obrázky a soubory vůbec. Což bude dost citelně chybět.

Na druhé ze záložek (Upřesnit) ještě můžete zvolit zda přednost mají programy, nebo služby na pozadí. Druhá volba se hodí pokud používáte Windows jako server.

Uvedená nastavení se netýkají pouze Windows 10 (tam pomůže hlavně vypnutí animací pro rychlejší Start menu), najdete je i v předchozích verzích. Zrušení většiny vychytávek na tabletu může také výrazně pomoci.

TIP: V Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle najdete další triky pro zrychlení

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky