@365tipu

TIP#1748: Jak si pořídit spouštěč aplikací co mají uživatelé na MAC OS? Dock pro Windows či Linux

Možná jste to zahlédli u někoho s MAC počítačem, na (většinou) spodku displeje mají řadu ikon pomocí kterých spouští a přepínají programy. Říká se tomu Dock a můžete to mít na Linuxu i na Windows. Jak to funguje na Macu případně najdete v Zprovoznění MacBooku: Život s Dockem a aplikacemi

Dock na Mac OS

Na Windows tím nahradíte klasické panely nástrojů (Proč mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře. A co s panely ve Windows 10) či používání Start menu a plochy. Na Linuxu nějaký ten způsob, který konkrétní distribuce používá. 

Dock (v jakékoliv podobě) nemusí nutně být umístění dole – dá se zpravidla umístit na kteroukoliv stranu obrazovky, včetně umístění vlevo/vpravo. Oproti klasickému panelů nástrojů (a jemu podobných) často jde o graficky propracovanější řešení s animacemi a 3D efekty. Často je přítomna i řada pokročilejších funkcí a vysoká konfigurovatelnost.

Linux

POZNÁMKA: Jak už je naznačeno výše, ve Windows 10 používám Panel nástrojů a už několik let  ho mám nahoře (protože je blíž všem menu v otevřených oknech) a bohatě mi stačí jedna lišta. Mám to tak na hlavním stroji a měl jsem to i na Windows 10 notebooku. Na MacBooku (od jara 2020) používám klasický Dock, tedy ten co je součástí a mám ho dole – nahoře by to na Mac OS nešlo, je tam natrvalo systémové menu a klasický Dock to ani neumí.

Windows

Winstep Nexuswww.winstep.net/nexus.asp. Bývá označován za jeden z nejlepších právě pro Windows. Má zdarma použitelnou podobu a placenou. Na obrázku výše.

Circle Dock – circledock.wikidot.com/download-circle-dock. Možná spíše kuriozita než reálně něco co byste si pořídili. Tenhle Dock je totiž kruhový.

Rocket Dock – punklabs.com. Je taková trocu letitá klasika, ale také bohužel letitá v tom, že ho už dlouho neaktualizovali.

TIP: Jak ve Windows 11 přesunout tlačítko Start na (původní) levé umístění

Object Dockwww.stardock.com/products/objectdock/download. Také letitá klasika, kterou si ale budete muset koupit (má ale 30 denní trial).  Hodně pokročilý Dock, nutno dodat. K vidění na videu výše (pokud se spustí) nebo v obrázku v záhlaví.

Appetizer – appetizer.cozic.net/index.html. Spíš spouštěč aplikací, než klasický Dock. Ale může se hodit.

TIP: Podobně jako Mac OS má Dock a k tomu Spotlight, tak ve Windows můžete přidat například Launchy

XWindows Dock – xwindows-dock.en.softonic.com/. Má asi nejblíže k provedení Docku na Mac OS. Šikovný třeba i tím, že umí pluginy pro doplňování dalších fukcí.

Aqua Dock – www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Aqua-Dock.shtml.

Pokud hledáte náhradu za Dock na Mac OS (tedy jiný Dock než ten od Apple) tak mrkněte do samostatného tipu Jaké jsou alternativy pro Dock v Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky