Aero Snap toho ve Windows 10 umí daleko víc. Jak na pozicování oken na displeji?

Tenhle tip bude rychlý a krátký, ale hodně zmatený. Pokud přetáhnete nějaké okno do některého ze čtyř rohů obrazovky (displeje), tak se tam „přichytí“ a změní velikost tak, aby zabralo čtvrtinu displeje. Ve Windows tomu říkají „Snap View“ případně „Snap assist“ i „Aero snap“ (a část toho byla už v předchozích verzích).

Ale to není všechno – pokud okno přetáhnete na levou nebo pravou stranu, tak se zobrazí na polovině displeje. V průběhu přetahování vám Windows ještě ukáží další okna, pokud byste je chtěli také nastavit. Postačí kliknout na kterékoliv z nich a samo se umístí do druhé poloviny displeje (nebo do další čtvrtiny, pokud používáte předchozí „rohové“ aktivování).

2015-08-09 15_00_19-Nové oznámení

Přetažením na horní okraj displeje (nebo kliknutím 2x na titulek okna či stisknutím Windows+ŠipkaNahoru) ho roztáhnete na celou obrazovku. Pokud jste předtím použili 2×2 nebo 1:1 „snap“, tak dvojité kliknutí vrátí okno do původního stavu.

TIP: Keyboard Shortucts na webu Microsofty by měly obsahovat kompletní přehled, ale neznámo proč se aktuálně ukazuje pouze prázdný článek (pro předchozí verze Windows je vše OK). Na @365tipů proto už máme vlastní Klávesové zkratky ve Windows 10.

Líbít se vám ale bude i Windows+Levá či Pravá šípka – připínají na levou nebo pravou polovinu displeje. Ale pokud máte displeje dva, tak z pravé poloviny prvního můžete pomocí Windows+PraváŠipka pokračovat v připínání na displeji dalším. Mimochodem Windows+ŠipkaDolů minimalizuje.  Čistě teoreticky by Windows+Šipka Nahoru/Dolů měla připínat na horní a dolní poloviny displeje – ale na mém počítači to tak nefunguje.

Windows+Shift+ŠipkaNahoru ponechá šířku okna původní, ale výšku nastaví na celou výšku displeje.

Windows+Shift+ŠipkaVlevo/Vpravo přehodí okno na další displej (nebo virtuální plochu, pokud jste je začali používat (viz K čemu je ve Windows 10 „zobrazení úkolů“ a jak mohu mít virtuální pracovní plochy)

Ještě lepší divočina je Windows+dvě šipky současně – jak se dá logicky čekat, jde o připínání do rohů, tedy pokud jsou to „rohově“ orientované šípky.

Jak ve Windows 10 zakázat Snap Assist? Jak změnit chování Snap Assist? se dozvíte, jak Snap Assist vypnout.

Dodatek po tipu od Petra Žižky – Windows 10 umí respektovat změnu velikost prvního připnutého okna a druhé připnutí vyplní volnou plochu (co nemusí tedy být 1/2 ani 1/4 prostoru). Funguje to tak, že vezmete první okno a připnete ho (třeba) na levou polovinu, pak mu změníte šířku. Pak popadnete druhé okn a připnete ho na pravou polovinu – vyplní volný prostor, nikoliv přesně polovinu.

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

TIP: Jak se dostat na pracovní plochu ve Windows? Dvě možné odpovědi, jak už to tak bývá. Klávesová zkratka a pomocí myši.

Pokračovat můžete třeba do Jak si usnadnit život při používání Windows na více displejích?